جمعه ۲۸ شهریور ۱۳۹۹
چطور خانه را پیش از اثاث‌کشی تمیز کنیم؟

چطور خانه را پیش از اثاث‌کشی تمیز کنیم؟

یکی از کارهایی که پیش از اثاث کشی باید انجام دهید، تمیز کردن خانه جدید است. باید پیش از آمدن اثاث و وسایل به خانه، آنجا را به طور کامل تمیز کنید.

آشپزخانه

احتمالا آشپزخانه اولین جایی است که تمیز می شود. نه تنها به این خاطر که استفاده زیادی از آن خواهد شد، بلکه به این خاطر که بوی غذاهای به جامانده از صاحبان پیشین خانه از بین برود، این مکانی است که اعضای خانواده زمان های زیادی را در آن سپری می کنند. آن را کامل تمیز کنید طوری که افراد احساس خوبی در آن داشته باشند.

یخچال را تمیز کنید

برای تمیز کردن یخچال باید از تمیزکننده های قوی استفاده کنید. می توانید از ترکیبات خمیری چون ترکیب جوش شیرین و آب استفاده کنید و آن را با اسفنج یا دستمال به یخچال بزنید. از سطح آن شروع کنید. دستمال بزنید اما طوری که خراش و خط روی سطح یخچال ایجاد نشود. طبقات و قفسه های یخچال را در سینک پر از آب داغ و صابون قرار دهید و بگذارید تا شستشوی دیگر قسمت ها، در آب خیس بخورند.

اجاق گاز را تمیز کنید

با تمیزکننده مخصوص اجاق گاز داخل آن را تمیز کنید. برای تمیز کردن قسمت های مختلف اجاق گاز حدود ۲۰ دقیقه زمان بگذارید. زیر هود و قسمت های چرب را با تمیزکننده قوی تمیز کنید تا تمام قسمت های سخت لکه ها از بین بروند. یک کاغذ زیر آن قرار دهید تا تکه های اضافی روی آن بریزد.

وقتی همه قسمت های فرگاز را تمیز کردید، آن را جابه جا کنید تا دیوار پشت آن را تمیز کنید. پانل جلویی اجاق و دکمه های آن را نیز به خوبی تمیز کنید.

مانند یخچال همه قفسه ها و قسمت های مختلف داخل فرگاز را بیرون آورده و تمیز کنید. هر چه قابل جدا کردن است، جدا کرده و در سینک یا تشت قرار دهید و دیواره های داخل فرگاز را تمیز کنید. این کار را می توانید در مورد فریزر نیز انجام دهید اما پیش از آن مطمئن شوید که آن را از برق کشیده اید. یخچال و فریزر را از برق بکشید و وقتی گرم شد آن را تمیز کنید. همچنین از دستمال نرم استفاده کنید تا روی سطوخ خراش ایجاد نکند.

فریزر را جلوتر بکشید، پشت و دیواره های آن را تمیز کنید. درب یخچال و دستگیره های آن را نیز خوب دستمال بزنید.

کابینت و پیشخوان آشپزخانه

با دستمال لطیف داخل کابینت ها را تمیز کنید. اگر داخل کابینت ها آستر یا روکش ندارد، حتما روکش بگذارید و سپس ظروف را در آن قرار دهید. از روکش هایی استفاده کنید که چسبی نباشد تا بتوانید هرگاه لازم شد آنها را جابه جا کنید.

روی کابینت ها و درها را تمیز کنید. اگر سطح آنها از چوب است، از پاک کننده ملایم یا پاک کننده مخصوص چوب استفاده کنید. برای لکه های چرب، از آب و جوش شیرین استفاده کنید. خمیری درست کرده و بگذارید چند دقیقه روی سطوح بماند. همچنین داخل کشوها و دستگیره ها را نیز تمیز کنید.

تمیز کردن پیشخوان ساده تر است، از یک چاقوی باریک استفاده کنید تا آلودگی های بین شکاف ها را بیرون آورده و تمیز کنید. با جوش شیرین و آب یا یک تمیزکننده ملایم لکه های آشپزی را پاک کنید.

سینک را بشویید

مقداری سفیدکننده بدون کلر همراه با آب داخل یک اسپری بریزید و سینک را با آن تمیز کنید. داخل سینک را خوب اسپری بزنید و بگذارید مواد چند دقیقه در سینک بماند. سپس خوب آبکشی کنید. می توانید سفیدکننده را به تنهایی چند دقیقه در سینک ریخته و در نهایت تمیز کنید. با استفاده از ترکیب آب و جوش شیرین می توانید بوی سینک را از بین ببرید.

دیوارها را تمیز کنید

اگر صاحبان قبلی دیوارهای خانه را به تازگی رنگ زده اند، نیازی به تمیز کردن آن نیست. اگر قبلا در این خانه بچه های کوچک زندگی می کرده اند، احتمالا اثر انگشت بچه ها پایین دیوارها یا دور دکمه ها دیده می شود. مایع شوینده به خوبی می تواند این لکه ها را از بین ببرد. روش دیگر این است که یک نرم کننده لباس را روی اسفنجی بزنید و با آن لکه های دیوار را تمیز کنید. از این روش می توانید برای پاک کردن لکه های کاغذ دیواری نیز استفاده کنید.

کف خانه را تمیز کنید

حتما کف خانه را خوب شستشو دهید. کف اتاق را خوب جارو بزنید، به خصوص زیر وسایل گرمایشی. با استفاده از یک شوینده ملایم کف را خوب تمیز کنیدو در صورتی که کفپوش چوبی است، از تمیزکننده مخصوص چوب استفاده کنید، سپس از یک پولیش روی آن استفاده کنید تا جلا پیدا کند.

منبع: کاویاب

(Visited 99 times, 1 visits today)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *