پنج شنبه ۰۸ خرداد ۱۳۹۹
مراقبت از نوزاد در زمستان با چند توصیه ی مؤثر

مراقبت از نوزاد در زمستان با چند توصیه ی مؤثر

مراقبت از نوزاد در زمستان و پیشگیری از بروز بیماری، مسئولیت مهمی برای پدر و مادرهاست. گرم و مرطوب نگه داشتن هوای خانه، مراقبت از پوست نوزاد، پوشاندن لباس مناسب و تغذیه درست، به این امر کمک می کند.

با آمدن زمستان، رسانه های اجتماعی پر می شوند از تصویر رویایی مادری با کودکی در آغوش و پتوی بر دوش و کتابی در دست! تنها یک عطسه نوزاد کافی است تا این تصویر خیالی فرو بریزد! مراقبت از نوزاد در زمستان وظیفه مهمی بر دوش پدر و مادرهاست. اما چگونه می توانیم سلامت نوزادمان را در فصل زمستان تضمین کنیم؟
نکاتی مفید برای مراقبت از نوزاد در زمستان
برای مراقبت از نوزاد در زمستان و اطمینان از اینکه نوزاد در این فصل بیمار نشود، رعایت نکات زیر ضروری است:

۱- از بخور استفاده کنید

در برخی مناطق، با کاهش درجه حرارت در زمستان لازم است از سیستم های گرمایشی یا بخاری در اتاق کودک و یا نزدیک به تختخواب او استفاده شود. در این شرایط، دستگاه گرمایشی رطوبت موجود در اتاق را تبخیر می کند و هوا خشک می شود. پوست حساس نوزادان در اثر خشکی هوا آسیب می بیند. برای حفظ رطوبت هوا از یک دستگاه بخور در اتاق نوزاد استفاده کنید.

۲- از کرم مرطوب کننده استفاده کنید

پوست نوزاد بسیار حساس است و هوای سرد زمستان به آن آسیب می زند. برای حفظ سلامت و نرمی پوست نوزاد، از کرم های مرطوب کننده مخصوص نوزادان و لوسیون های آب رسان پوست استفاده کنید. بهترین نوع کرم برای نوزادان، کرم های ساخته شده از شیر و کره هستند. کرم های دارای شیر درخشندگی و بافت لطیف پوست نوزاد را حفظ می کنند.

۳- در مصرف محصولات پوستی زیاده روی نکنید

گاهی اوقات والدین در مراقبت از پوست نوزاد زیاده روی می کنند. استفاده از کرم های مرطوب کننده و لوسیون ها معمولا مشکلی ایجاد نمی کند. اما حمام کردن بیش از حد نوزاد برای تمیزی او و مصرف بی رویه شامپو و صابون، رطوبت پوست نوزاد را از بین می برد و پوست را خشک و پوسته پوسته می کند. بهتر است برای مراقبت از نوزاد در فصل زمستان او را یک بار در هفته حمام کنید و با صابون و شامپو شستشو دهید، نه بیشتر!

۴- نوزاد را به خوبی ماساژ بدهید
مهم نیست که نوزاد شما در چه فصلی متولد شده است، به توصیه پزشکان ماساژ دادن او را فراموش نکنید! ماساژ موجب تحریک جریان خون در بدن می شود و به نوزاد احساس آرامش می دهد. هم چنین به طور غیر مستقیم باعث افزایش ایمنی بدن نوزاد می شود. هنگام ماساژ نوزاد محیط را گرم نگه دارید. زمان مناسبی را برای ماساژ انتخاب کنید و استفاده از روغن های طبیعی را فراموش نکنید.

۵- از پتو های سنگین استفاده نکنید

برای مراقبت از نوزاد در زمستان، از پتوهای سنگین استفاده نکنید. انداختن یک پتوی گرم و سنگین بر روی نوزاد، ممکن است بهترین راه برای گرم نگه داشتن او در فصل زمستان باشد، اما این کار ایمنی نوزاد را به خطر می اندازد. ناتوانی نوزاد در تکان دادن پتو و احتمال رفتن آن بر روی صورت او ممکن است باعث مرگ ناگهانی نوزاد شود. بهترین راه استفاده از یک پتوی سبک و تنظیم دمای مطلوب اتاق است.

۶- به او لباس راحت بپوشانید

پوشاندن مداوم ژاکت های ضخیم، دستکش، جوراب و کلاه به نوزاد، باعث تحریک پوست او در هنگام حرکت می شود. لباس نوزاد را با توجه به درجه حرارت اتاق انتخاب کنید. لباس هایی را انتخاب کنید که به طور کامل بدن او را پوشش می دهند، اما آزار دهنده نیستند. از دستکش و جوراب تنها در صورتی استفاده کنید که موجب بی خوابی نوزاد در شب نمی شود.
۷- دمای خانه را مطلوب نگه دارید
گرم نگه داشتن خانه و اتاق نوزاد، یکی از کلیدی ترین نکات مربوط به مراقبت از نوزاد در زمستان است. اگر در منطقه ای زندگی می کنید که بادهای زمستانی با شدت می وزند، بهتر است پنجره ها را در فصل زمستان بسته نگه دارید. مسیری برای تهویه هوای اتاق نوزاد در نظر بگیرید. در صورت لزوم برای تنظیم دمای اتاق نوزاد در فصول سرد از یک بخاری یا وسیله گرمایشی استفاده کنید.

۸- برنامه واکسیناسیون را دنبال کنید

زمستان زمانی است که نوزادان بیشتر به بیماری مبتلا می شوند و سطح ایمنی بدن آن ها نیز کاهش می یابد. اما دلیل نمی شود که به خاطر ترس از بیماری، واکسن های نوزاد را به تعویق بیاندازید. برعکس، بسیار مهم است که او واکسن های مورد نیازش را دریافت کند تا ایمنی کافی در طول زندگی و زمستان پیش رو داشته باشد. اگر موعد واکسنی به تاخیر افتاده، در اولین فرصت برای واکسیناسیون اقدام کنید!
۹- تغذیه با شیر مادر را متوقف نکنید
شیر مادر دارای گنجینه ای از آنتی بادی ها و مواد مغذی است که به کودک کمک می کند ایمنی بدن خود را بالا ببرد و از او در برابر بیماری ها محافظت کند. ادامه دادن شیردهی در فصل زمستان تضمینی برای حفظ سلامتی نوزاد است. افزون بر این، گرمای بدن و شیر مادر برای کودک بسیار آرامش بخش است.
منبع: ستاره
(Visited 18 times, 1 visits today)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *