شنبه ۲۹ شهریور ۱۳۹۹
ضرورت داشتن وصیت نامه در کانادا

ضرورت داشتن وصیت نامه در کانادا

وصیت نامه سندی قانونی است که تصمیمات شما برای چگونگی برخورد با اموال و دارایی های شما و مهم تر از همه کودکان تحت سرپرستی تان را پس از فوت نشان می دهد. وصیت نامه باید مکتوب (بهتر است تایپ شده باشد ) و دارای امضاء بوده و توسط دو شاهد امضاء شده باشد. وصیت ضبط شده و ویدیویی اعتبار ندارد.

از آنجایی که تهیه وصیت نامه حرفه ای هزینه چندانی ندارد توصیه میکنم برای تنظیم آن از یک وکیل کمک بگیرید چراکه نکاتی هست که فقط وکلا به آنها اشراف دارند.

ضرورت وصیت نامه

در کانادا ضرورت دارد هر فرد بزرگسال دارای فرزند زیر ۱۸ سال یا هر گونه دارایی، وصیت نامه داشته باشد. چرا که در صورت فوت والد، این امکان را به شما میدهد که سرپرستی برای فرزند یا اموالتان را تعیین کنید. ضرورت این موضوع در آن است که خدایی ناکرده اگر فرزند، هر دو والد خود را از دست بدهد یا فرزندانی که در کنار یکی از والدین خود زندگی میکنند و والد دیگر در کانادا حضور ندارد، در صورت از دست دادن والد خود و نداشتن هیچ گونه فامیلی که این کار را به عهده گیرد، دولت سرپرستی فرزند شما را به عهده خواهد گرفت.

همینطور در مورد دارایی هایتان که به شما اجازه داده میشود که اموالتان را چگونه تقسیم کنید.

همچنین رسیدگی به دارایی فرد فوت شده و مشخص شدن سرپرست فرزند زیر ۱۸ سال متوفی، در صورت نداشتن وصیتنامه، پروسه ای زمانبر و پر هزینه تر خواهد داشت و فرزندان متوفی تا این مدت در صورت نداشتن فامیل نزدیک در کانادا، در پرورشگاه خواهند بود. در کل انجام مسایل مربوط به شخص متوفی بدون وصیت نامه، روند پیچیده  و زمانبری است.

تقسیم دارایی و اموال متوفی با وصیتنامه 

کسانی که در کانادا دارای اموال و دارایی میباشند باید به این نکته توجه داشته باشند که اختیارات فرد در وصیت نامه نامحدود نیست. یعنی در برخی موارد، عمل به وصیت نامه در رابطه با تقسیم اموال با موانعی روبرو می شود و قانون بر آنچه فرد متوفی وصیت کرده تقدم پیدا می کند. به طور مثال فرد بعد از تنظیم وصیت نامه ازدواج کرده باشد یا طلاق گرفته باشد و…

از این رو مشورت با وکیل در صورت داشتن دارایی در کانادا ضروری به نظر می رسد.

تقسیم دارایی و اموال متوفی بدون وصیتنامه 

در صورتیکه فرد متوفی فاقد وصیت نامه باشد یا وصیت نامه موجود به کلی بی اعتبار تلقی شده باشد، بر اساس قانون اساسی کانادا نسبت به تقسیم اموال و دارایی ها اقدام خواهد شد. قانون اساسی کانادا ممکن است در استانهای مختلف متفاوت باشد.

این برداشت که اموال شخص متوفی تماما به همسر وی منتقل میشود اشتباه است و ممکن است بر اساس قانون استان مربوطه بخشی به فرزندان وی منتقل شده و مابقی تقسیم شود. به طور کلی از آنجایی که تفاوت زیادی بین قوانین کشور ایران و کانادا در این زمینه وجود دارد توصیه میکنم حتما با یه وکیل مشورت کنید.

بدهکاری فرد بعد از فوت وی چه میشود؟

به طور کلی میتوان گفت اگر شخصی دارایی داشته باشد و بدهی مالیاتی هم داشته باشد، بدهی وی از طریق دارایی و ثروت به جامانده از وی پرداخت میشود و در صورت نداشتن دارایی و ثروت به جامانده بدهی مالیاتی وی نیز باطل می گردد.

بدهی شخص متوفی را نمی توان از شخص دیگری مثلا فرزند وی طلب کرد مگر در صورت داشتن حساب مشترک مالی فرد با شخص متوفی و یا اینکه فرد دارای ضامن و Co-signer باشد. در این صورت کل مبلغ بدهی در آن مورد که شخص ضامن شده است به ضامن برمیگردد.

اگر شخص متوفی قبل از مرگش بیمه داشته باشد، بسته به نوع بیمه همه بدهی یا بخشی یا هیچ مقدار از بدهی را بیمه پرداخت میکند. بنابراین لازم است قبل از اقدام به گرفتن بیمه همه موارد را بررسی کنید.

تکلیف وام مسکن متوفی چه میشود؟

از آنجایی که همه افراد مهاجر در فکر خرید خانه هستند و بلاخره دیر یا زود اقدام به خرید خانه خواهند کرد و قطعا بخش اعظم آن وام های بانکی با مبلغ سنگین خواهد بود، یکی از مهمترین مسایلی که در این زمینه پیش خواهد آمد این است که تکلیف وام مسکن فرد متوفی و پرداخت قسط های آن چه خواهد شد؟

اگر شخص متوفی دارای بیمه عمری باشد که شامل بخشیدگی وام مسکن باشد، وام بخشیده خواهد شد ولی در غیر این صورت بازماندگان در صورت توانایی پرداخت اقساط باید وام را به اسم خود انتقال داده و اگر توانایی پرداخت اقساط را نداشته باید اقدام به فروش ملک کرده و تا زمان فروش ملک اقساط را پرداخت کنند. اگر نتوانند اقساط را تا آن زمان پرداخت کنند بانک ملک را به فروش میگذارد. در مورد ماشین نیز چنین قوانینی دارد. توصیه میکنم برای آگاهی از جزییات قوانین با وکیل خود مشورت کنید.

نکته: از تنظیم وصیت نامه های مشترک بین زوجین خودداری کنید، چرا که در صورتی که یکی از طرفین خواستار تغییراتی در متن وصیت نامه باشد با مشکلاتی مواجه خواهد شد. چرا که مفاد اصلی وصیت نامه لازم الاجراست و راهی برای تغییر دادن آن نیست. سعی کنید وصیت نامه تان بصورت شخصی و جداگانه ثبت شود.

لیست وکلای مربوط به اینکار در کانادا

http://www.lawyerlocate.ca/lawyers/canada_subs.php?category=8&subcategory=121

 

منبع:  i2canada

(Visited 16 times, 1 visits today)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *