جمعه ۱۷ مرداد ۱۳۹۹
نحوه شستشو و نگهداری از پارچه و لباس‌های عتیقه

نحوه شستشو و نگهداری از پارچه و لباس‌های عتیقه

برخی افراد از پارچه و لباس های عتیقه به عنوان دکوراسیون در خانه خود استفاده می کنند. اما آنچه بسیار اهمیت دارد شستشو و مراقبت از این پارچه هاست. وقتی این اجناس را از عتیقه فروشی خریداری می کنید، تمیز و بسته بندی شده است و آماده استفاده. اگر می خواهید این پارچه ها کیفیت خود را حفظ کنند، باید روش های نگهداری از آنها را بلد باشید. اما باید پیش از شستشو اقداماتی انجام دهید:

پیش از شستشو چه باید کرد؟

هر چه پارچه قدیمی تر باشد، ظریف تر و حساس تر است. پارچه به مرور زمان خراب می شود، از این رو قدم اول این است که آن را مقابل نور قرار دهید. این کمک می کند که هر گونه لکه یا سوراخی که در پارچه وجود دارد را بتوانید ببینید. این سوراخ ها ممکن است با خیس شدن پارچه بزرگتر شوند. سوراخ یا حفره در پارچه لزوما بدین معنا نیست که نمی توانید پارچه نخی یا کتانی (نه ابریشم یا پشم) را خیس کنید، اما باید بدانید با شستن زیاد پارچه ممکن است به آن آسیب بزنید. همچنین باید در خصوص مناطقی که به حرارت اتو حساس است، هشیار باشید.

بسیاری از روبالشی ها و رومیزی ها ممکن است گلدوزی و قلاب بافی داشته باشند. در صورتی که در شرایط مناسبی باشند، می توان آنها را با ماشین لباسشویی شست. پیش از شستن مطمئن شوید قسمت های گلدوزی و قلاب بافی شده دارای رنگ ثابت باشد. این کار را می توانید به راحتی با لمس پشت آن با دستمال سفید مرطوب انجام دهید. اگر هیچ رنگی به پارچه منتقل نشد، می توانید به راحتی آن را بشویید. اگر رنگی به پارچه منتقل شد، باید پارچه را به روش خشکشویی شستشو دهید.

شستشوی پایه

پارچه های کثیف که سنگین هستند ممکن است تنها نیاز به خیساندن با آب ساده داشته باشند تا آلودگی هایشان از بین برود، پیش از آنکه آنها را با صابون شستشو دهید. ۱۵ تا ۲۰ دقیقه پس از خیساندن آن را چک کنید و در صورت لزوم بیشتر با آب بشویید.

پس از آبکشی، پارچه را در سینک پر از آب و صابون قرار دهید و به آرامی با دست شستشو دهید تا تمیز شود. از صابون فاقد فسفات که مخصوص پارچه های لطیف می باشد، استفاده کنید، و در نهایت با آب سرد و تمیز آبکشی کنید.

اگر پارچه زرد شد، شاید لازم است آن را با شوینده های قوی تری بشویید.

لکه بری

پس از استفاده از پارچه هایی چون دستمال سفره و رومیزی، بلافاصله آن را بشویید تا لکه به پارچه نفوذ نکند. اگر پارچه عتیقه شما لکه دار است، باید بدانید لکه بری و تمیز کردن آن چندان هم دشوار نیست. اگر می خواهید از سفیدکننده استفاده کند، از نوع غیرکلری آن استفاده کنید و با دست شستشو دهید. هیچوقت روی پارچه های قدیمی رنگ دار یا دارای تزیینات گلدوزی و قلاب بافی سفیدکننده نزنید. باید بدانید سفیدکننده پارچه را ضعیف می کند، پس تنها در مواقع ضروری از آن استفاده کنید. می توانید پارچه را تنها در یک پاک کننده آنزیمی بخیسانید.

یکی از روش های قدیمی برای تمیز کردن پارچه های قدیمی، استفاده از آب لیمو و نمک به طور مستقیم بر روی لکه است، سپس اجازه دهید پارچه مستقیما در مقابل نور آفتاب خشک شود. پس از خشک شدن آن را با آب سرد شسته و پیش از اتو کردن بگذارید کاملا خشک شود.

اتو کردن پارچه های قدیمی

پارچه های قدیمی وقتی خوب اتو شوند، بسیار زیبا جلوه می کنند. اگر زمانی که پارچه مرطوب است به روش فشرده سازی آن را خشک کنید، بهتر اتو می شود. در میزان گرمای اتو احتیاط کنید تا پارچه نسوزد. هنگام اتو کشیدن، زیاد به اتو فشار نیاورید. فشار کم و ضربه های کوتاه با اتو بدون آنکه به پارچه آسیبی برسد، پارچه را به خوبی صاف و مرتب خواهد کرد.

هنگام اتو کردن قسمت های گلدوزی و قلاب بافی شده، یک آستر یا لایه نازک بین پارچه و اتو قرار دهید تا به پارچه آسیبی نرسد.

خشکشویی

همانطور که گفته شد بهتر است پارچه های گلدوزی شده که رنگ ثابت ندارند را با خشکشویی تمیز کنید. پرده ها و روبالشی هایی که از جنس تافته هستند، باید خشکشویی شوند تا رنگ و حالت خود را حفظ کنند. در خصوص هر نوع پارچه دیگری که می ترسید با خیس شدن آسیب ببینند، مانند میراث خانوادگی، حتما به خشکشویی بسپارید.

منبع: کاویاب

(Visited 80 times, 1 visits today)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *