چهارشنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۸
٣ روش عالی برای شستن کلم بروکلی

٣ روش عالی برای شستن کلم بروکلی

کلم بروکلی یکی از سبزیجات بسیار پرخاصیت و سالم می باشد اما به دلیل شکل ظاهری که دارد ممکن است داخل آن کرم هایی وجود داشته باشد پس باید برای شستن این گیاه از روش های مناسبی استفاده کنید. بروکلی گیاهی خوش مزه و سالم است که با سری بزرگ رشد می کند. قبل از اینکه بپزیدش، بروکلی را باید از کثیفی ها، آفت ها، و حتی حشرات به روش هایی که در این بخش خواهیم گفت پاک کنید. شما می توانید بروکلی را به سرعت و به راحتی با آب و یا یک محلول سرکه شستشو دهید .

 

۱- شستن کلم بروکلی با آب

سینک را با آب سرد پر کنید و بروکلی را برای ۵-۱۰ دقیقه در آن خیس کنید. مطمئن شوید که به اندازه کافی بروکلی در آب کافی قرار دارد. سپس بروکلی را در آب بگذارید، تا کثیفی و خاک ها در آب حل شود. زمانی که ابتدا بروکلی را در آب قرار دادید، چند بار آن را در آب بچرخانید تا تمام خاک ها و کثیفی ها شل شوند. اگر از آب گرم استفاده کنید، بروکلی کمی پژمرده می شود. اگر به سینک دسترسی ندارید، می توانید از یک کاسه بزرگ به جای آن استفاده کنید.

بروکلی را در آبکش قرار دهید و آن را در آب سرد اجرا کنید. بعد از خیس کردن بروکلی، سینک را خالی کنید و آب سرد رویش بگیرید. اجازه دهید آب، بروکلی را بشورد و آن را در آبکش قرار دهید تا دو طرفش را آب بکشید. اگر آبکش ندارید، می توانید به راحتی بروکلی را در دستانتان قرار دهید و تکان دهید.

از دستان خود برای مالیدن و پاک کردن سبزی ها از کثیفی ها استفاده کنید. سر بروکلی، شکاف های زیادی دارد که در آن کثیفی می تواند به دام بیفتد. برای شل کردن آن ها، انگشتان خود را بالای نوک بروکلی بکشید و کناره ها و کف ساقه ها را بمالید. اگر برس برای تمیز کردن میوه ها و سبزیجات دارید، می توانید از آن برای تمیز کردن بروکلی استفاده کنید، اما به یاد داشته باشید که هنگام مسواک زدن مراقب باشید. آن ها ظریف هستند و ممکن است به راحتی از ساقه جدا شوند. بروکلی را قبل از پختن در غذا یا آشپزی خشک کنید. آنها را روی سینک نگه دارید و بگذارید آب به مدت چند ثانیه از آن خارج شود. سپس، آن را با دست خود ۳-۴ بار تکان دهید تا جایی که آب را از داخلش پاک کنید. اگر ساقه و سرش هنوز مرطوب است، می توانید قبل از آماده کردن بروکلی، یک دستمال کاغذی یا حوله تمیز را امتحان کنید.

۲- استفاده از محلول سرکه برای شستن کلم بروکلی

یک کاسه بزرگ را با مخلوطی از ۳ قسمت آب و ۱ قسمت سرکه سفید پر کنید. دقت کنید که کاسه به اندازه کافی بزرگ باشد تا بروکلی را نگه دارد. مخلوط را با یک قاشق هم بزنید تا آب و سرکه ترکیب شوند. دقت کنید که آب کافی داشته باشید، به طوری که کل بروکلی به طور کامل زیر آب فرورفته باشد. به عنوان مثال، اگر ۳ فنجان (۷۱۰ میلی لیتر) آب در کاسه بریزید، یک فنجان (۲۴۰ میلی لیتر) سرکه سفید اضافه کنید.

بروکلی را در این محلول برای خیساندن ۱۵-۲۰ دقیقه قرار دهید. بروکلی را در اطراف کاسه بچرخانید تا هر گونه کثیفی را شل کنید و سپس بگذارید دست نخورده باقی بمانند. استفاده از سرکه کمی طولانی تر از آب سرد است، اما می تواند در از بین بردن آفت کش ها و باکتری ها نسبت به آب مؤثرتر باشد. بروکلی را از محلول بیرون آورید و آن را با آب سرد آبکشی کنید.

زمانی که در حال تمیز کاری هستید، از دست هایتان و یا برس زبر استفاده کنید تا ساقه و سرش را بمالید. دقت کنید که تمام قسمت های بروکلی، از جمله کف ساقه و زیر گلهایش را با آب بشویید. اگر بروکلی را به مدت بیش از ۳۰ دقیقه خیس شود، می تواند سرکه را جذب کرده و طعم تلخی بگیرد.

۳- شستن کلم بروکلی با آب نمک

بروکلی را در ظرف آب سرد قرار دهید. برای ایمن بودن، سر بروکلی را در محلول آب نمک خیس کنید. کرم ها دوست دارند در سر بروکلی زندگی کنند، جایی که مکان های زیادی برای پنهان شدن وجود دارد. اگر در مورد کرم ساقه نگران هستید، می توانید کل ساقه را در آب نمک قرار دهید، اما حتما بروکلی را از سرش رو به پایین نگه دارید.

۱ قاشق چای خوری (۴.۹ میلی لیتر) نمک را در هر ۱ لیتر (۹۵۰ میلی لیتر) آب سرد اضافه کنید. بعد از این که بروکلی را گذاشتید، کمی نمک را بریزید و سر بروکلی را در آب بچرخانید، تا نمک در آب مخلوط شود. این کار همچنین کرم ها را از محلشان دور خواهد کرد و ممکن است بسیاری از آن ها را فوراً از جا بکند.

اگر در زمان چرخاندن بروکلی هیچ کرمی را ندیدید، به فرآیند خیساندن خود ادامه دهید تا مطمئن شوید که هیچ کرم مخفی وجود ندارد. بروکلی را برای ۱۵-۳۰ دقیقه خیس کنید تا کرم ها بیرون بیایند. زمانی که بروکلی در آب باشد، کرم ها با آب سرد برخورد می کنند و بر روی آب شناور می شوند. شما مجبور نیستید کرم ها را از آب جدا کنید، اما این کار در زمان بیرون کشیدن بروکلی از آب، از اتصال مجددشان به ساقه جلوگیری می کند.

سر بروکلی در آب سرد فرو کنید تا آب نمک را پاک کنید. بعد از خیساندن در آب نمک، بروکلی ممکن است کمی نمک به گرفته باشد. سر بروکلی را زیر آب سرد نگه دارید تا مدت ۱۵ ثانیه آب را رویش جاری کنید و هر دو طرفش را بچرخانید و آبکشی کنید. اگر کلم بروکلی را با تمیز کردن آن با برس و یا انگشتان خود تمیز نکرده اید، می توانید این کار را زمانی انجام دهید که سرش را با آب می شورید. بروکلی را تکان دهید و آن را خشک کنید.

بروکلی را وارونه بالای سینک نگه دارید و به پایین ساقه اش ضربه بزنید، تا هر کرم باقی مانده ای را کنار بزنید. سپس از یک حوله تمیز برای گرفتن آب اضافی استفاده کنید و سر بروکلی را به دقت بررسی کنید. زمانی که بروکلی تمیز و خشک شد، می توانید آن را ببرید و بپزید و یا فوراً آن را بخورید.

منبع: کاویاب

(Visited 94 times, 1 visits today)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *