دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۸
خارش گوش را چگونه درمان کنیم؟

خارش گوش را چگونه درمان کنیم؟

خارش گوش می تواند به علل مختلفی مانند عفونت، آب گیر کرده داخل گوش و گزش حشرات و… رخ دهد که بهتر است در این مواقع از گوش پاک کن استفاده نکنید.

خارش گوش و آنچه باید در مورد علل و راههای درمان خانگی آن بدانید:

داشتن خارش مداوم گوش که با هیچ مقدار خاراندنی از بین نمی رود، می تواند باعث آسیب واقعی به شما شود. باعث می شود که شما از تمرکز بر هر چیز دیگر و یا لذت از هر چیزی دور بمانید.به نظر می رسد که کمی خارش برای گوش بی ضرر است، اما خارش مداوم گوش فرق می کند.خارش گوش

خارش گوش

گوش داخلی انسان بسیار حساس است، و از این رو، حتی یک تغییر ناگهانی می تواند منجر به خارش گوش شود. مجرای گوش با فیبرهای عصبی حساس پوشانده شده است که گوش ها را واکنشی و مستعد به خارش می کند.

با وجود مزاحمت شایع، اغلب افرادی که از این مشکل رنج می برند، وقتی با این مشکل سر و کار دارند، استرس و حال بدی دارند. چنانچه در این بخش از سلامت می خوانید در اغلب موارد این مشکل را با استفاده از مواد غیر استریل و اشیا تیز همچون خلال دندان، و سنجاق و کلید برای تسکین خارش خود استفاده می کنند.

استفاده از چنین ابزارهای ساینده ای در مجرای گوش می تواند باعث خراش و یا پارگی پوست شود.این کار به نوبه خود ورود باکتری ها و همچنین ذرات خارجی را برای داخل راحت تر می کند که می تواند موجب عفونت بسیار جدی شود.

علل خارش گوش:

برخی از رایج ترین دلایل، عبارتند از:

 • واکنش های آلرژیکی
 • عفونت های گوش
 • خشکی گوش به علت ناکافی بودن یا عدم ترشح موم گوش
 • تمیز کردن اجباری و نفوذی گوش که دارای موم طبیعی و مواد دیگر است
 • انباشته شدن موم گوش، به طوری که موم تمایل دارد با فرو کردن مداوم ابزار برای تمیز کردن، به درون حفره گوش فرو رود.
 • آب گیر کرده در گوش
 • شنیدن صدا در زمان استفاده از هدفون
 • درماتیت کانال گوش
 • گزش حشرات
 • گاهی اوقات، حتی پسوریازیس، اگزما و یا جوش در گوش داخلی می تواند باعث خارش شود.

نشانه های خارش گوش :

علاوه بر خود حس خارش، خارش گوش می تواند علائمی دیگری از این قبیل را داشته باشد:

 • قرمزی در بیرون گوش
 • ترشح یا نوعی از تخلیه که از گوش بیرون می آید
 • درد وحساسیت ناحیه متاثره
 • تب
 • تورم

راه های جلوگیری از خارش گوش

زمانی که گوشواره را انتخاب میکنید، مراقب باشید از فلزات نباشند، زیرا که ممکن است موجب ایجاد واکنش آلرژیک شود که منجر به خارش می شود.

اگر شناگر هستید، از یک محلول برای آزاد کردن آب اضافی از گوش استفاده کنید.

برای حفظ حفره گوش خود از رطوبت بیش از حد، هنگام استحمام از کلاه حمام استفاده کنید.

از شامپوهای ملایم و ژل های حمامی استفاده کنید که به طور خاص برای پوست حساس ساخته شده اند.

اگر از سمعک یا به طور مرتب از گیره گوش استفاده می کنید، حتما ضد عفونی کنیدشان تا به گوش آسیب نرسانند.

همیشه گوشی موبایل خود را تمیز نگاه دارید، تا به عفونت کردن گوش کمک نکنند.

از لمس کردن گوش های خود با انگشتان کثیف اجتناب کنید.

درمان های خانگی و طبیعی برای رفع خارش گوش:

۱- جاذبه:

آن طرف سر خود را که گوش آسیب دیده دارید، موازی روی زمین قرار دهید. یک انگشت تمیز در گوش خود بگذارید و حالا، سعی کنید خلا ایجاد کنید تا مایع را به بیرون بریزید.

از یک پنبه یا حوله پنبه ای برای تمیز کردن ترشحات استفاده کنید. همچنین می توانید به سادگی روی پهلو بخوابید و یک حوله در زیر گوش خود قرار دهید.

۲- آب گرم:

یک سرنگ پلاستیکی را با آب مقطر گرم پر کنید. سر خود را صاف کنید و گوش بیرونی تان را بکشید تا مجرای گوش را صاف کنید. از سرنگ برای ریختن مقدار کمی آب در مجرای گوش استفاده کنید.

بگذارید یک دقیقه بماند و سپس آن را با خم کردن سرتان به سمت مخالف تخلیه کنید. آب را تمیز کنید و با یک دستمال تمیز بشویید. این فرآیند را در گوش دیگرتان تکرار کنید.

۳- تنظیم فشار هوا:

دهان خود را ببندید و بینیتان را با انگشتان خود بگیرید و سپس نفس عمیقی بکشید. هوا را از بینی فوت کنید و بیرون کنید تا فشار هوا را تنظیم کنید. اگر درست انجام دهید، صدای انفجار خفیفی را خواهید شنید که نشان دهنده بازگشایی لوله های تنفسی است.

توجه:بیش از حد محکم فوت نکنید، چون ممکن است باعث آسیب به پرده گوش شود. هم چنین اگر شما مشکلات قلبی، به خصوص ضربان قلب غیر عادی دارید، لطفاً قبل از اقدام به این درمان، با پزشک خود مشورت کنید.

۴- روغن زیتون:

به سمت مخالف گوش آسیب دیده تان دراز بکشید. به آرامی قسمت بیرونی گوش خود را عقب بکشید.دو یا سه قطره روغن زیتون ولرم را در دهانه گوش خود با استفاده از قطره چکان بریزید.

به آرامی پوست جلوی گوشتان را ماساژ دهید، تا به کار روغن در مسیر خود کمک کند. بگذارید ۵-۱۰ دقیقه بماند. هر گونه روغن اضافی که از گوشتان چکه می کند را پاک کنید. در صورت نیاز این کار را در گوش دیگر تکرار کنید.

۵- هیدروژن پروکسید:

به نسبت های مساوی آب اکسیژنه (۳ %) و آب را با هم مخلوط کنید. قطره چکان را با این مواد پر کنید. سرتان را کج کنید و چند قطره از این محلول را در گوش بریزید.

این موقعیت را مدتی حفظ کنید. سپس، سر خود را به سمت مخالف خم کنید، تا محلول را تخلیه کنید. سپس با استفاده از یک پارچه تمیز اضافی ها را پاک کنید.

منبع: نمناک

(Visited 13 times, 1 visits today)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *