سه شنبه ۰۶ اسفند ۱۳۹۸
با خارش‌ پوست در بارداری چه کنم؟

با خارش‌ پوست در بارداری چه کنم؟

تغییرات هورمونی بدن یک خانم در دوران بارداری ممکن است ناراحتی های مختلفی برای او ایجاد کند. یکی از این ناراحتی ها، خارش پوست می باشد. خارش پوست در این دوران بسیار شایع است.

دکتر الهام اکبری؛ جراح و متخصص زنان و زایمان، فلوشیپ لاپاراسکوپی پیشرفته:

تغییرات هورمونی بدن یک خانم در دوران بارداری ممکن است ناراحتی های مختلفی برای او ایجاد کند. یکی از این ناراحتی ها، خارش پوست می باشد.

خارش پوست در این دوران بسیار شایع است. خارش خفیف معمولا موضوع نگران کننده ای نیست، اما اگر خارش شدید شود، می تواند نشانه ای از یک بیماری کبدی به نام «کلستاز بارداری» یا «کلستاز داخل کبدی بارداری» باشد.

این وضعیت در کمتر از یک نفر از هر صد زن باردار رخ می دهد و نیاز به توجه پزشکی دارد.

برای بررسی دقیق و اطمینان از بی خطر بودن علائم پوستی از جمله خارش لازم است به متخصص زنان و زایمان مراجعه نمایید.

علل شایع خارش پوست در بارداری 

* تغییرات هورمونی

تغییرات هورمونی در دوران بارداری مانند افزایش هورمون استروژن، عامل موثری در ایجاد خارش های پوستی می باشد که می تواند منجر به خشکی پوست شود و به تبع آن، خارش پوستی را ایجاد کند.

* کشیدگی پوست

اگرچه پوست بدن بسیار انعطاف پذیر است و به راحتی منقبض و منبسط می شود، اما به دلیل اینکه در دوران بارداری باز شدن پوست (به خصوص در ناحیه شکم) در طی مدتی کوتاه و سریعا ایجاد می شود، انعطاف پذیری پوست کم شده و پوست دچار کشیدگی می شود.

* خارش کهیری و پلاک بارداری

در سه ماهه سوم بارداری، بسیاری از زنان دچار خارش پوست، برجستگی های قرمز و یا حتی دمل های چرکی بر روی پوست خود می شوند که به اختصار این حالت را (pupp) می نامند.

این بیماری در خانم هایی که چند قلو باردار هستند بیشتر دیده می شود.

این خارش ها معمولا بر روی شکم دیده می شود که به ران، باسن، پشت و بازوها و پاها نیز می رسند.

این حالت نگران کننده نیست و طی مدت کوتاهی پس از زایمان از بین می رود.

اما چنانچه این حالت در فردی بسیار وخیم و غیرقابل تحمل باشد، باید تحت نظر پزشک متخصص قرار بگیرد و راهکارهای درمانی را انجام دهد.

لازم به ذکر است که این بثورات پوستی بر جنین تأثیری نخواهد داشت.

* کلستاز بارداری یا کلستازیس داخل کبدی در بارداری

کلستاز بارداری با انتقال صفرا به کبد تداخل پیدا می کند و منجر به ساخت نمک های صفراوی می شود. این حالت می تواند سبب تشدید خارش های پوستی در زمان بارداری شود.

لازم به ذکر است که این خارش ها معمولا با بثورات پوستی همراه نیست. این بیماری اگر درمان نشود، می تواند سبب بروز مشکلات جدی در افراد باردار شود.

* بیماری های پوستی که از قبل در خانم باردار وجود داشته است

بیماری های پوستی از قبیل پسوریازیس، اگزما و آلرژی می توانند در طی بارداری تشدید شوند.

اگر فردی هستید که از قبل بیماری پوستی داشته اید و در حال حاضر باردار هستید، برای ادامه مصرف داروهای تجویز شده برای بیماری پوستی تان باید حتما با پزشک متخصص مشورت کنید، زیرا ممکن است این داروها برای بارداری تان مضر باشند و یا باید میزان آنها تغییر کند.

* چه زمانی باید برای خارش بدن به پزشک مراجعه کنم؟

اگر احساس خارش شدید دارید به پزشک مراجعه کنید. پزشک با انجام آزمایشات لازم دلیل خارش را مشخص می کند.

 

راهکارهایی ساده برای برطرف کردن خارش پوست

* به خانم های باردار توصیه می شود با آب ولرم دوش بگیرند.

* سعی کنید محیط اطراف خود را مرطوب نگه دارید و پس از حمام بدن خود را با کرم، چرب کنید.

* سعی کنید کمپرس سرد بر روی مناطق خارش دار قرار دهید.

* همیشه بدن خود را خشک و تمیز نگه دارید، زیرا هورمون های حاملگی می توانند سبب افزایش تعریق پوست شوند و تعریق می تواند منجر به افزایش خارش بدن شود، بنابراین به زنان باردار توصیه می شود بسته به فعالیت بدنی خود و آب وهوایی که در آن زندگی می کنند، به طور منظم استحمام کنند تا پوست شان تمیز بماند، البته استحمام بیش از حد نیز باعث خشکی پوست و تشدید خارش آن می شود.

پس در تعداد دفعات استحمام خود دقت کنید.

* زنان باردار باید از لباس های گشاد نخی استفاده کنند تا پوست آن ها نفس بکشد. لباس تنگ سبب کاهش جریان خون و تحریک خارش پوست می شود.

همچنین باید از پوشیدن لباس با برخی جنس های پارچه ای که احتمال حساسیت پوستی را افزایش می دهند، اجتناب کرد، مثلا لباس های پشمی محرک خارش هستند.

بهترین جنس پارچه  لباس در دوران حاملگی، نخی و پنبه می باشد.

اگر خارش پوست در مناطقی از بدن که در تماس با دکمه و یا زیپ لباس می باشد اتفاق می افتد، باید درباره حساسیت خودتان نسبت به آن مطمئن شوید.

* از مصرف یک سری مواد غذایی که احتمال خارش پوستی را افزایش می دهند، پرهیز کنید؛ مثلا اگر قبل از بارداری به یک ماده غذایی خاص آلرژی داشته اید، در دوران بارداری هم نباید آن را مصرف کنید، مثل برخی ادویه ها، سس های تند و  ….

هشدارها 

* از آب داغ در حمام به هیچ عنوان استفاده نکنید، زیرا نه تنها سبب خشکی پوست و افزایش خارش پوستی می شود، بلکه احتمال سقط جنین در ماه های اول بارداری و زایمان زودرس در ماه های آخر بارداری را افزایش می دهد.

* از گرم نگه داشتن بیش از حد مناطقی که دچار خارش شده اند جدا اجتناب کنید. این کار سبب تحریک پوست و افزایش خشکی آن می شود و زمینه را برای بیماری های پوستی نظیر اگزما آماده می کند.

* بعد از حمام و شستن دست ها، حتما با حوله پوست خود را خشک کنید و از کرم مرطوب کننده جهت جلوگیری از خشکی آن استفاده کنید.

* هر گونه التهاب و قرمزی پوست در دوران حاملگی باید تحت نظر پزشک متخصص مورد بررسی قرار بگیرد. شاید نیاز به مصرف داروهای کورتونی باشد.

* از هر گونه خارش بیش از حد اجتناب کنید. خاراندن زیاد سبب آسیب پوست و کبودی و یا بروز عفونت های پوستی می شود.

منبع: زندگی آنلاین

(Visited 39 times, 1 visits today)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *