شنبه ۲۹ شهریور ۱۳۹۹
چگونه با شیطنت کودکان کنار بیاییم؟

چگونه با شیطنت کودکان کنار بیاییم؟

یک روان شناس گفت: والدین باید برنامه ای تنظیم کنند که هر روز فرزندان خود را برای تخلیه هیجاناتشان به پارک ببرند.

نسیم نجفی روان شناس کودک و نوجوان اظهار کرد: اگر کودک در مدرسه یا خانه بسیار لجبازی می کند، شاید به دلیل کمبود محبت باشد.

وی با بیان اینکه ممکن است چند فرزند در خانه باشند و کودک توجه کافی دریافت نکند، افزود: در این شرایط او ترجیح دهد به هر نحوی حتی به قیمت دریافت توجه منفی جلب نظر کند. اما زمانی که شکایت از طرف مدرسه هم مطرح می شود، باید موضوع را با دقت بیشتری بررسی کرد. توصیه می شود ابتدا به روان شناس مراجعه کنید تا در صورت نیاز شما را به روانپزشک ارجاع دهد.

به بازی پناه ببرید

نجفی ادامه داد: تمام روز کودکان تان را محدود به تکلیف نوشتن و درس خواندن نکنید. برنامه ای تنظیم کنید تا هر روز بعد از ظهر ها فرزندتان را به پارک ببرید تا با بازی و دویدن هیجانش را تخلیه کند.

وی ادامه داد: می توانید برای او وسایل بازی پر تحرک مانند دوچرخه یا اسکوتر تهیه کنید تا جنب و جوش بیشتری داشته باشد، همچنین به تغذیه او توجه کنید. تحقیقات نشان داده است تغذیه نقش قابل توجهی در روند بیش فعالی کودکان دارد.

وی با بیان اینکه صحبت کردن حتی با کودکان بیش فعال هم تاثیرگذار است، تشریح کرد: بچه بیش فعال نیز تربیت پذیر است و والدین نباید به بهانه بیش فعالی کودک از تربیت او شانه خالی کنند.

نجفی عنوان کرد: کودکان اغلب به دنبال گوش شنوا هستند، پس بعد از این که کودک تان آرام شد با مهربانی درباره دلایل کارهایش سوال کنید و بدون قضاوت و طرح پرسش های مناسب به او فرصت دهید تا به نتیجه مناسب برسد.

این روان شناس با بیان اینکه گاه کودکان پر جنب و جوش در مدرسه از طرف مربیان و حتی کودکان دیگر طرد می شوند، افزود: این گونه رفتار ها می توانند حال کودکان را بدتر و عاملی تشدیدکننده برای رفتار های نامناسب باشند.

وی ادامه داد: معلمان بهتر است پذیرای این دانش آموزان باشند و با ارائه مسئولیت هایی از قبیل؛ نماینده کردن آنان یا مسئول ورود و خروج بچه ها کار هایی که در مدرسه انجام می شوند، انگیزه ای مثبت به کودکان بدهند.

یاد بدهید تعامل کنند

نجفی با بیان اینکه یکی از مشکلات کودکان بیش فعال، دوست پیدا کردن است، افزود: البته این مساله برای اغلب کودکان وجود دارد. نقش معلم در بهتر کردن روابط دانش آموزان بسیار پر رنگ است.

وی تشریح کرد: بهتر است معلم با کمک دانش آموزان قوانین کلاس را در جلسه های اولیه معین کنند، آن ها را در گروه ها جای دهند و از آنان نظرخواهی کنند، همین گروه بندی ها و دسته ها به بهبود روابط صمیمی به کودکان کمک می کنند.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

(Visited 18 times, 1 visits today)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *