دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۸
۱۰ علامت که به شما می‌گوید نزدیک زایمانتان است!

۱۰ علامت که به شما می‌گوید نزدیک زایمانتان است!

می خواهید بدانید بعد از ۹ ماه باید دنبال چه علائمی برای نزدیک شدن زایمان باشید؟ قطعا اگر برای بار اول باردار شده اید نمی دانید چطور باید مطمئن شوید که زایمان نزدیک است، چه مدت طول می کشد تا نوزاد به دنیا بیاید و … برای پاسخ به این سوال باید کمی احتیاط کرد زیرا هر تولد متفاوت است اما اگر به این ۱۰ نشانه توجه کنید می توانید بگویید که زمان دیدار با نوزادتان نزدیک است.

۱- جنین پایین آمده است

اگر اولین زایمانتان است به طور معمول جنین چند هفته (معمولا دو تا چهار هفته) قبل از زایمان شروع به جا گرفتن در لگن می کند. در زایمان های بعدی تا زمانی که شما واقعا در حال زایمان باشید، جنین داخل لگن قرار نمی گیرد. جنین شما در وضعیتی قرار می گیرد که بتواند خارج شود، در حالت ایده آل سر جنین رو به پایین است. ممکن است احساس کنید که در این وضعیت نیاز بیشتری به دستشویی دارید زیرا سر جنین به مثانه فشار می آورد. خبر خوب این که شما فضای بیشتری تنفس دارید چون جنین از ریه های شما دور شده است.

۲- گشاد شدن رحم

گردن رحم شما هم آماده زایمان می شود و در روزها و هفته های منتهی به زایمان شروع به اتساع می کند. در بررسی هفتگی پزشک شما از طریق معاینه داخلی میزان انبساط رحم را ارزیابی می کند. بهتر است بدانید که میزان اتساع رحم هر خانم بارداری متفاوت است بنابراین اگر گشاد شدن رحمتان آرام و کند انجام می شود بهتر است دلسرد نشوید.

۳- احساس سست شدن مفاصل

در طول بارداری، هورمون ریلاکسین لیگامان های شما را شل می کند. قبل از زایمان ممکن است متوجه شوید که مفاصل سراسر بدن احساس شلی و آرامش داند. این راه طبیعی برای گشاد شدن لگن برای عبور مسافر کوچولو و ورودش به دنیاست.

۴- اسهال، نشانه نزدیک شدن زایمان

همانطور که عضلات رحم شما برای تولد آماده می شود، عضلات دیگر بدن از جمله عضلات روده هم ریلکس می شود و این می تواند منجر به اسهال شود. این علامت اگر چه آزاردهنده است اما کاملا طبیعی است فقط کافی است بدنتان را کم آب نگه ندارید و آن را نشانه خوبی بدانید.

۵- توقف افزایش وزن در زمان زایمان

افزایش وزن اغلب در پایان بارداری روند کندی پیدا می کند و حتی برخی خانم های بارداری چند کیلوگرم کاهش وزن پیدا می کنند. بهتر است بدانید این علامت هم کاملا طبیعی است و بر وزن تولد نوزاد تاثیری ندارد؛ او همچنان وزن اضافه می کند اما شما به دلیل سطح پایین مایع آمنیوتیک و حتی افزایش فعالیت ممکن است وزنتان کم شود.

۶- احساس انقباض بیشتر و افزایش کمردرد

به ویژه اگر بارداری اولتان نباشد احتمال انقباض و درد پایین کمر و کشاله ران را بیشتر احساس خواهید کرد. عضلات و مفاصل شما خودشان برای تولد نوزاد آماده می کنند و این دردها نشانه نزدیک شدن زایمان است.

۷- احساس خستگی بیش از حد

شاید این علامت را در سه ماهه اول بارداری نیز تجربه کرده باشید. بین فعال بودن مثانه و خستگی ارتباط وجود دارد. بزرگ شدن شکم و فشار به مثانه می تواند خواب راحت شب را در روزهای منتهی به زایمان از شما بگیرد. به عبارت دیگر همین مشکل باعث احساس خستگی در شما می شود. می توانید در طول روز استراحت کنید تا این خستگی جبران شود مگر اینکه اصلا احساس خستگی نکنید. برخی مادران در این روزها احساس دلگرمی زیادی می کنند و مدام می خواهند همه چیز را تمیز کرده و سازمان دهند. تا زمانی که افراط نکنید این کار اشکالی ندارد.

۸- تغییر رنگ ترشحات واژن و میزان غلظت آن

در روزهای نزدیک به زایمان ممکن است متوجه تغییرات ترشحات مخاط شده باشید. این ترشحات ممکن است به صورت یک تکه بزرگ خارج شود (درست مثل ترشحات بینی) یا در مقادیر کم اما به دفعات زیاد. هرچند برخی خانمها این تغییرات را تجربه نمی کنند اما در روزهای قبل از زایمان احتمالا ترشحات واژن افزایش یافته و ضخیم تر می شود. این ترشح ممکن است صورتی باشد که خونی است و یک علامت خوب برای نزدیک شدن به زایمان است.

۹- حس کردن انقباضات قوی و زیاد

انقباضات نشانه های اولیه نزدیک شدن به زایمان است. البته انقباضات برکستون هیکس را هفته ها و شاید ماه ها قبل از زایمان نیز ممکن است تجربه کنید. همینطور که رحم شما برای زایمان آماده می شود، این انقباض ها را بیشتر تجربه می کنید. اما چطور می توانید انقباضات واقعی و غیرواقعی را تشخیص دهید؟ به این علائم دقت کنید:

  • اگر فعال هستید، انقباضات به جای تسکین، قویتر می شوند.
  • اگر موقعیت تان را تغییر دهید انقباضات از بین نمی رود.
  • فرایند انقباض: مکرر و دردناکتر می شود و گاهی اوقات به یک الگوی منظم تبدیل می شود. هرکدام از انقباض ها لزوما دردناکتر و طولانی تر از قبل نیستند اما شدت آنها در طول زمان پیشرفت می کند.
  • انقباض های اولیه زودرس و واقعی می توانند مانند گرفتگی های شدید قاعدگی، ناراحتی های معده و فشار پایین شکم احساس شوند. درد در شکم و کمر یا هردو وجود دارد و ممکن است به پاها هم برسد.

۱۰- پاره شدن کیسه آب

شاید فکر کنید تنها زمان زایمان پاره شدن کیسه آب باشد، اما این درست نیست. این در واقع یکی از علائم نهایی زایمان است که تنها ۱۵ درصد از زنان تجربه می کنند بنابراین به عنوان تنها علامت زایمان قلمداد نکنید. نگران نباشید در هفته های آخر شما مدام توسط پزشک معاینه می شوید و او راهنمایی لازم را در مورد نزدیک شدن زمان زایمان به شما خواهد کرد.

منبع: نی نی سایت

(Visited 15 times, 1 visits today)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *