شنبه ۲۹ شهریور ۱۳۹۹
چگونه بدن‌تان را برای جت‌لگ آماده کنید؟

چگونه بدن‌تان را برای جت‌لگ آماده کنید؟

اختصاصی چاره چی/ سفرهای طولانی بی خوابی، سرگیجه و احساس ناخوشایندی را همراه خود دارند که با نام جت لگ شناخته می شوند.
خوشبختانه اینکه چند ساعت طولانی در هواپیما باشید، بدین معنی نیست که روز خود را از دست بدهید. این نکات به قبل، در طول و بعد از سفر به شما کمک می کند تا جایی که امکان دارد، زودتر از شر جت لگ خلاص شوید.
خودتان را برای موفقیت آماده کنید
زمان بگذارید و تلاش کنید تا بدن تان را برای ترانزیت آماده کنید. هرچه بیشتر برنامه ریزی کنید، راحت تر می توانید خودتان را با مقصد تطبیق دهید. تا آنجا که می توانید قبل از سفر سالم بمانید. از ابتلا به بیماری پیشگیری کنید. اگر می توانید پرواز بعدازظهر یا شب را رزرو کنید.
در زمان معمول همیشگی شام بخورید و بهتر است بعدازظهر روز پرواز کمی بخوابید. بسته به طول پرواز و تعداد مناطق زمانی که از آنها عبور می کنید، شما صبح یا بعدازظهر به مقصد خواهید رسید. این بهترین راه برای تکرار برنامه معمول تان است و ریست کردن ساعت برای تان آسان تر خواهد بود.
اگر انعطاف دارید، برنامه خواب خود را به تدریج به زمان مقصد نزدیک کنید. به این ترتیب که هر روز یک ساعت این زمان را تطبیق دهید. اگر به سمت غرب می روید، چند روز قبل از سفرتان یک ساعت دیرتر بیدار شوید و بخوابید. اگر به سمت شرق می روید، یک ساعت زودتر بیدار شوید و یک ساعت زودتر هم بخوابید.
علاوه بر این، رژیم فستینگ را امتحان کنید تا ساعت درونی تان برای غذا خوردن را تنظیم کنید. به طوریکه می توانید چند روز قبل از سفر رژیم فستینگ را امتحان کنید. در رژیم فستینگ که به عنوان رژیم ضد جت لگ نیز شناخته شده است، گزینه های تغذیه تان بین غذاهای پرپروتئین و کربوهیدارت و غذاهای سبک برای روزهای فستینگ متغیر است. روش زمانی این رژیم نیز از سوی دیگر تمرکز روی بازه زمانی ۱۲ تا ۱۶ ساعت فستینگ پیش از رسیدن به مقصد است. در این صورت وقتی شما روزه خود را با صبحانه می شکنید این پیام را به بدن می دهید که این زمان جدید شروع روز جدید است. هر روشی را که انتخاب می کنید، حتما غذاهای سالم انتخاب کنید که باعث نشود در طول سفر احساس تنبلی و سنگینی کنید.
به برنامه تان بچسبید
وقتی به مقصد می رسید، سعی کنید هرچه سریع تر با زمان محلی خود را تطبیق دهید. راه هایی که می توانید انجام دهید شامل موارد زیر است:
به محض اینکه می رسید، نخوابید. (مگر اینکه به ساعت مقصد وقت خواب باشد) این روش را خودم هم امتحان کرده ام و بسیار خوب است.
غذای درستی را برای زمان درست بخورید. برای صبحانه غذای سنگین نخورید زیرا به بدن شما این پیام را می دهد که وقت شام است و باعث می شود احساس خواب آلودگی داشته باشید. اما می توانید از اسنک های سبک و دم دستی برای رهایی از دردهای آخر شب ناشی از گرسنگی استفاده کنید بخصوص اگر با کوکان سفر می کنید.
از الکل و کافئین دور بمانید. هرچند که تعطیلات زمان مناسبی برای استفاده از آنهاست اما تا زمانی که بدن تان به لحاظ زمانی با مقصد تطبیق پیدا نکرده است، از مصرف آنها خودداری کنید چراکه هر دوی آنها باعث بهم ریختگی و خواب آلودگی شما می شوند.
در برنامه زمانی خود روزهای اول و دوم را سخت نگیرید، به ویژه صبح ها و آخر شب ها زمانی است که از فعالیت های روزمره خسته شده اید.
میزان دریافت نور را هم کنترل کنید. اگر در تلاش هستید تا بیدار شوید، در معرض نور بیشتری قرار بگیرید یا اگر تلاش می کنید موقع شب بخوابید، سعی کنید در معرض نور کمتری قرار بگیرید. با این کار، ساعت بدن خود را در سریع ترین زمان ممکن کنترل می کنید. روش های زیر چند گام در این باره به شما آموزش می دهد:

  • از توصیه های بریتیش ایرویز برای جت لگ استفاده کنید که می گوید در ابتدای سفرتان دقت کنید که چه ساعت هایی باید و چه ساعت هایی نباید در معرض نور قرار بگیرید.
  • محافظ گوش و چشم بند همراه خود داشته باشید تا بتوانید زمان هایی که نمی توانید بخوابید، نورهای بیرونی و صداها را ببندید.
  • روتین زمان خواب را برای ریلکس کردن خودتان و ارسال سیگنال خواب به مغز دنبال کنید. اگر چنین روتینی ندارید، سعی کنید دراز بکشید، چشم هایتان را ببندید و روی نفس هایتان تمرکز کنید.

با ترکیب این گام ها، به راحتی می توانید خود را با زمان مقصد تطبیق دهید و از برنامه مورد نظر خود در زمان سفر لذت ببرید.
وقتی به خانه برمی گردید، فورا ریکاور کنید
ممکن است وسوسه شوید از هر دقیقه تعطیلات خود در سفر استفاده کنید اما باید حداقل یک روز به خود زمان بدهید تا به حالت قبل برگردید. این به شما کمک می کند تا به روتین معمول خود برگردید.
بسیاری از روش های مشابه بالا را می توانید برای آماده سازی خود استفاده کنید و به روتین روزانه برگردید. غذای سبک و سالم بخورید که به شما انرژی بدهد و از نوشیدن الکل و کافئین خودداری کنید تا بهترین کیفیت خواب را تجربه کنید. مجددا روتین زمان خواب خود را بکار بگیرید تا بتوانید ریلکس کنید و هر شب راحت بخوابید.
جت لگ چیزی است که تقریبا هر مسافری با آن دست و پنجه نرم می کند. خوشبختانه آدم را بیچاره نمی کند. با کمی آمادگی شما می توانید برای غلبه بر آن برنامه ریزی کنید.

منبع: lifehacker.com

(Visited 4 times, 1 visits today)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *