شنبه ۲۹ شهریور ۱۳۹۹
چطوري در تركيه كار پيدا كنيد؟

چطوري در تركيه كار پيدا كنيد؟

کار پیدا کردن اغلب مواقع یک دلیل ساده دارد؛ پول! ولی حتی اگر این دلیل را هم کنار بگذارید کار در ترکیه مزایای دیگری دارد که سخت قابل چشم پوشی هستند. بهترین مزیت کار کردن در این کشور مخصوصا به شکل قانونی، دریافت اقامت است. مسلما افراد شاغل و افرادی که از منظر کشور ترکیه کارآمد شناخته شوند، شانس بیشتری برای دریافت اقامت آن دارند. علاوه بر این شما را از حقوق شهروندی برخوردار می کند.

حتی اگر ترکیه قرار نیست مقصد دائمی شما باشد و صرفا یک ایستگاه موقت برای مهاجرت به کشورهای اروپایی و حتی آمریکاست؛ کار و اقامت ترکیه به شما در این هدف می تواند بسیار کمک کند. شما به آسانی می توانید برای دیگر کشورها ویزا بگیرید.

و در آخر، امکان باز کردن حساب بانکی بین المللی برای شما به وجود می آید و شما می توانید به شبکه جهانی حمل ونقل مالی متصل شوید.

چگونه در ترکیه مجوز کار بگیریم؟

شما برای کار در ترکیه به مجوز کار نیاز دارید. لازم نیست از اسمش بترسید. مجوز کار چیزی نیست که دریافتش زمان و زحمت زیادی از شما بگیرد. مجوز کار در ترکیه به دو شکل است.

  • اگر می خواهید برای خودتان کار کنید یا شرکت بزنید و به نحوی خود اشتغالی داشته باشید؛ صرفا باید درخواست مجوز کار خود اشتغالی خود را به سازمان کار ترکیه بدهید.
  • اگر می خواهید برای جا یا شرکتی دیگر کارکنید و خودتان آغازکننده کار نیستید؛ صرفاً نیاز است که یک قرارداد کاری امضا شده از طرف شرکتی که مایلید برایشان کار کنید، همراه داشته باشید و مجوز کار خود را به سادگی دریافت کنید. اگر شما به دنبال این چنین کاری در ترکیه هستید نخست به دنبال کار و کارفرما بگردید. زمانی که پیدا کردید به سادگی ظرف ۳۰ روز مجوز کار را از طریق سفارت یا کنسولگری ترکیه به دست می آورید. این مجوز اغلب یک ساله است. به خاطر داشته باشید که ۱۵ روز پیش از اتمام تاریخ مجوز به فکر تمدید آن باشید. پس از آن شما می توانید مجوز خود را برای سه سال دیگر تمدید کنید.

فراموش نکنید که پیش از تمام این ها، قوانین کار و کاریابی ترکیه را به دقت مطالعه کنید. نگذارید کارفرما یا شرکای ترکی سرتان کلاه بگذارند. به عبارتی با آگاهی تمام از حقوق خود در ترکیه کارکنید.

حتی اگر به نظرتان مجوز کار گرفتن اضافه کاری می آید و نیازی به دریافت آن ندارید حتما مجوز کار رسمی را دریافت کنید و قانونی کار کنید. به این شکل هم خیالتان همیشه راحت است و هم می دانید که مشکلی از این طریق یقه تان را نمی گیرد و هم شترسواری که دولادولا نمی شود!

این را هم از قلم نیندازیم که اگر شما اقامت تحصیلی ترکیه دارید؛ نمی توانید مجوز کار بگیرید با این وجود برای عده ای از کارفرمایان داشتن اقامت تحصیلی مسئله ی جالبی است و ساده تر به شما کار می دهند.

1f9dc682 502b 4254 8ed9 2c1d804ee7df

کار در ترکیه به چه شکل است؟

اولین چیزی که ممکن است به شما نگویند ولی شما باید در مورد کار در ترکیه بدانید این است که مردم ترکیه تخصص چندانی در زبان انگلیسی ندارند. برای همین بیشترین شانس شما برای کار در این کشور، آموختن زبان ترکی است. اگر شما به زبان ترکی استانبولی مسلط باشید، نیمی از راه را برای کار در این کشور رفته اید. هرچند اگر به زبان انگلیسی مسلط باشید و ذره ای هم از ترکی سر درنیاورید ممکن است شغل هایی مثل آموزش زبان انگلیسی پیدا کنید.

نیمی دیگر از راه تخصص است. حتی اغلب کارفرمایان مجذوب مدرک و دانشگاه تحصیلی شما و رزومه تان نمی شوند و تنها چیزی که برایشان اهمیت دارد، کار و کار بلدی شماست. اگر شما تخصص داشته باشید به سادگی می توانید کار خوبی با درامد بالا پیدا کنید در غیر این صورت شرایط کمی سخت تر می شود و شاید نتوانید شغل ایده آل تان را پیدا کنید و یا کمی سخت تر بتوانید این کار را بکنید. هرچند که یک آشنا در ترکیه در این زمینه می تواند به شما کمک کند.

در ترکیه اغلب شغل ها ساعت کاری ای معادل ۴۵ ساعت در هفته دارند. درواقع ۵ روز کاری هفته روزی ۹ ساعت کار که معمولاً از ۸ صبح تا ۵ بعدازظهر را شامل می شود. اغلب کارمندان در سال ۱۴ روز مرخصی با حقوق دارند.

خیالتان از سطح درآمدها نیز راحت باشد. متوسط درآمد یک کارمند عادی در ترکیه از حداقل هزینه زندگی در ترکیه بالاتر است.

فراموش نکنید که پیدا کردن جای خواب و زندگی به نسبت پیدا کردن کار اولویت بالاتری دارد. گزینه هایی که کار را به همراه جای خواب ارائه می دهند با دقت بیشتری نگاه کنید.

چه فرصت های شغلی در ترکیه وجود دارد؟

فرصت های شغلی دیگری که در این کشور وجود دارد عبارت اند از:

نساجی و پوشاک: نام جنس ترک در میان فروشنده های لباس ایران دیگر تبدیل به یکی از پرکاربردترین نام ها تبدیل شده است. پس فهمیدن اینکه هنوز بعد از این همه تولید و برند پرفروش در جهان، هنوز کاروکاسبی تولیدی ها و نساجی ها کساد نشده است و بازهم ظرفیت دارند، کار سختی نیست.

گردشگری: ترکیه یکی از قطب های گردشگری جهان است. هر شهری از این کشور به یک دلیل می تواند یک طیف سلیقه ای کاملا متفاوت با شهری دیگر را به خود جذب کند. درواقع ترکیه می تواند همه جور انسانی را به سمت خود بکشاند و راضی برگرداند. فعالیت در این زمینه می تواند یک موقعیت شغلی بسیار مناسب در ترکیه باشد.

شرکت های تجاری: این سبک از کار هم می تواند جذاب باشد. علاوه بر دانش تجاری شما، آشنایی به زبان را هم برای این کارها نیاز دارید.

خصوصی سازی نیروی برق و مخابرات: اگر سرمایه داشته باشید به این گزینه می توانید جدی تر نگاه کنید.

نکته مهمی که در آخر باید بدانید و هرگز از خاطر نبرید این است که به طور کلی اگر به ترکی استانبولی مسلط باشید و در حرفه خود متخصص باشید، اینکه برای شما در ترکیه کار پیدا نشود تقریبا امری غیرممکن است. در این کشور فرصت کاری و پیشرفت برای هر فرد متخصص و با مهارتی وجود دارد از سرمایه گذاری و اشتغال زایی شما نیز در این کشور استقبال می شود.

شما با مراجعه به سایت های ترکی زیر می توانید در این کشور کار پیدا کنید.

https://www.eleman.net/

https://www.cvyolla.com/

https://www.kariyer.net/

https://www.sahibinden.com/

 

منبع: Turkish Mag

(Visited 11 times, 1 visits today)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *