یکشنبه ۱۱ خرداد ۱۳۹۹
چند نکته ریز راجع به دمای مناسب گیاهان خانگی

چند نکته ریز راجع به دمای مناسب گیاهان خانگی

درست همانطور که میزان آبیاری گیاهان با هم تفاوت دارد، دمایی که هر گیاه نیاز دارد هم متفاوت است. بعضی گیاهان دماهای پایین و برخی دیگر دماهای بالاتر را ترجیح می دهند.

هیچ گیاه خانگی دوست ندارد یخ بزند یا از گرما بپزد، درست مانند گیاهان بیرون از خانه گیاهان خانگی هم به دمای مورد انتظارشان برای رشد و گلدهی نیاز دارند. هم رطوبت و هم دما، هر دو، از مهم ترین فاکتورها در پرورش گیاهان خانگی هستند و بر خلاف شرایطی که در بیرون از خانه پیش می آید، در درون خانه می توان هم دما و هم رطوبت را کنترل کرد.

دمای خانه

برای اینکه گیاهان تان سالم بمانند باید دمای خانه را مطابق میل آنها نگه دارید و هر گیاهی هم ترجیح دمایی خاص خود را دارد. برای مثال گیاهان استوایی به دماهای بالاتر برای رشد نیاز دارند (مثلا حتی تا ۲۹ درجه سانتی گراد). در حالی که گیاهان مختص فصل سرد مثل کاکتوس کریسمس و آزالیا برای گلدهی و رشد به دماهای سرد نیاز دارند (مثلا در حدود ۱۵ درجه سانتی گراد). در عین حال گیاهان خانگی معمولی که در خانه داریم، مثلا فیلودندرون و سانسوریا (یا زبان مادر شوهر) در دمای معمول خانه به خوبی رشد می کنند و سالم می مانند (بین ۱۵ تا ۲۳ درجه سانتی گراد).هر گیاه خانگی که پرورش می دهید فارغ از گونه، تا ۱۰ درجه افت دما در شب نسبت به روز را دوست دارند. این تغییر دما شرایط طبیعی که گیاه در زادگاه خود دارد را برای آن بازسازی می کند.

نشانه های هشدار!

خوشبختانه گیاهان راه هایی بلدند تا به ما نشان دهند که از محیط شان راضی نیستند. چند نمونه از نشانه هایی که گیاه نشان می دهد تا به شما برساند که باید جایش را عوض کنید شامل:

لوله شدن و سوختگی برگ

اگر برگ های گیاهان خانگی تان شروع به سوختن و لوله شدن کردند، احتمالا علت نور زیاد محیط است. اگر گیاه تان جلوی یک پنجره پر نور یا بزرگ است، آن را به مکانی دورتر منتقل کنید یا پرده ای به پنجره وصل کنید.

زرد شدن برگ ها

اگر برگ های گیاه تان به یکباره و بدون دلیل زرد شده، احتمالا مشکل افتادن ناگهانی و زیاد دما و یا در معرض بادهای سرد بودن است. گیاه تان را به مکان های دیگری منتقل کنید و نتیجه را مشاهده کنید. در هر مکانی که گیاه بهتر رشد کرد و شاداب تر ماند، آن را در همان مکان نگه دارید. یکی دیگر از دلایل زرد شدن برگ ها آبیاری بیش از حد یا آبیاری کم است. برنامه آبیاری تان را تغییر دهید و منتظر پاسخ گیاه باشید، اگر برگ های گیاه همچنان زرد شدند دفعات و مقدار آبیاری تان را باز هم تغییر دهید.

خشک شدن و مرگ گل ها

عمده ترین دلیل مرگ گل های گیاهان خانگی سرما است. پس اگر گیاهان تان را در فصل پاییز یا زمستان نزدیک پنجره گذاشته اید، آن را در یک مکان دیگر بگذارید. گیاهان تان برای گلدهی دماهای بالاتر را ترجیح می دهند که بسته به نوع گیاه می تواند متفاوت باشد اما معمولا دمایی بین ۱۵ تا ۲۳ درجه سانتی گراد مناسب است.

جلوگیری

اولین و بهترین راه برای جلوگیری از آسیب دیدن گیاه تان آن است که آن را به دور از شرایط بد نگه دارید. مگر آنکه گیاه تان دماهای سرد را دوست داشته باشد (که بیشتر گیاهان دوست ندارند)، آن را از معرض هوای سرد و بادهای سرد دور کنید. گیاه تان را در نزدیک پنجره قرار ندهید. پنجره هایی که درز دارند را درز گیری کنید. اجازه ندهید شاخسار گیاه جسم سردی را لمس کنند (مثلا شیشه سرد پنجره، درب سرد و …).

از سوی دیگر اکثر گیاهان گرمای زیاد را هم دوست ندارند. پس گیاهان تان را جلوی رادیاتور یا بخاری یا هر منبعی که هوای گرم تولید می کند قرار ندهید. دمای خیلی بالا نه تنها به گیاه تان خسارت وارد می کند، بلکه رطوبت هوا را هم می گیرد، رطوبتی که برای رشد و شادابی گیاه لازم است.

منبع: فوت و فن

(Visited 16 times, 1 visits today)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *