دوشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۰
۵ راه برای کاهش زمانی که در شبکه‌های اجتماعی می‌گذرانید

۵ راه برای کاهش زمانی که در شبکه‌های اجتماعی می‌گذرانید

اختصاصی چاره چی/ شبکه های اجتماعی می توانند به کارایی شما و حتی به سلامت روانی شما صدمه بزنند اما کنار گذاشتن آنها بصورت کامل هم نمی تواند برای همه روش درستی باشد. با انجام این چند مرحله ساده زمان کمتری را در فیسبوک، اینستاگرام، توییتر و دیگر شبکه های اجتماعی صرف کنید.

 

شما می توانید رسانه های اجتماعی را کامل کنار بگذارید و یا می توانید به مدت یک سال آنها را در زندگی خود بصورت محدود داشته باشید تا بتوانید بر ترس از دست دان شان غلبه کنید و بعد از اینکه ترس از بین رفت، آن را کنار بگذارید. اما می توانید رویکرد متعادل تری داشته باشید و آنها را در زندگی خود حفظ کنید اما زمان زیادی برای آنها صرف نکنید. ممکن است به منظور انجام این کار برای خودتان قوانینی وضع کنید، مثلاً «من فقط روزی ۱۰ دقیقه در اینستاگرام وقت صرف می کنم». اما هیچ تضمینی نیست که قوانین خودتان را دور نزنید.

برای کاهش زمان در شبکه های اجتماعی این نکات را در نظر بگیرید:

  • از قبل تصمیم بگیرید که چه نوع ارتباطی با رسانه های اجتماعی داشته باشید
  • قوانینی را برای خود تنظیم کنید
  • موانعی را ایجاد کنید که قبل از انحراف از قوانین خود وقفه ایجاد کنید
  • به اهداف خود پایبند باشید

در ادامه به برخی از ابزارها و راهکارهایی که می توانند به شما کمک کنند اشاره می کنیم. به خاطر داشته باشید که می توانید از آنها بصورت همزمان استفاده کنید.

 

       ۱- زمانی که در رسانه های اجتماعی صرف می کنید را مورد توجه قرار دهید:

ممکن است گمان کنید که زمان زیادی را در شبکه های اجتماعی صرف می کنید اما این زمان زیاد چقدر است؟ تا وقتی که این زمان را اندازه گیری نکنید نمی دانید که چقدر در این فضا وقت صرف کرده اید. مثلاً RescueTime  اپلیکیشن است که می تواند مقدار زمانی را که شما در سایت ها و اپلیکیشن های مختلف صرف می کنید را برای هر کدام بصورت مجزا،  برایتان اندازه گیری کند. همچنین ios هم برنامه Screentime  را دارد که برای محصولات اپل این کار را انجام می دهد. می توانید با جستجوی  “phone usage tracker apps”   برنامه ای را مناسب با گوشی خودتان پیدا کنید.

 

       ۲- برای محدود کردن سایت شبکه های اجتماعی از افزونه  مرورگرها استفاده کنید:

روی کامپیوترهای شخصی تان هم می توانید از افزونه مرورگرها برای دسترسی به شبکه های اجتماعی استفاده کنید. برخی از این مرورگرها می توانند برای شما زمان صرف شده روی سایت ها و اپلیکیشن های مختلف را هم بررسی کنند که در واقع چند کار را با هم انجام می دهند. RescueTime یکی از آن موارد است و وب سایت هایی که برای شما  حواس پرت  کننده هستند  را مسدود می کند. FocusTime بر اساس تاریخچه عملکرد شما در کامپیوتر برخی از این گونه سایت ها را برای شما پیدا کرده و مسدود می کند.

برخی از افزونه مرورگرها هم به شما پیشنهاد مسدود کردن بصورت موقت را می دهند. یکی از آنها StrictWorkflow است که بصورت رایگان روی مرورگر کروم وجود دارد و در زمان هایی که شما روی کاری تمرکز کرده اید به وسیله کلیک روی آیکون مرورگرتان، سایت هایی را انتخاب می کنید و این افزونه آنها را بصورت موقت برایتان مسدود می کند.

StayFocusd هم یک نمونه خوب دیگر از این موارد است. این افزونه به شما اجازه می دهد که برخی از سایت ها را برای همیشه و یا روزانه مسدود کنید راه دیگر برای مسدود کردن وب سایت این است که آن را از طریق روتر خانگی خود مسدود کنید در واقع یک فیلترینگ داخلی برای خودتان انجام دهید. در این صورت شبکه شما قادر نخواهد بود که هیچ صفحه ای از این سایت را بازکند.

 

       ۳- در برنامه اینستاگرام و فیسبوک روی گوشی خوتان محدود کننده زمان را فعال کنید:

اپلیکیشن موبایل فیسبوک و اینستاگرام یک فانکشن بررسی زمان دارند که به شما نشان می دهد چند دقیقه در روز خود را در این برنامه سپری کرده اید و متوسط زمان صرف شده شما در هفته چقدر است و همچنین شما می توانید یک محدودیت زمانی روزانه برای استفاده از این اپلیکیشن برای خود تعریف کنید که وقتی از این محدودیت گذشتید شما را مطلع می کند. به این ویژگی Set Daily Reminder می گویند که برای دسترسی به آن در اینستاگرام، کافی است در قسمت Settings به گزینه Your Activity رفته و بعد Set Daily Reminder. این تنظیمات دسترسی شما به این برنامه را مسدود نمی کند تنها به شما تذکر می دهد که از محدودیت تعیین شده فراتر رفته اید.

 

       ۴- یک روز تعطیل دیجیتالی برای خودتان مشخص کنید:

علاوه بر اینکه استفاده از رسانه اجتماعی را به چند دقیقه در روز کاهش می دهید، لازم است که یک روز در هفته را هم به عنوان روز تعطیل دیجیتالی، مثل روز تعطیل مذهبی (سبت)، مشخص کنید. در این روز از هفته به آنچه که برای این روز خود تعریف کرده اید عمل کنید مثلاً می توانید استفاده از همه شبکه های اجتماعی را در این روز برای خودتان حذف کنید و به جای آن با خانواده تان وقت بگذرانید و یا استراحت کنید.

برای این کار باید قوانین کاملی وضع کنید. مثلاً اینکه از پنجشنبه تا آخر روز جمعه استفاده از اینترنت مگر برای تماس تصویری یا استفاده از مسیریاب ها و نقشه ها ممنوع است. دقت داشته باشید قوانینی را تعیین کنید که نه تنها عملی باشد بلکه نتیجه مطلوبی به شما بدهد.

 

       ۵- غیرفعال کردن اخطارها:

چندی پیش شنیدم که تعداد زیادی از افراد که گوشی های هوشمند دارند تنظیمات اخطارها را روی گوشی خود تغییر نمی دهند و از این خبر شوکه شدم. بهتر است هر کسی کمترین اخطارها را برای خودش تنظیم کند  و اگر شما سعی دارید که استفاده خودتان را از شبکه های اجتماعی مدیریت کنید بطور قطع باید این کار را انجام دهید بخصوص صدای اخطارها را غیر فعال کنید و توجه کنید وقتی دفعه بعد اپلیکیشن را باز کنید همه اخطارهای جدید را خواهید دید. لازم نیست که شما یک بار آنها را روی گوشی تان ببینید و دفعه بعد در اپلیکیشن.

حالا به این نکته توجه کنید که چطور می خواهید از زمانی که دوباره آن را به دست آورده اید استفاده کنید:

اگر قصد دارید زمانی که در شبکه های اجتماعی سپری می کنید را کاهش دهید و در واقع بخشی از زمانی که در این شبکه‎ ها می گذراندید را دوباره به دست بیاورید، حالا چگونه از این زمان استفاده می کنید؟ بدانید که می خواهید به جای آن چه کاری انجام می دهید، خواه کارکردن با تمرکز بیشتر باشد و چه ریلکس کردن بدون وسایل الکترونیکی. اگر بدانید که می خواهید چه کار  کنید دیگر خیلی زود از تصمیم خود منصرف نخواهید شد.

 

ترجمه: گروه چاره چی

منبع: pcmag.com

(Visited 8 times, 1 visits today)