چهارشنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۸
چند مقصد گردشگری و تاریخی کمتر شناخته شده در گیلان

چند مقصد گردشگری و تاریخی کمتر شناخته شده در گیلان

دیدنی های ایران تمام شدنی نیستند. از شمال تا جنوب و از شرق تا غرب، هر طرفش تماشایی است. با این وجود، سفر به شهر های شمالی یکی از پرطرفدارترین گزینه های گشت وگذار داخلی است. بیشتر ما در این سفر، به شهر های استان مازندران و ساحل بابلسر بسنده می کنیم، درحالی که اگر حوصله بیشتری داشته  باشیم و با دیدن اولین ساحل به مسیر خود پایان ندهیم، مقصد های بکرتر و چشم نوازتری در انتظارمان خواهد بود.

با حرکت از جاده ساحلی مازندران به سمت استان گیلان، طبیعت لحظه به لحظه جلوه های تماشایی تری را نمایان می کند. به طوری که با عبور از رامسر و ورود به اولین شهر استان گیلان، تغییر اقلیم به وضوح دیده می شود. بافت جلگه ای و کوهستانی گیلان، بستری بسیار غنی از جلوه های طبیعی است که در تلفیق با وجه تاریخی استان، آن را به یک مقصد فوق العاده گردشگری تبدیل کرده  است.

جاذبه های گسترده استان گیلان، سلیقه افراد مختلف را از جمله کسانی که برای عکاسی، ماجراجویی، تغییر آب وهوا، دور شدن از شلوغی های زندگی شهری، تجربه اندوزی یا تماشای تاریخ سفر می کنند، تامین می کند. اگر شما هم از سفر کردن به مقصد های تکراری، به ویژه در سفرهای تان به شمال کشور خسته شده اید، پرونده امروز زندگی سلام خبر های خوبی برای تان دارد. در این پرونده از چند مقصد بکر استان گیلان و چندوچون سفر به آن خواهیم گفت، اما از آن جا که برنامه هایی مانند «گوگل مپ» مسیریابی را آسان کرده است بیشتر از آن که راه های دسترسی به این مکان ها را معرفی کنیم از وجه تاریخی، امکانات اقامتی و زیبایی های آن ها می گوییم.

قلعه رودخان، ارباب قلعه های گیلان
فاصله از پایتخت: ۳۶۰ کیلومتر

استان گیلان، ۴۸ قلعه دارد که در این بین «قلعه رودخان» یکی از جاذبه های مهم تاریخی، فرهنگی استان به شمار می آید. این دژ منحصربه فرد در ۲۵ کیلومتری شهرستان فومن و در دل جنگل های انبوه واقع شده است. قلعه رودخان حدود ۷۰۰ متر از سطح دریا فاصله دارد و به دلیل پله های زیادی که در مسیر دسترسی به آن وجود دارد، هزار پله نیز نامیده می شود. «الکساندر بورجکو خودزکو» که یک پژوهشگر لهستانی است برای اولین بار در سال ۱۸۳۰ میلادی در یادداشت هایش از وجود چنین قلعه ای اطلاع داد، اما اطلاعات دقیقی از پیشینه آن در دست نیست.

تخمین های باستان شناسانه، این بنا را به ساسانیان نسبت داده است، اما سازنده اصلی قلعه همچنان مشخص نیست. در کتیبه سردر آن درج شده است که قلعه رودخان به فرمان «سلطان حسام الدین» پادشاه سلجوقی بازسازی شده است. این کتیبه اکنون در موزه گنجینه های رشت نگهداری می شود. قلعه آجریِ رودخان، ۲۲ هزار و ۳۰۰ متر وسعت دارد و بزرگ ترین قلعه آجری ایران است. در بخش شرقی قلعه که ارتفاع بیشتری نیز دارد، زندان و پایگاه دفاعی دژ و در بخش غربی آن شاه نشین و آب انبار قرار دارد. این قلعه تاریخی که در گویش محلی «قلعه روخون» نیز گفته می شود در همجواری رودخانه «رخون» قرار دارد و علت نام گذاری آن نیز به همین دلیل است. برای بازدید از این قلعه بهتر است در ابتدای روز و هوای روشن حرکت کنید، چون مسیر رسیدن به آن طولانی و کمی دشوار است و قلعه فقط تا ساعت چهار بعدازظهر باز است. اگر بخواهید شب را در این مکان سپری کنید، می توانید از اقامتگاه های بوم گردی پای کوه استفاده کنید.

چمخاله، بهترین ساحل استان گیلان
فاصله از پایتخت: ۳۳۵ کیلومتر

«چمخاله» در ۱۰ کیلومتری شهرستان لنگرود واقع شده است که تا قبل از سال ۸۸ یکی از روستا های گیلان بود، اما پس از آن با پیشنهاد وزارت کشور به همراه چند روستای همجوارش به شهر چاف و چمخاله تغییر نام داد. ساحل چمخاله در سال ۹۰ به انتخاب وزارت کشور به عنوان بهترین ساحل استان گیلان شناخته شد. همچنین با اجرای طرح سالم سازی دریا، منطقه چمخاله از کم خطر ترین ساحل های کشور به شمار می آید. این شهر بعد از بندر انزلی دومین قطب گردشگری گیلان است. آب وهوای دلپذیر چمخاله، آن را به یکی از بدیع ترین ساحل های دلتایی دنیا تبدیل کرده است. در همجواری این منطقه، تالابی پر از نیلوفر آبی وجود دارد که در تمام طول سال سبز است. پیشینه تاریخی این شهر نشان می دهد، مردمان آن اصالت گیلکی ندارند.

در حدود ۲۲۷ سال قبل، در زمان نادرشاه افشار، شماری از لک های جلالوند استان کرمانشاه برای دور ماندن از جنگ، به منطقه خالی از سکنه و خوش آب وهوایی در شمال کشور پناه بردند و آن را چمخاله نامیدند. این نام از ترکیب دو واژه «چم» که در گویش کُردی به معنی رودخانه و «خاله» که در گیلکی به معنی «انشعاب» است، ساخته شده است. وجه تسمیه آن به این دلیل است که شهر چمخاله با رودی منشعب از دریای خزر احاطه شده که جلوه زیبایی به شهر بخشیده است. طبیعت و ساحل چمخاله یکی از آرامش بخش ترین نقاط ایران است که بافت محلی خود را حفظ کرده است. با وجود این دارای تمام امکانات تفریحی از جمله تفریحات آبی است. همچنین شهر چاف و چمخاله با داشتن ویلا، هتل و مجتمع های گردشگری متنوع، دست شما را در انتخاب اقامتگاه باز می گذارد.

بازار روز رشت، تلفیقی چشم نواز از رنگ ها
فاصله از پایتخت: ۳۲۷ کیلومتر

کمتر کسی بازار روز را جزو دیدنی های یک منطقه به شمار می آورد، اما «بازار روز رشت» یکی از دیدنی ترین جاذبه های استان گیلان است. این بازار در مرکز شهر رشت واقع شده است که روزانه شمار زیادی از مردم شهر های دور و نزدیک و گردشگران برای خرید یا صرفا بازدید از آن به رشت می آیند. بازار رشت با ۲۴ هکتار وسعت، بزرگ ترین بازار روباز ایران است. در این بازار محلی، ترکیب متنوع و تازه ای از محصولات غذایی تا پوشاک و وسایل تزیینی به فروش می رسد.

این بازار در کنار امکانی که برای انجام خرید های روزانه یا سوغاتی در اختیار افراد قرار می دهد، فرصت مناسبی رانیز برای آشنایی بیشتر با فرهنگ بومی مردم رشت و به طور کلی استان گیلان فراهم می آورد. ترکیب جذاب رنگ ها با آواز های محلی که برخی از فروشندگان از هر طرف بازار برای جذب مشتری می خوانند، حال و هوای منحصربه فردی به بازار بخشیده است که به ویژه در روز های بارانی، گردشگران را فریفته خود می کند.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

(Visited 10 times, 1 visits today)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *