سه شنبه ۰۱ مهر ۱۳۹۹
چگونه برای درس خواندن در خارج از کشور آماده شوید؟

چگونه برای درس خواندن در خارج از کشور آماده شوید؟

اختصاصی چاره چی/ بیشتر مردم قبول دارند که درس خواندن در خارج از کشور ارزش هزینه کردن دارد اما قبل از اقدام باید مطمئن شوید که کاملاً خود را برای آن آماده کرده اید.

در اینجا به شما می گوییم قبل از رفتن تان چگونه برای کارهای مهمی مثل ویزا، هزینه ها، مواجهه با شوک فرهنگی، وسایل مورد نیاز و بسیاری چیزهای دیگر، آماده شوید.

 

مدارک تان را کامل کنید

یکی از مهمترین بخش های خارج رفتن آماده کردن مدارک بصورت مرتب و منظم است بخصوص اگر برای مدت زمان طولانی قصد سفر دارید، همانطور که برای تحصیلات در خارج از کشور نیاز است. از آنجا که از زمان درخواست برای تحصیل تا زمانی که ویزایتان را دریافت می کنید، کامل کردن مدارک زمان زیادی نیاز دارد، مطمئن شوید که شش تا هشت ماه قبل از سفرتان مدارک آماده است.

معمولا مجبور خواهید شد به نزدیک ترین دفتر کنسولگری کشور مقصد مراجعه کنید که در بیشتر موارد خیلی هم نزدیک نیست و مجبورید زمانی را برای سفر رفتن اختصاص دهید. مطمئن شوید تمام مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزا را آماده کرده اید چرا که سفر دوم برای این مساله دردسر خواهد بود. شما می توانید همه نیازمندی ها برای دریافت ویزا را از روی وب سایت کنسولگری مشاهده کنید.

یک بخش مهم این فرایند، پاسپورت شماست. اول مطمئن شوید که برای کل مدت زمان سفرتان و بسته به کشور مقصد حتی چند ماه بعد از آن پاسپورت شما معتبر است. ممکن است نیاز باشد برای پاسپورت دوم هم اقدام کنید. بر اساس قوانین وزارت امور خارجه ممکن است در شرایطی نیاز داشته باشید که نسبت به صدور پاسپورت دوم اقدام کنید:

۱ –  وقتی که یک کشور خارجی درخواست ویزای شما با پاسپورتی که مهر شده است و نشان می دهد که به برخی کشورهای معین سفر کرده اید را، رد خواهد کرد.

۲-  زمانیکه پاسپورت مورد نیاز برای یک مسافرت فوری به دلیل تاخیر طولانی مدت در پردازش درخواست ویزای خارجی در دسترس نیست و یا برخی از روندهای دولت خارجی دیگری برای پاسپورت لازم است، یا برای گرفتن ویزای مالتیپل  یا دائم لازم شده است.

ممکن است بخواهید از مدارک پزشکی تان نیز کپی با خود بیاورید. اگر ضروری است مدارک ایمن سازی (واکسیناسیون) خود برحسب پروتکل کشورتان را نیز همراه داشته باشید. اگر مطمئن نیستید که به چه چیزی نیاز دارید، از لیست CDC  برحسب نیاز کشور مقصد کمک بگیرید.

از آنجایی که مدارک کامل درخواستی هر کشور متفاوت است، قبل از سفر سه بار همه چیز را چک کنید تا مطمئن شوید همه چیز مرتب است.

 

وضعیت مالی خود را مرتب کنید

وقتی در خارج از کشور درس می خوانید، باید مطمئن شوید که وضعیت مالی حمایتی از شما مرتب است و تحت فشار قرار نمی گیرید.

اول از همه مطمئن شوید که شرکت کارت اعتباری و بانک تان از قصد شما برای سفر خارجی مطلع هستند. آنها می خواهند بدانند شما کجا می روید و چه موقع آنجا خواهید بود. بنابراین می توانند مراقب هرگونه سوء استفاده احتمالی از آن باشند. همچنین باید مطمئن باشید کارت اعتباری شما برای کاربردهای بین المللی بهینه شده باشد. سپس بودجه ای که می توانید برای هزینه های تحصیل در خارج از کشور پس انداز کنید را تخمین بزنید.

شرلی پولاوسکی یک نکته مهم درباره چگونگی تخمین بودجه غذا دارد: به محض اینکه محل سکونت تان را انتخاب کردید، کمی تحقیق کنید تا متوجه شوید هزینه برخی غذاها چقدر است، آن هزینه ها را به طول مدت زمان تحصیل تان اضافه کنید، برنامه ریزی کنید و این مساله را هم در نظر بگیرید که حداکثر ۱۰ درصد هزینه مازاد بر آن منطقی خواهد بود.

باید سایر هزینه ها را نیز در نظر بگیرید. از جمله محل اقامت، حمل و نقل، سفرهای آخر هفته یا تعطیلات، سرگرمی ها، سوغاتی و هدایا، موارد اورژانسی از جمله خدمات پزشکی.

در نهایت در نظر داشته باشید که نمی توانید تمامی هزینه ها را با جزییات پیش بینی کنید اما برای برنامه ریزی روی نحوه هزینه کرد پول هایتان همه تلاش تان را بکنید و یک برنامه هدف برای پس انداز کردن تنظیم کنید.

 

گزینه های ارتباطات تلفنی خود را بررسی کنید

باید تصمیم بگیرید یک بسته تماس بین الملل برای سیم کارت فعلی خود بخرید یا به محض ورود یک موبایل ارزان و لوازم جانبی آن را بخرید. شخصا یک موبایل محلی ارزان را ترجیح می دهم و تلفن همراهم را برای چند ماهی که در سفر بودم، به تعلیق درآوردم. به محض برگشت و قدم گذاشتن بیرون از هواپیما دوباره آن را فعال کردم.

همچنین باید تصمیم بگیرید چگونه می خواهید با خانواده خود در تماس باشید. راه بهتر و آسان تر این است که قبل از سفر، اسکایپ را برای والدین تان دانلود کنید. همچنین ممکن است بخواهید گزینه واتس اپ را هم برای تماس و هم ارسال پیام انتخاب کنید.

 

خانه جدیدتان را جستجو کنید

برای خانه جدید و فرهنگ جدید در کشور مقصد قبل از سفر کمی جست و جو کنید. این باعث می شود تا با بافت و محیط چیزهایی که قرار است تجربه کنید، آشنا شوید و همچنین تجربه محلی داشته باشید. همچنین باید تلاش کنید تا حداقل برخی زبان های محلی که قرار است در آنجا زندگی کنید را بیاموزید.

باید برای موارد زیر اطلاعات کسب کنید:

  • فرهنگ و رسوم محلی
  • مناطق خوب و بد شهری که قرار است در آنجا زندگی کنید
  • کلاهبرداری های رایج را برای مراقبت از خود بشناسید
  • غذاها و نوشیدنی های محبوبی که باید حتما امتحان کنید
  • نقاط نزدیکی که می تواند به راحتی در روزهای تعطیل یا آخر هفته ها سفر کنید
  • سیستم حمل و نقل عمومی چگونه کار می کند و چه خطوطی را شما بیشتر استفاده خواهید کرد
  • نزدیک ترین سفارتخانه یا کنسولگری کشورتان کجاست و اطلاعات تماس آن را همراه داشته باشید
  • از لیست بالا کاملا اگاه باشید و خود را برای یک تجربه امن تر و لذت بخش تر از تحصیل در خارج از کشور آماده کنید.
  • مطمئن شوید به چه وسایلی برای زندگی نیاز دارید

 

وسایل زیادی را نمی توانید همراه خود بیاورید بخصوص اگر سابقا زیاد سفر نمی کرده اید. فکر کنید که برای زندگی در خانه جدید واقعا به چه چیزهایی نیاز دارید. بخاطر داشته باشید کیف اضافه یا پرداخت هزینه اضافه بار به معنی پول کمتر برای هزینه های بعدی است. خود را به لباس و وسایلی که در یک هفته نیاز خواهید داشت، محدود کنید و سعی کنید برای سه تا چهار هفته آنها را استفاده کنید. اگر واقعا تفاوتی برایتان ایجاد کرد یا نکرد، شما در تشخیص اینکه چه چیزهایی برای زندگی نیاز دارید، موفق شده اید. به خاطر داشته باشید که ممکن است چیزهایی را به عنوان خاطرات از خانه با خود بیاورید. یک قاب عکس کلاژ شده روی دیوار اتاق خواب وقتی که دلتنگ خانه هستید، بسیار بااهمیت است.

چه از طریق برنامه مدرسه خود یا از گزینه های غیروابسته به دانشگاه استفاده کنید، در هر حال باید برای تجربه تحصیل در خارج از کشور ماه ها قبل از خروج آماده شوید.

منبع: lifehacker.com

 

(Visited 8 times, 1 visits today)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *