شنبه ۲۹ شهریور ۱۳۹۹
چگونه به لحاظ اقتصادی برای بچه‌دار شدن آماده شویم؟

چگونه به لحاظ اقتصادی برای بچه‌دار شدن آماده شویم؟

اختصاصی چاره چی/ پدرها و مادرها به شما می گویند که والدگری یک تجربه همیشه درحال یادگیری است. اما اگر تا آنجایی که امکان دارد، برای آن آماده باشید، راه دوری نمی رود. بچه ها ستودنی هستند اما گران. تحقیقات نشان می دهد که یک خانواده با درآمد متوسط، بیش از ۱۶۵ هزار دلار برای بزرگ کردن بچه هزینه می کند. اینجا راهنمای اقتصادی آمادگی برای والدگری را  به شما ارایه می دهیم.

قوانین بیمه سلامت خود را بشناسید

حتی اگر بیمه سلامت دارید، باید در برابر برخی هزینه های پیش بینی نشده موقع تولد فرزندتان پاسخگو باشید. هزینه های پیش بینی نشده صورتحساب بیمارستان برای تولد نوزاد از ۵۰۰ دلار تا سه هزار دلار متغیر است. این شامل کسورات و میزان پرداختی شما است.

هالی جانسون، موسس Club Thrifty می گوید: مادران آینده باید از قوانین و شرایط بیمه سلامت خود مطلع باشند و ذهنیت شفافی نسبت به وقتی همه چیز انجام شده و تمام می شود و باید پرداخت کنند، داشته باشند. او می گوید: بزرگ ترین هزینه ما بستری شدن بچه ها در بیمارستان بود. هر دو دفعه میزان پرداختی ما حدود ۴ هزار دلار بود. ما مجبور شدیم یک سری ابزار بارداری گران بخریم تا بتوانیم بچه اول مان را حفظ کنیم. هزینه های هنگفتی که به ما تحمیل شد، برای داشتن کودکان بسیار سالم بود. ما قبل از آن پس انداز کرده بودیم و در شرایط لازم بسیار کمک مان کرد.

می توانید بسته های پیشنهادات مختلف بیمه ها را پیدا کنید. WebMD توضیح می دهد که این برنامه ها برای پوشش مراقبت های پیشگیری لازم است. برخی برنامه های حمایتی سلامتی سرویس های مشابهی را تحت پوشش قرار می دهند. هر بسته ای را که انتخاب کنید، مطمئن شوید که میزان پرداختی شما در نهایت چقدر خواهد بود و چک کنید پزشک موردنظر شما و متخصص زنان و زایمانی که انتخاب می کنید در شبکه بیمه سلامت شما قرار داشته باشند.

بهترین بسته بیمه ای را پیدا کنید. توضیحلت قانونی و شرایط و مزایای آن را برای هزینه های پزشکی بارداری و زایمان بخوانید.

 

بیمه عمر بگیرید

وقتی تشکیل خانواده می دهید، زمان دریافت بیمه عمر است. حتی قبل از آن هم می توانید برای دریافت آن اقدام کنید. Parenting.com  پیشنهاد می دهد پیش از بارداری یا به محض به دنیا آمدن فرزند برای آن اقدام کنید.

بسیاری از شرکت ها طی ۶۰ روز باقیمانده به موعد زایمان بخاطر ریسک های بالقوه ای که وجود دارد، از پذیرش شما برای دریافت بیمه عمر سر باز می زند. اولین چک آپ بعد از زایمان شما معمولا زمانی خوبی برای واجد شرایط بودن است. در بسیاری از موارد شرکت های بیمه، فردی را به خانه شما می فرستند تا  کارهای ثبت نام را بصورت حضوری انجام دهد. بعد از آن، معمولا یک تا سه ماه طول می کشد تا مشمول شرایط دریافت آن شوید.

می توانید بیمه مدت دار یا دائم انتخاب کنید. بیمه مد ت دار درصورت بروز حادثه ای مبلغ را کامل پرداخت می کند اما بیمه دائم براساس شرایط و مقرراتی که شما انتخاب کرده اید، پرداخت می کند. برای دانستن مزایا و معایب آن حتما جزییات موردنظر را از شرکت بیمه طرف قرارداد خود بخواهید. برای تصمیم گیری آسان تر، برخی کارشناسان مسایل مالی بیمه عمر ۲۰ ساله را پیشنهاد می دهند. در صورتی که بخواهید می توانید بعدا آن را تغییر دهید.

 

برای بیمه کوتاه مدت از کارافتادگی ثبت نام کنید

در برخی کشورها، کارفرمایان موظف به ارایه بیمه کوتاه مدت از کار افتادگی هستند تا هزینه های دوران غیبت در بارداری را پوشش دهد. شما می توانید در این باره تحقیق کنید و از مزایای آن بهره مند شوید.

بیمه کوتاه مدت از کار افتادگی در صورتیکه شما به دلایل پزشکی از جمله بارداری به صورت موقت امکان بازگشت به محل کار را نداشته باشید، بخشی از حقوق شما را تامین می کند. بیمه از کار افتادگی خصوصی ممکن است نیمی تا تمام حقوق شما را تامین کند. البته اگر براساس شرایط خود خرید می کنید، اطمینان حاصل کنید که بارداری را نیز تحت پوشش قرار می دهد.

 

برای بودجه های بزرگ ماهیانه برنامه ریزی کنید

هزینه های شگفت آور کوچکی سال اول اضافه می شوند. ملانی پینولا، کارشناس لایف هکر در این باره می گوید: تامین مهد کودک، هزینه های غذایی، هزینه های اضافه برای سیستم گرمایشی نوزاد، ویزیت پزشک و … .

با افزوده شدن موارد جدید، سقف بودجه تان نیز گسترش می یابد. هزینه های جاری ماهیانه را بازبینی کنید تا هزینه های اضافی را نیز شامل شود. جانسون می گوید هزینه های پوشک و شیرخشک بیش از همه من را متعجب کرد: آنها روی هزینه های پایه هفتگی چندان هزینه ندارد اما به هرحال هزینه اضافه هستند. به محض اینکه شیر مادر را قطع کردم، هر هفته ۲۰ دلار برای شیر خشک می پرداختیم.

برای تغییرات بودجه ای زیر آماده باشید:

 • پوشک
 • دستمال مرطوب
 • شیرخشک و غذا
 • مراقبت کودک
 • هزینه های پزشکی
 • اسباب بازی و کتاب

لباس نوزاد، شامپو و دیگر محصولات بهداشتی را نیز در نظر بگیرید که به لیست هزینه های تان افزوده می شود. اگر قصد دارید در یک صندوق آموزشی برای کودک تان نیز شرکت کنید، آن را نیز درهزینه های تان در نظر بگیرید.

 

یک صندوق کودک ایجاد کنید

برای هزینه های یک دفعه ای نیز مانند صورتحساب بالای بیمارستان، به محض اینکه می فهمید باردارید، بهتر است در یک صندوق کودک ثبت نام کنید. اگر قصد دارید طی چند سال آینده بچه دار شوید، بهتر است از همین حالا در صندوق ثبت نام کنید. در هر صوت برای موارد زیر پس انداز کنید:

 • لباس های بارداری
 • ملزومات پرستاری
 • کالسکه
 • کیف پوشک
 • گهواره و سایر مبلمان کودک
 • مانیتور کودک
 • شیردوش و کیف شیر
 • پستانک
 • گیت امن
 • بطری ها و برس های بطری
 • هزینه های دکور اتاق کودک

 

وام های تان را بازبینی کنید

دیو رامسی، مشاور وام می گوید وقتی برای بچه دار شدن برنامه ریزی می کنید، باید تمرکزتان را از روی قرض و وام بردارید. او توصیه می کند: سعی کنید میزان پرداخت های تان بابت وام و بدهی را به حداقل برسانید و برای شرایط اضطراری در طول بارداری یا تولد، پول بیشتری پس انداز کنید. به محض اینکه مطمئن شدید حال مادر و کودک خوب است، می توانید پول های تان را خرج کنید و طبق برنامه تان پیش بروید.

 

تغییرات درآمدی را مدنظر قرار دهید

حتی اگر برای بیمه کوتاه مدت از کار افتادگی هم ثبت نام کنید، درنظر داشته باشید که پس از تولد فرزندتان، درآمدتان چقدر تغییر می کند.

رامسی می گوید تصمیم بگیرید که آیا می خواهید به کارتان ادامه دهید یا تمام وقت در خانه بمانید. در نظر بگیرید که آیا می خواهید برای مراقبت از فرزندتان هزینه کنید یا همسر یا اقوام تان این کار را برعهده خواهند گرفت. سپس با درآمد جدیدتان زندگی کنید چرا که حالا با درنظر گرفتن این موارد می توانید به لحاظ اقتصادی برای تغییرات آماده باشید.

اگر شما و همسرتان درحال حاضر هر دو درآمد دارید، تعیین کنید آیا می توانید با یک درآمد، زندگی را مدیریت کنید؟ بسیاری از زوج ها پس از برنامه ریزی های مالی تصمیم می گیرند یکی از والدین در خانه بماند و وظیفه مراقبت از کودک را برعهده بگیرد.

 

از ولخرجی خودداری کنید

غیرضروری ها را فراموش کنید

بچه داشتن به اندازه کافی گران است اما بسیاری از والدین برای خرید محصولاتی که واقعا به آنها نیازی ندارند، هزینه های زیادی می پردازند. اگر در تنگنای بودجه ای قرار دارید از این کار خودداری کنید.

جانسون می گوید: من برای بچه اول همه چیز خریدم چیزهایی مانند عکس های آتلیه ای آنچنانی، مبلمان کودک و لباس های شخصی سازی شده برای تولدش. اما وقتی بچه دوم را باردار شد، فهمیدم که همه اینها هدر دادن پول بود. وقتی برای اولین بار بارداری می شوید و به یکی از فروشگاه های بزرگ کودک می روید، به سادگی مغلوب فضای جدید می شوید.

او توضیح می دهد: بدون همه این وسایل هم می توانید به نیازهای کودکتان برسید. خانواده و دوستان تان شما را تحسین خواهند کرد اما لوازم غیرضروری کودک به درد او نمی خورد.

پیشنهاد او: همه آنها را برگردانید و لوازم کاربردی مانند پوشک، شیرخشک کودک، شیردوش درست و حسابی یا یک صندلی ماشین که با رشد او قابل تغییر است، بخرید.

 

دست دوم بخرید

بخاطر اینکه بچه ها خیلی سریع رشد می کنند، می توانید لوازم دست دوم بسیار مناسبی هم پیدا کنید. جانسون توضیح می دهد که شما می توانید لوازم کاربردی با کیفیت بالا را با نصف قیمت اولیه آن تهیه کنید. بسیاری مواقع، این لوازم آنقدر به خوبی مورد استفاده قرار گرفته اند که انگار نو هستند.

 

احتمالا هیچ کس تا به حال نگفته است که والد بودن آسان است. چیزهای زیادی وجود دارد که شما در فرایند رشد کودک هیچ گاه انتظار آن را نداشته اید اما وقتی پای هزینه ها به میان می آید، باید پیش از آن در زمینه هزینه ها به اندازه کافی تحقیق کنید. بنابراین بعدا بهتر می دانید باید انتظار چه چیزی را داشته باشید.

منبع: lifehacker

(Visited 4 times, 1 visits today)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *