دوشنبه ۰۵ خرداد ۱۳۹۹
چگونه در کانادا ماشین بخریم؟

چگونه در کانادا ماشین بخریم؟

اختصاصی چاره چی/ از ترافیک دیوانه کننده اتوبان ۴۰۱ تورنتو تا جاده های یخ زده نوناووت در کانادا، طیف کاملی از تجربه رانندگی را به شما می دهد. بنابراین جای تعجب ندارد بدانید که این کشور قوانین و مقررات یکسانی ندارد و هر استان قوانین منحصر به خودش را دارد.

اما نگران نباشید، اینجا به شما می گوییم که چطور فرایند خرید ماشین در کانادا را طی کنید و در پایان برخی منابع کمک کننده درخصوص اطلاعات مخصوص هر استان را به شما ارایه خواهیم داد.

هزینه مالکیت خودرو در کانادا

قیمت ماشین نو در کانادا ارزان است و ماشین دست دوم کمی گران تر. قیمت بنزین نسبی است و هزینه های بیمه سرسام آور. بنابراین اول از خودتان بپرسید آیا در کانادا واقعا نیازی به خرید ماشین دارم؟

گزینه های مالکیت

کانادا کشور بزرگی است اما شهرهای آن عموما از سیستم حمل و نقل عمومی خوبی برخوردارند. بنابراین بهتر است هر وقت به ماشین نیاز داشتید، اجاره کنید. جزییات آن را باید حساب و کتاب کنید. حتی  اگر ماشینی را برای تعطیلات آخر هفته اجاره کنید، هنوز هم هزینه تمام شده آن ارزان تر از خرید یک ماشین بخاطر هزینه استهلاک، نگهداری، بیمه و غیره درمی آید.

اگر قصد دارید در شهر مستقر باشید، به اشتراک گذاری ماشین یک گزینه بسیار عالی است. در ونکوور، برای مثال، چهار شرکت Car2Go، Evo، Modo و Zipcar بیش از سه هزار ماشین را به طور اشتراکی در اختیار شما قرار می دهند تا هر وقت به آن نیاز داشتید، استفاده کنید.

 

چه مدل ماشینی باید بخرم؟

اگر اطراف شهر می چرخید و به چیزی جمع و جور و پارک آسان نیاز دارید، نیازتان بسیار متفاوت تراست از کسی که به یک ماشین خانواده و مناسب برای حمل اسکی های شان به برخی کوه های سخت و برفی نیاز دارد.

 

برای خرید ماشین در کانادا به چه چیزهایی نیاز دارید؟

برای اینکه در کانادا صاحب ماشین شوید، به سه چیز نیاز دارید که هر کدام مشروط به قبلی است:

 • گواهینامه رانندگی- احتمالا کانادایی
 • یک بیمه نامه معتبر ماشین (بدون گواهینامه امکان پذیر نیست)
 • ثبت خودرو (بدون بیمه امکان پذیر نیست)

 

با هم کمی بیشتر به جزییات اینها می پردازیم:

دریافت گواهینامه رانندگی کانادایی:

در برخی استان های کانادا، نمی توانید بدون دریافت گواهینامه ماشین بخرید. این یک متغیر استانی است اما بطور کلی، برخی ملیت ها می توانند گواهینامه رانندگی خود را مبنی بر تجربه دو سال رانندگی ارایه کنند و با گواهینامه فعلی، کد شناسایی دریافت کنند و هزینه های آن را بپردازند. همچنین ممکن است از شما مجوز اقامت در کانادا و حتی مجوز اقامت در کشوری که گواهینامه تان در آن صادر شده است، را دریافت کنند.

دریافت بیمه

بیمه شخص ثالث نه تنها براساس قوانین فدرال نیاز است بلکه حتی بدون آن امکان ثبت مالکیت ماشین را ندارید. هر استان حداقل میزان پوشش موردنیاز بیمه شخص ثالث را تعیین می کند. برخی استان ها همچنین از شما می خواهند تا بابت هزینه های پزشکی و قطع منبع درآمد ناشی از آسیب رانندگی حتما بیمه شوید.

ثبت خودرو

برای ثبت کردن خودروتان حتما به بیمه و یک کوه مدارک دیگر نیاز دارید که شامل گواهی نامه رانندگی، سند خرید به اضافه مدارک دیگر از جمله شماره پلاک و خواندن کیلومترشمار می شود. سپس به شما مدارک ثبتی و استیکری برای قرار دادن در گوشه کارت گواهینامه داده می شود. باید مدارک ثبتی را همیشه در ماشین نگهداری کنید. اگر از یک دلال خرید می کنید، خودش ترتیب همه کارها را برایتان می دهد.

 

نو یا دست دوم؟

خرید ماشین نو در کانادا

خرید یک ماشین نو از نمایندگی یک تجربه بسیار پرفشار است اما اگر بتوانید آنچه را که می خواهید با قیمت موردنظرتان پیدا کنید، مزایای خودش را دارد.

 • پیشنهادات مالی ارایه شده از سوی نمایندگی می تواند جذاب باشد.
 • از مزایای پشتیبانی و وارانتی کارخانه سازنده بهره مند خواهید شد.
 • رویکرد مدیران فروشنده مشخص تر است.

 

خرید ماشین دست دوم در کانادا

برای خرید ماشین دست دوم در کانادا سه گزینه در پیش رو دارید.

 • فروش بسیاری از خودروها توسط فروشندگان
 • دلال های مستقل ماشین های دست دوم
 • فروشندگان خصوصی

اگر از یک دلال خرید کنید، بزرگ ترین مزیت آن این است که بار بیشتر فرایندهای خرید از روی دوش شما برداشته می شود. در هر صورت باید مالیات هم بپردازید.

بهتر است بدانید که هنگام خرید ماشین دست دوم از یک نمایندگی به لحاظ وضعیت رانندگی در جاده و تولید گازهای گلخانه ای تست می شود.

یک راه خوب برای دانستن تاریخچه ماشین های استفاده شده جستجوی آن در سایت CarProof.ca است. شماره شناسایی ماشین را وارد می کنید و در ازای پرداخت هزینه بسیار کمی می تواند گزارش کاملی از وضعیت ماشین و اطلاعات ارزشمند آن شامل اطلاعات کیلومترشمار و مسافت طی شده، دیتای معاینه فنی، تاریخچه مالکیت و تاریخچه سرویس را دانلود کنید. حتی می توانید چک کنید که به سرقت نرفته باشد.

خرید از یک دلال خصوصی نیز مزیت های خودش را دارد (در برخی استان ها مالیات کمتری می پردازید و اگر فروشنده بخواهد آن را سریع تر بفروشد می توانید کمی بر سر قیمت آن چانه هم بزنید.) البته همزمان خسته کننده هم می تواند باشد. این شامل:

 • مدارک ثبتی
 • مدارک استاندارد امنیت
 • سازگاری صورتحساب فروش با نیازمندی های مخصوص هر استان

فروشنده همچنین باید به شما تضمین دهد که بابت این ماشین هیچ بدهی و قرضی وجود ندارد که پس از فروش آن به شما منتقل شود.

فراموش نکنید که قبل از ثبت مالکیت جدید ماشین به نام شما، باید آن را بیمه کنید.

 

عوارض و مالیات

چه ماشین دست دوم بخرید یا نو و چه از دلال یا نمایندگی یا فروشنده خصوصی، باید مالیت های مرتبط با آن را پرداخت کنید.

روی ماشین جدید باید پنج درصد مالیات کالا و خدمات، مالیات فروش استانی یا ترکیبی از هر دو را پرداخت کنید.

اگر از دلال خرید کنید، باید مالیات یکسانی نیز برای ماشین های دست دوم بپردازید.

اگر از یک فروشنده به صورت شخصی ماشین را خریداری کنید، باید مالیات خرده فروشی را بپردازید.

 

بازرسی خودرو

اگر ماشینی که قصد خرید آن را دارید، قبلا تصادف کرده است، قبل از هرگونه اقدامی نیاز به بازرسی و بررسی  کامل دارد. با آن در جاده رانندگی کنید تا از سالم بودن آن مطمئن شوید. از سوی دیگر مراکز معاینه فنی خصوصی نیز وجود دارند که می توانید از آنها استفاده کنید و تحت نظارت استان مربوطه فعالیت می کنند.

 

سه نکته برای رانندگی در کانادا

استفاده از لاستیک های زمستانی در طول ماه های زمستان در کبک و بخش هایی از بریتیش کلمبیا اجباری است.

برخورد با حیوانات وحشی امری معمول است و می تواند نتایج جدی نه تنها برای حیوانات بلکه حتی برای سرنشینان خودرو به دنبال داشته باشند. یک گوزن تقریبا نیم تن وزن دارد. اگر با آن تصادف کنید، می تواند روی سقف ماشین بیفتد و سرنشینان خودرو را خرد کند. هر ساله در بریتیش کلمبیا در نتیجه تصادف با حیوانات به تنهایی سه راننده کشته و ۵۷۰ نفر زخمی می شوند.

همچنین برای رانندگی در جاده های طولانی کانادا نیاز دارید تا علامت های ناآشنا در جاده ها را به خوبی بشناسید.

منبع: worldfirst

(Visited 10 times, 1 visits today)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *