شنبه ۲۹ شهریور ۱۳۹۹
چگونه از جریان خبرهای بد خلاص شویم؟

چگونه از جریان خبرهای بد خلاص شویم؟

اختصاصی چراه چی/ تلاش برای سرپا بودن و کنار آمدن با وقایع تلخ اخیر مانند غرق شدن در سیل اخبار بد بی پایان است. با اطلاعاتی که از هر طرف دریافت می کنید، عصبانی شدن آسان است. غمخواری و همبستگی بسیار مهم است، اما یک شهروند مطلع بودن به این معنی نیست که باید با این کشتی غرق شوید.

 

چگونه اخبار منفی روی شما تاثیر می گذارند

جریان اخبار ۲۴ ساعته در طول هفته مانند این است که هرچه روی یک بوفه بی نظیر وجود دارد را بخاطر تعصب منفی ذاتی می توانید بخورید. اتفاقات با طبیعت منفی نسبت به اتفاقات مثبت یا خنثی تاثیر بیشتری روی وضعیت روانی شما می گذارد. بخصوص اینکه شما سخت متوجه اخبار بد خواهید شد زیرا مغزتان تلاش می کند تا شما را از آسیب دور نگه دارد. اخبار بد را تهدیدآمیز می دانید بنابراین طبیعی است که مدت زمان بیشتری نسبت به اخبار خوب یا خنثی با شما می ماند. این دنیا جدا از هم نیست. همان چیزی است که همیشه هست.

رسانه های خبری از این جریان آگاه هستند. آنها می خواهند توجه خوانندگان و تماشاچیان را جلب کنند بنابراین گزارش یک تراژدی به آنها کمک می کند تا مخاطب بیشتری را جذب کنند. مانند رانندگان فضول آزادراه ها، ما نمی توانیم کمکی کنیم اما هنگام عبور به تصادف نگاه می کنیم. به همین دلیل اخبار رسانه ها صرفا می گویند: «اینجا تعداد زیادی تصادف خودرو در یک نقطه اتفاق افتاده است.» البته اگر ما تماشا نکنیم، احتمالا آنها نیز ارایه این گزارش ها را متوقف خواهند کرد اما این خودش یک مشکل است.

چرا برای نگاه کردن مقاومت می کنیم؟ تفکر منفی به طور کلی ذاتا بد نیست، درست است؟ خب، مواجهه مداوم با اخبار منفی می تواند سطح استرس شما را افزایش دهد و تاثیرات جدی روی سلامت روانی در کوتاه مدت و طولانی مدت روی شما بگذارد. دکتر گراهام دیوی، روانشناسی که در مورد تاثیر خشونت رسانه تخصص دارد، در این باره به هافینگتون پست توضیح داده است: «اخبار بد می توانند به طور جدی وضعیت فرد را تغییر دهند بخصوص اگر در پخش اخبار تمایل به تاکید روی آسیب و همچنین اجزای احساسی ماجرا باشد. به ویژه، اخبار منفی می توانند نگرانی های شخصی را تحت تاثیر قرار دهند. مشاهده اخبار منفی به این معنی است که شما نگرانی های شخصی تان را نیز تهدیدآمیزتر و سخت تر می بینید و وقتی که شروع به ابراز ناراحتی و نگرانی درمورد آنها می کنید، بیشتر تصور می کنید که کنترل نگرانی شما سخت تر و استرس آورتر از آن چیزی است که به طور معمول است.»

دیوی همچنین اشاره می کند که در این وضعیت شما چه به رویداد ناگواری که اتفاق افتاده نزدیک یا دور باشید، نسبت به دنیای اطراف تان عصبی تر و بدبین تر خواهید بود. در این وضعیت چیزهایی که خوب و به موقع کار می کنند را نادیده می گیرید. آن خستگی و بیزاری می تواند در حالت کلی شما را دلزده از دنیا کند.

حتی بدتر، شما ممکن است کاملا از جریان دلسوزی و غمخواری خود را بیرون بکشید. «فرسودگی از همدردی» کاهش تدریجی دلسوزی است که توسط ترومای استرس ثانویه ایجاد می شود. به ویژه اینکه شما تجربه کننده دست اول این تروما نباشید اما از طریق گواهی شاهدین و تصاویر آزاردهنده، وحشت و ترس در  ذهن شما شکل واقعی به خود می گیرد. اینترنت و خروجی ۲۴/۷ رسانه ها قرار گرفتن در معرض تراژادی را برای شما آسان کرده است و به مرور زمان شما به تدریج به حوادثی که اطراف شما یا برای کسانی که اطراف شما هستند و تراژدی برای شان اتفاق می افتد، توجه می کنید. شروع می کنید باور کنید که دنیا چنین است دیگر. که اتفاقات بد روی می دهند و وقتی زمان کمک به دیگران می رسد شما تصور می کنید که هیچ قدرتی در این باره ندارید. اراده عمل ندارید زیرا معتقد هستید که اقدام شما کمک کننده نخواهد بود اما هرچه افراد بیشتری چنین احساس مشترکی داشته باشند، متوقف کردن ارایه گزارش بابت رویدادهای وحشتناک نیز اغلب سخت تر خواهد بود. حتی در زندگی شخص تان نیزاین فرسودگی نفوذ می کند و حس همدردی و دلسوزی را به مرور زمان در درون تان می خشکاند. بدون اینکه حتی بدانید، افسردگی شما می تواند شما را به یک دوست یا یک عضو خانواده یا یک فرد مهم بی احساس و پست تبدیل کند که هیچ وقت شانه ای برای گریه کردن دیگران  ندارد.

 

روی چیزی تمرکز کنید که می توانید کنترل کنید

برای شکل دادن یک چشم انداز مثبت روی اخبار، مری مک ناتون کسیل، پروفسسور روانشناسی کلینیکال دانشگاه تگزاس در سن آنتونیو و رهبر تیم تحقیقاتی ارتباط بین مصرف مدیا و استرس پیشنهاد می دهد که شما باید از تمرکز روی چیزهایی که می توانید کنترل کنید، شروع کنید.

چیزی که اغلب به مردم می گویم این است که باید هوشیار باشند. عوامل بیرونی را نمی توانید تغییر دهید. شما باید مقداری کنترل روانی داشته باشید و بدانید چرا درخصوص چیزهایی که که قرار نیست اتفاق بیفتند، مضطرب و ناراحت می شوید یا اینکه محرک هایتان را شناسایی کنید. آگاهانه روی اطراف تان تمرکز کنید که اخبار مرتبط، در حال افراط و تفریط روی چیزهای بد هستند.

وقتی می بینید یک تراژدی وحشتناک گزارش می شود، به خودتان یادآوری کنید که در همین زمان هنوز اتفاقات خوبی در جهان می افتد که لزوما در صفحه اول اخبار نیستند. این بدین معنی نیست که باید به آنچه در دنیا اتفاق می افتد بی توجه باشید یا اینکه خودتان را متقاعد کنید که اتفاقات بد خیلی هم بد نیستند. مهم این است که کمی سرتان را بالاتر نگه دارید و بدانید که تنها نیمی از داستان برای شما نمایش داده شده است.

اگر بتوانید محرک های خود را بشناسید، به شما کمک خواهد کرد تا محدودیت های تان در مواجهه با برخی اخبار را محدود کنید. جسی سینگال، سردبیر ارشد NYMag.com پیشنهاد می کند درباره انواع خبرهای جدیدی که شما را بیشتر آزار می دهند و چطور سطح استرس شما را تحت تاثیر قرارمی دهند، فکر کنید. اخبار بد به ندرت باعث می شوند کسی احساس خوشایندی داشته باشد (البته نباید هم داشته باشد) اما انواع مختلف ماجراها پتانسیل تاثیر منفی روی بعضی از ماها را بیشتر از سایرین دارند. وقتی بدانید چه چیزی بیشتر از همه شما را آزار می دهد، می توانید بهترین کار را برای کاهش مواجهه تان با جزییات غیرضروری انجام دهید.

به طور مثال ممکن است شما بگویید که اخبار جدید درباره بچه دزدی شما را بسیار آزار می دهد. وقتی درباره یکی از آنها در آینده چیزی می شنوید، نیازی نیست آن را نادیده بگیرید یا بپذیرید اما می دانید لازم نیست برای جزییات وحشت انگیز آن کنکاش کنید زیرا باعث ناراحتی و افسرده شدن شما می شود. همانطور که مکاتون کسیل توضیح می دهد شما باید مرتب به خودتان یادآوری کنید که جذب هر جزییات کوچک یک تراژدی به نجات شما کمک نمی کند بلکه تنها استرس تان را بیشتر می کند. کمی خودمراقبتی را تمرین کنید و روی چیزهایی که شما را بیشتر اذیت می کنند، تمرکز کنید. سپس شما دید درست تری برای جمع بندی درباره اخبار مصرفی خود در آینده خواهید  داشت.

 

با خانواده و دوستان صحبت کنید

اگر خستگی از دلسوزی را تجربه می کنید یا اگر یک رشته اخبار تراژیک اخیر باعث شده تا حال تان بد شود، اطرافتان را از کسانی پر کنید که برایتان مهم هستند. سوزان فلچر، دکترا، در مجله Scrubs توضیح می دهند که حفظ زندگی اجتماعی بسیار مهم است حتی اگر احساس کنید آن را دوست ندارید. وقت گذرانی با دوستان یا خانواده به شما کمک می کند بخاطر آورید چه چیزهایی در جهان خوب هستند و به شما فرصت بیان احساس تان درباره اتفاقاتی که رخ داده را می دهد. هرچه ظرف تان را از منفعت این معاشرت ها بیشتر پر کنید، احساس خوشایند آن نیز بیشتر با شما خواهد بود.

بنابراین به شبکه پشتیبانی خود دسترسی داشته باشید و با آنها گفت و گو کنید. مانند یک جلسه کوتاه تراپی، همه شما می توانید درباره آنچه که درحال وقوع است، صحبت کنید. همانطور که سی.جان سامرویل، نویسنده کتاب «چگونه اخبار ما را افسرده می کنند: مرگ عقلانیت در جامعه اطلاعاتی»، در کتابش می گوید، ما در تخصیص زمان بیشتر برای گفت و گو، انعکاس و اقدام متفکرانه روی موضوعات اساسی عملکرد بهتری داریم تا اینکه تنها منتظر آپدیت هر چیز بیهوده ای قرار بگیریم. برای مثال، تیراندازی اخیر در سن برناردینو من و دوستانم را به شدت تحت تاثیر قرار داد. همه ما تقریبا نزدیک هم زندگی می کنیم و این اتفاقات به خانه های ما  نزدیک تر بود حتی اگر هیچ یک از ما حتی دورادور هم درگیر این ماجرا نشده بود.

بنابراین روز پس از این حادثه، من دوستانم را به خانه دعوت کردم تا از معاشرت با یکدیگر لذت ببریم و در آخر درمورد آنچه که اتفاق افتاده بود و چرایی این اتفاق صحبت کردیم. در پایان شب، ماجرا را فراموش نکرده بودیم (البته نباید هم فراموش کنیم) اما احساس افسردگی کمتری داشتیم. گاهی اوقات فرار از اخبار بد که ترس و وحشت در آن القا شده، راحت تر از صحبت کردن درباره آن است. فقط دقت کنید قرار نیست درهای دنیا را به روی خودتان ببندید و به ندرت با دیگران موافق باشید تا حس بهتری داشته باشید. آنچه که می خواهید را بگویید و به اسلحه تان بچسبید. بنابراین بحث درست و واقعی شما به پژواک صدای دیگران تبدیل نمی شود.

 

خودمراقبتی را تمرین کنید و به تعطیلات بروید

به طور کامل دور ماندن از اخبار تقریبا غیرممکن است اما بیش از آنکه بدانید، شما روی ورودی های مغزتان کنترل دارید. درحالی که نادیده گرفتن وضعیت جهان ضروری یا حتی ایده آل نیست، بهتر است به خودتان هرچند وقت یکبار استراحت بدهید. الیسون هولمن، مدیر موقت علوم پرستاری دانشگاه UC در ارواین می گوید شما با خودداری از سرک کشیدن به اخبار شروع می کنید. این بدین معنی است که از تماشای چیز دیگری در تلویزیون وقتی هر کانال خبری تراژدی یکسانی را پوشش می دهد، خودداری کنید. کانال را عوض کنید، جست و جوگر اینترنت خود را ببندید و چند قدم راه بروید. از خودتان بپرسید چه چیزی نیاز دارم بدانم؟ چه شما نزدیک خطر باشید یا در خطر باشید، احتمالا نیازی به سه گزارش یکسان و تکراری از شاهدان عینی ندارید یا  اینکه خود را در معرض گمانه زنی ها درباره رویدادی کنید که هنوز کسی چیزی درباره آن نمی داند.

شاون آکور، نویسنده «مزایای شادی» و مایکل گیلن، نویسنده «انتشار شادی» در مجله بیزینس هاروارد پیشنهاد کرده اند که نوتیفیکیشن اخبار را خاموش کنید و به تعطیلات خبری بروید. مطلع بودن خوب است اما نیازی نیست تا در هر ثانیه ای از روز در جریان خبری باشید.

بمباران خبری رسانه های بدبین از طریق نوتیفیکیشن اپلیکیشن ها و ایمیل ها تنها شما را در برابر اخباری قرار می دهند که احتمالا نیازی نیست بدانید (یک سرقت دیگر یا یک تصادف دیگر) و اگر اشتراک خبری اخبار فوری را لغو کنید یا ارسال نوتیفیکیش را از اپ های خبری لغو کنید، هیچ وقت درباره آنها نخواهید شنید. اگر در طول مسیر به سرکار رفتن در خودرو اخبار جدید را دریافت می کنید، رادیو را خاموش کنید و به موسیقی یا پادکست های مفید گوش دهید یا بهتر از آن از سکوت لذت ببرید و کمی آمادگی ذهنی پیش از کار داشته باشید. اگر رسانه های اجتماعی جایی هستند که شما اخبار بد را از آنها دریافت می کنید، حساب های کاربری خبری را از توییتر و فیس بوک تان پاک کنید یا بدترین های شان را به طور کلی بلاک کنید. اگر می توانید شرایط را مدیریت کنید، قطع شدن از شبکه های اجتماعی و برخی وب سایت ها برای مدتی اصلا ایده بدی نیست.

 

منابع خبری مثبت را هم ببینید

اگر برای سبک زندگی شما، دوری از تمامی اخبار در همه زمان ها کمی غیرواقعی است، می توانید وزنه اخبار را حداقل با منابع خبری مثبت متعادل کنید. گاهی اوقات همین که ببینید خبرهای خوب هم منتشر می شود، برای داشتن یک دید مثبت کافی است.

اگر صبح ها اخبار را می خوانید، ماجراهای مثبت و راه حل محور راه خوبی برای شروع صبح است. اگر همچنین می خواهید منابع معمول و همیشگی را هم صبح ها بخوانید، آنها را در مدل ساندویچی و بین اخبار مثبت، بخوانید. یا حداقل با خواندن اخبار شاد و مثبت، فرایند در جریان اخبار قرار گرفتن را تمام کنید بنابراین اخبار منفی تمام روز ذهن شما را درگیر نمی کند.

 

روی چیزی تمرکز کنید که به صورت فعالانه می توانید انجام دهید

اخبار بد تنها منبع منفی نگری در زندگی شما نیستند، آنها می توانند تلنگری برای فعالیت های شما هم باشند. به جای اینکه هر بار با اتفاقات بدی که می افتد، ناامید شوید، به دنبال کارهایی باشید که می توانید برای آن موضوع انجام دهید. مشارکت و کمک کردن باعث می شود تا هر خبری شما را مضطرب نکند.

برای مردان و زنان دولت و مجلس می توانید نامه بنویسید و بگویید چطور می توانند موضوعات پیش آمده را مدیریت کنند، به صندوق های امدادی کمک کنید تا به نجات قربانیان یک تراژدی بپردازند و در برنامه های روزانه خود زمانی را به کارهای داوطلبانه اختصاص دهید. کار داوطلبانه یکی از بهترین راه هایی است که می توانید نقش سازنده و فعالی در ساختن دنیا به عنوان یک جای بهتر داشه باشید و تنها هزینه آن برای شما زمان است. در این صورت شما احساس بهتری نسبت به دنیا و خودتان خواهید داشت که هیچ زمانی نداشته اید. در این صورت خواهید دانست که هنوز اتفاقات خوبی در دنیا رخ می دهد و شما یکی از بی شمار افرادی هستید که آن را انجام می دهید. تفاوت ملموس آن بدین صورت است که دیگر مانند گذشته، اخبار منفی به شما آسیب نمی زنند اما وقتی زیاد شوند، شما هنوز گزینه های دیگری برای خلاصی از وضعیت روحی نابسمان خود روی میز دارید.

 

منبع: lifehacker

 

(Visited 5 times, 1 visits today)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *