یکشنبه ۱۱ خرداد ۱۳۹۹
ترک سیگار: چطور می‌توانید روزهای سخت اول را تحمل کنید؟

ترک سیگار: چطور می‌توانید روزهای سخت اول را تحمل کنید؟

ترک سیگار ممکن است از نظر تئوری کاری ساده و راحت تر از اعتیاد به انواع مواد مخد دیگر باشد اما در عمل می تواند سخت ترین کار ممکن باشد. شاید یکی از این دلایل سهولت دسترسی به سیگار و استفاده راحت آن در هر مکان و زمانی باشد.

ما در این مطلب می خواهیم به شما کمک کنیم تا اگر تصمیم به ترک سیگار گرفته اید، بتوانید با کمترین سختی، هفته های اول ترک سیگار را پشت سر بگذارید و در نهایت یک عمر زندگی سالم و بدون سیگار را تجربه کنید.

 بخورید و بیاشامید

آب خنک را با استفاده از نی بنوشید تا شبیه عمل پک زدن سیگار باشد و بتواند جایگزین آن شود. با این کا ر، دوپامین در بدن ترشح می شود. این ماده شیمیایی در آرام کردن و از بین بردن حالات بد مفید است.

خوردن وعده های غذایی کوچک نیز به شما کمک می کند تا نیاز به سیگار کشیدن را از خود دور کنید. از غذاهای سبک، سالم و کم چرب برای چاق نشدن و جلوگیری از افزایش وزن استفاده کنید.

کارهای خوب و پاداشتان را یادداشت کنید

شما خیلی زود از مزایای زندگی بدون سیگار لذت خواهید برد. به محض این که متوجه تغییرات شدید، یک فهرست از تغییرات خوبتان تهیه کنید. این تغییرات ممکن است شامل حفظ کنترل، ذخیره پول، معطر بودن، طعم بهتر غذاها و احساس انرژی بیشتر باشد. وقتی میل به سیگار کشیدن پیدا کردید، نگاهی به فهرست خود بیاندازید تا یادتان بیفتد با ترک سیگار چه چیزهای خوبی را به دست آورده اید.

مرتب دندان های خود را مسواک بزنید

یکی از فواید فوری ترک سیگار این است که دهان شما مزه بهتر و نفس شما بوی بهتری دارد. بنابراین، مرتب دندان های خود را مسواک بزنید. با این کار، کمتر دلتان می خواهد سیگار خود را روشن کنید و آن مزه خوب و بوی خوش نفستان از بین برود.

پرهیز از مصرف الکل

نوشیدن الکل یکی از رایج ترین کارهایی است که مردم را به سوی کشیدن سیگار سوق می دهد. الکل قوه بازدارندگی و پرهیز را در شما از بین می برد و شما را در مبادرت به سیگار کشیدن بیشتر تحریک می کند. بسیاری از افراد هستند که بین سیگار کشیدن و نوشیدن مشروبات الکلی پیوندی جدانشدنی می بینند. بنابراین، حتی کمترین جرعه از مشروبات الکلی نیز می تواند هوس سیگار کشیدن در شما را بیدار کند.

برای خودتان مناطق سیگار ممنوع! پیدا کنید

وقتی هوس سیگار کشیدن کردید،  به مکان هایی بروید که در آنجا سیگار کشیدن قدغن است؛ جاهایی مثل سالن سینما، کتابخانه، فروشگاه یا مکان هایی از این قبیل. هر چه محیط حواس شما را بیشتر پرت کند، راحت تر می توانید بر امیال خود غلبه کنید و میل سیگار کشیدن در شما فروکش کند.

دلیلی برای ترک سیگار پیدا کنید

فهرستی از دلایل خود برای ترک سیگار تهیه کنید. این فهرست را همه جا بچسبانید؛ هر جایی مثل آشپزخانه، محل کار، کنار آینه توالت که مدت زمان بیشتری را در آن سپری می کنید. فهرست خود را جایی متصل کنید که بتوانید راحت ببینید. برخی از آنهایی که قبلا سیگاری بودند و ترک کرده اند بر این عقیده اند که چسباندن تصاویری از اعضای خانواده و آنهایی که دوستشان دارید در کنار این فهرست می تواند خیلی مفیدتر و انگیزه بخش تر باشد.

هر روز ورزش کنید

ورزش کردن یکی از اقدامات قدرتمند و مفید در سرکوب میل به سیگار کشیدن است. وقتی ورزش می کنید، بدن شما موادی شیمیایی و طبیعی را ترشح می کند که در تغییر حال و آرام کردن استرس شما کمک بزرگی هستند. پیاده روی یکی از ساده ترین روش ها برای انجام فعالیت های بدنی است. هر روز چند فعالیت بدنی را امتحان کنید تا برای بیشتر شدن انگیزه به شما کمک کند. علاوه بر این، هر روز، زمان هایی را به ورزش اختصاص دهید؛ مخصوصا در اولین ماه بعد از زمان ترک سیگار.

تقویم خود را پر کنید

در طی هفته های اولی که این عادت بد را کنار گذاشته اید، کارهای زیادی که می خواهید یا باید انجام دهید را برنامه ریزی کنید. برای غذا خوردن با خانواده یا دوستان خود برنامه هایی را ترتیب دهید و سعی کنید از وسوسه سیگار کشیدن به دور باشید. هر چه سرتان شلوغ تر باشد، بیشتر حواستان از سیگار کشیدن و میل به انجام این کار پرت می شود.

چیز دیگری در دهان خود بگذارید

بخشی از میل به سیگار کشیدن این است که عادت کرده اید چیزی در دهانتان باشد. وقتی هوس سیگار کشیدن می کنید، به جای سیگار، آدامس های بدون شکر بجوید، آبنبات بمکید یا میان وعده و تنقلات سالمی بخورید تا هوس شما سرکوب شود. همیشه همراه خود چیزی برای خوردن داشته باشید. اگر نگران افزایش وزن خود هستید، گزینه های کم کالری را پیدا کنید؛ چیزهایی مثل میوه و سبزیجات.

یک حامی داشته باشید

از کسی بخواهید که در دوره بحرانی ترک سیگار از شما پشتیبانی کرده و حمایت لازم را برایتان فراهم کند. بهترین انتخاب دوستی می تواند باشد که قبلا خودش سیگاری بوده و حالا ترک کرده است. اما هر کس دیگری که تمایل به ترک کردن سیگار در شما داشته باشد نیز می تواند به شما کمک کند تا این دوران سخت را پشت سر بگذارید.

مصرف کافئین را به حداقل برسانید

کافئین به برخی افراد کمک می کند که صبح ها قبراق باشند و زمانی که احساس خستگی کردند نیز هشیار بمانند. اما در برخی افراد نیز بر عکس این قضیه صادق است و ممکن است آنها را دچار استرس، تنش و عصبانیت کند. ترک اعتیاد به نیکوتین می تواند این تأثیرات را بهبود ببخشد. اگر کافئین شما را برآشفته و مضطرب می کند، با آن خداحافظی کنید یا مصرفش را تا جایی که می توانید به حداقل برسانید.

از آدم های دردسرساز دوری کنید

با این که دوستان و اعضای خانواده می توانند به شما در ترک سیگار کمک کنند و حامی شما باشند اما ممکن است همیشه این طور نباشد. حتی شاید برخی از افراد تهدیدی برای تصمیم شما نسبت به ترک سیگار باشند. شاید برخی از دوستانتان بهترین تلاش های شما برای ترک کردن را دست کم بگیرند و سعی کنند آنها را ناچیز و بی ارزش جلوه دهند. اگر حس می کنید چنین افرادی در زندگی شما وجود دارند، از آنها دوری کنید. اگر ممکن نیست، با آنها صحبت کنید، دلیل اهمیت ترک سیگار از نظر خود را توضیح دهید و از آنها حمایت و پشتیبانی بجویید.

منبع: فوت وفن

 

(Visited 41 times, 1 visits today)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *