جمعه ۱۷ مرداد ۱۳۹۹
چگونه دست از راضی کردن دیگران برداریم؟

چگونه دست از راضی کردن دیگران برداریم؟

این را تصور کنید: در سالن نمایش هستید. زود می رسید و چون اولین نفر هستید می توانید بهترین صندلی را برای خودتان بگیرید. نوشیدنی و تنقلات لازم را می خرید، در صندلیتان نشسته و منتظر شروع برنامه می مانید.

یک نفر به سمتتان می آید و می  گوید، «سلام. می تونید جاتونو عوض کنید تا من و دوستام اینجا بشینیم؟» اگر با خودتان آه بکشید و وسایلتان را برداشته و روی صندلی دیگری بنشینید، فقط برای اینکه خوب باشید، باید به شما تبریک گفت.

شما آدمی هستید که همیشه برای راضی کردن دیگران آماده هستید و اجازه می دهید از شما استفاده کنند. احتمالاً چیزی که می خواهید را هم از زندگی به دست نمی آورید. دیگر زمانش رسیده است که تمرکز زندگیتان را از دیگران روی خودتان برگردانید و قربانی خوب بودن نشوید.

مراحل

 1. برای خودتان الگو شوید.

پنج مورد پیدا کنید که چیزی گفتید یا کاری انجام دادید که واقعاً منعکس کننده خواست و نیاز خودتان نبوده و برای خوشحال و راضی کردن دیگران بوده باشد.

آنها را یادداشت کنید.

برای هرکدام از این موقعیت ها، تجسم کنید که اگر انتخاب می کردید که خودتان را راضی کنید، چطور رفتار می کردید! بدترین اتفاقی که ممکن بود بیفتد چه بود؟

بدترین ترس هایتان را یادداشت کنید.

 1. ترس هایتان را بررسی کنید.

آیا واقع بینانه هستند؟ آیا وحشتناک اند؟ از این می ترسید که هیچکس دوستتان نداشته باشد، که کسی ترکتان کند، یا اینکه همه تنهایتان بگذارند. این زندانی است که خودتان را در آن اسیر کرده اید و الان وقتش رسیده که قفل آن را شکسته و خودتان را از آن نجات دهید.

اطرافیانتان ممکن است به این تسلیم پذیری شما عادت کرده باشند، اما اگر نتوانند قبول کنند که شما هم نیازهای خودتان را داشته باشید، آیا واقعاً ارزش این را دارند که در زندگی شما باشند؟

 1. مرزها و محدودیت هایتان را بررسی کنید.

آنها را با مرزهایی که برای دیگران قائل می شوید مقایسه کنید.

چه رفتارهایی برای شما قابل قبول و چه رفتارهایی غیرقابل قبول است؟

آیا چیزهای غیرقابل تحمل را تحمل می کنید؟ چیزهای غیرعادی را عادی جلوه می دهید؟ چیزهای غیرقابل قبول را قبول می کنید؟ آیا می دانید اینکه کسی با احترام و عزت با شما رفتار کند چه حسی دارد؟

یاد بگیرید که رفتارهای غیرقابل قبول برای دیگران را تشخیص داده و بدانید که وقتی مرزهایتان را می شکنند، چطور برای آنها محدوده تعیین کنید.

 1. منبع را در نظر بگیرید.

خیلی از آدمهایی که عادت به خشنود کردن دیگران دارند، در محیط هایی بزرگ شده و تربیت یافته اند که نیازها و احساساتشان در آن کنار گذاشته شده بوده است.

آیا همیشه از شما انتظار می رفته است که برای برآوردن نیازهای دیگران، نیازهای خود را کنار گذاشته و نادیده بگیرید؟

آیا یاد گرفته اید که تنها راه گرفتن یک واکنش مثبت از دیگران این است که خواسته هایشان را برآورده کنید؟

اگر اینطور است، باید بدانید که با متمرکز شدن بر خشنود کردن دیگران، خود را در معرض سوءاستفاده قرار می دهید. وقتی همیشه پشت انتظارات دیگران پنهان باشید، هیچوقت به نهایت توانایی و قدرت خود بعنوان یک انسان نخواهید رسید.

 1. ارزش خود را با کارهایی که برای دیگران می کنید ارزیابی نکنید.

این خیلی خوب است که دوست داشته باشید به دیگران کمک کنید، اما این کار را چون می خواهید باید انجام دهید نه چون احساس می کنید باید انجام دهید. میل به کمک کردن دیگران باید بعد از این باشد که بفهمید چطور می توانید به خودتان کمک کنید.

بهترین محبت ها آنهایی است که با انتخاب شما انجام شوند نه از روی ترس از احساس گناه. اگر به این خاطر کاری برای دیگران انجام می دهید که اگر انجام ندهید احساس بدی پیدا می کنید، آیا آن عمل واقعی است؟ آیا دوست دارید دیگران هم تحت همان شرایط برایتان کاری انجام دهند؟ و آیا وقتی تا حدی به دیگران کمک می کنید که خودتان را فراموش کنید، آیا عاقلانه است؟

 1. «نه» گفتن را یاد بگیرید.

بهانه تراشی نکنید–برای نخواستن چیزی دلیل بیاورید.

مثلاً شوهرتان دوست دارد کل خانواده اش برای شب عید خانه شما باشند و این برای شما غیرقابل تحمل است. بگویید، «متاسفم عزیزم. من واقعاً نمیتونم از این تعداد مهمان آن شب خوب پذیرایی کنم.»

دوستتان از شما می خواهد با او به میهمانی بروید که کسانی در آن هستند که خوشتان نمی آید. به او بگویید، «مرسی. اونجا واقعاً جای من نیست.» لازم نیست که برای رد کردن پیشنهاد او دوستانش را زیر سوال ببرید، همین یک نه متشکرم کافی است.

نکات

 • هیچوقت فکر نکنید که اگر نتوانید کسی را خوشنود کنید، دنیای اطرافتان فرو می پاشد. همیشه می توانید دوستان تازه ای پیدا کنید. اگر دوستی که سعی در خوشنود کردنش داشتید، شما را بخاطر اینکه خوشنودش نکردید، ترک کرد، او دوست شما نیست و نبودن او برایتان بهتر است. اما درها را باز بگذارید تا اگر متوجه اشتباه خود شد، بتواند برگردد.
 • در برخی موارد داشتن عادت خوشنود کردن دیگران یکی از نشانه های وابستگی است.
 • باید قاطع و استوار باشید. اگر این عادت از ابتدا با شما بوده است، غلبه بر آن چندان آسان نخواهد بود. باید آگاهی خود نسبت به رفتارهایتان را افزایش دهید تا بفهمید کی مشغول راضی نگه داشتن دیگران هستید تا ترمز کنید. به مرور زمان عادت می کنید انعطاف پذیرتر باشید.

هشدارها

 • برخی ممکن است سخت این خودِ جدید شما بپذیرند یا با آن کنار بیایند. از اینکه خودتان هستید عذرخواهی نکنید اما با آنها با ملایمت برخورد کنید.
 • شاید بعضی خودِ جدید شما را رد کنند یا نپذیرند. بااینکه ممکن است تغییر کردن در ابتدا ترس داشته باشد اما بدانید که بقیه هم ممکن است همینطور باشند و درک نکنند که رد کردن آنها بیشتر از اینکه به هدف شما باشد به هدف خودشان است. همانطور که شما ممکن است امیال آنها را رد کرده باشید، آنها هم ممکن است امیال خود یا شما را در مقابل رد کرده باشند چون فکر می کنند اینطور برای هر دو شما بهتر است. با این افراد باید صبور باشید. همانطور که توانستید بفهمید که تغییر چیز ترسناکی نیست، دیگران هم به موقع این را می فهمند. شما می توانید با غلبه بر ترس هایتان، به دیگران هم انگیزه دهید خود را  آرام کرده و با ترس هایشان بجنگند.
 • برای تصمیم برای تغییر خود، دیگران را مقصر نبینید. نگویید، «به خاطر تو باید این کار را می کردم!» یادتان باشد این شمایید که تصمیم به تغییر دادن خود دارید.

منبع: آلاماتو

(Visited 3 times, 1 visits today)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *