یکشنبه ۱۱ خرداد ۱۳۹۹
چگونه گیاهان‌مان را از سرما حفظ کنیم؟

چگونه گیاهان‌مان را از سرما حفظ کنیم؟

اگر هوای محل زندگی تان زیادی سرد است و یا گیاهان تان زیادی نازک نارنجی هستند، لازم است که برای زمستان گذرانی به آنها کمک کنید.

زمستان گذرانی به آسیب پذیری گیاهان تان، میزان سرمای محیط، طول فصل سرد در منطقه زندگی تان و دردسری که حاضرید تحمل کنید ارتباط دارد. در بعضی مواقع هوا آنقدر سرد و گیاهان آنقدر حساس هستند که هر چقدر مراقب آنها باشید و کمک شان کنید نمی توانند از زمستان جان سالم به در ببرند. اما در اکثر مواقع با تحمل کمی سختی و کمکی اندک گیاهان تان قادرند به خوبی زمستان گذرانی کنند و سال های سال برای تان بمانند.

راهنمایی که پیش روی شما است بیشتر برای زمستان گذرانی گیاهان باغچه و در کل گیاهان بیرونی مناسب است.

 • از راه  حل های ساده تر استفاده کنید

۱- گیاهانی بکارید که با اقلیم محل زندگی شما سازگارند. این راهکار ساده ترین و کارآمدترین است، البته تا زمانی که شما از قبل برنامه ریزی کرده باشید. یاد بگیرید در کدام منطقه اقلیمی زندگی می کنید و یا حداقل کمترین و بیشترین دمای منطقه تان در طول سال را بدانید و گیاهانی بکارید که بتوانند این دما را تحمل کنند. در بعضی گیاهان با فرا رسیدن فصل سرد شاخسار خشک شده و می میرد اما ریشه زنده می ماند و در سال بعد گیاه دوباره جونه می زند. یاد بگیرید هر کدام از گیاهانی که برای منطقه شما مناسب هستند به چه صورت زمستان گذرانی می کنند.

 • گیاهان یکساله گیاهانی هستند که تنها یک فصل رشد زنده می مانند. این گیاهان نیاز به زمستان گذرانی ندارند چون در هر صورت خواهند مرد. با قرار دادن این گیاهان در محیطی به دور از سرما می توانید طول عمرشان را بیشتر کنید. در مناطق سرد بعضی گیاهان چند ساله به صورت یک سال درمی آیند و با سرد شدن هوا می میرند.
 • گیاهان چند ساله گیاهان هستند که چند سال زندگی می کنند. این گیاهان نیاز به زمستان گذرانی دارند.
 • قبل از خرید هر گیاه از گلفروش راجع به زمستان گذرانی و بهترین مکان برای کاشتن گیاه سوال کنید.
 • امروزه از یک گیاه واریته های متنوعی در بازار یافت می شود. واریته مناسب برای اقلیم محل زندگی خود را پیدا کنید و تنها آن را بخرید. به این ترتیب گیاه با زمستان های محل زندگی شما هم سازگار است و نیازی نیست برای زمستان گذرانی آن دچار زحمت شوید.

۲- گیاهان گلدانی را به درون خانه بیاورید. اولین و ساده ترین راه برای حفظ گیاهان از سرمای زمستان آن است که آنها را به محیطی گرم تر انتقال دهیم! اگر گیاه گلدانی دارید که در بیرون از خانه است آن را به درون خانه بیاورید. حتی اگر گیاه را به درون پارکینگ یا مکان هایی از این قبیل هم انتقال دهید خوب است. اما بهتر آن است که آنها را به درون خانه بیاورید و در جلوی در به عنوان دکور بچینید. به این ترتیب آنها حرارتی که نیاز دارند را دریافت می کنند و جای شما را هم تنگ نمی کنند.

 • این گیاهان را در جایی قرار دهید که بتوانند نور زیاد جذب کنند. یک پنجره شرقی یا جنوبی عالی است.
 • از قرر دادن این گیاهان در نزدیکی وسایل گرم کننده یا تهویه کننده هوا خودداری کنید وگرنه گیاهان تان خشک خواهند شد.
 • اگر هوا در بیرون از خانه خیلی سرد است، قرار دادن گیاهان خیلی نزدیک پنجره به آنها آسیب می زند.

۳- گیاهان تان را آبیاری کنید. قبل از یک شب خیلی سرد یا یخبندان خاک گیاهان تان را به خوبی آبیاری کنید. وقتی خاک مرطوب است بهتر می تواند گرما را به دام اندازد و با بخار شدن تدریجی آب، هوای اطراف گیاه هم گرم می شود. البته اگر فرار است سرما یه یخبندانی وحشتناک اتفاق بیوفتد گیاهان تان را آب ندهید، چرا که ممکن است نتیجه معکوس بگیرید. اما در یک یخبندان ملایم، آبیاری گیاه در روز قبل، می تواند به آن کمک کند تا گرم تر بماند.

 • خاک یخ زده را آبیاری نکنید.
 • به کاکتوس ها و ساکولنت ها میزان زیادی آب ندهید چرا که آنها نمی توانند رطوبت زیاد را تحمل کنند.
 • از گیاهان تان در برابر سرما محافظت کنید

۱- یک لایه مالچ بپاشید. مالچ مانند یک لایه عایق عمل می کند و گرما و رطوبت را در درون خاک به دام می اندازد. کار مالچ این است که سیستم ریشه را از سرما حفاظت کند. گاهی این سرما نیست که گیاه را اذیت می کند بلکه این سرد شدن و گرم شدن دوباره است که آن را آزار می دهد.

سرما از جذب آب توسط ریشه و رساندن آن به گیاه جلوگیری می کند. در هر صورت قرار دادن یک لایه ۶ تا ۷ سانتی متری از مالچ بر روی خاک باعث جلوگیری از بروز این مشکلات خواهد شد.

 • مالچ هایی که از پوست غلات یا پوست درخت کاج درست می شوند بهترین نوع مالچ هستند. به علاوه برداشتن این مالچ ها با رسیدن دوباره فصل بهار هم آسان است.
 • بعضی گیاهان مانند رز و توت فرنگی را ممکن است بتوان با پوشاندن کل گیاه با مالچ زمستان گذرانی کرد.

۲- روی گیاهان تان را بپوشانید. روی گیاهان حساس تر را با یک پتوی نازک، پلاستیک یا یک تکه پارچه بپوشانید. اگر می خواهید تعداد کمی از گیاهان تان را در چند شب از سرما حفظ کنید، کافی است با استفاده از چیزی مانند یک پتو سر پناه موقتی برای آنها بسازید. به این نکته هم توجه کنید که با هر چیزی که روی گیاهان تان را می پوشانید، این سر پناه نباید با شاخ و برگ گیاه برخورد داشته باشد. ممکن است لازم باشد از چند پایه چوبی استفاده کنید. این متد بیشتر برای در امان نگه داشتن گیاهان از یخ و برف به کار می آید تا سرما چون این سر پناه دمای محیط را بالا نمی برد.

 • سر پناهی که ساخته اید را در طول روز کنار بزنید تا گیاهان بتوانند نور خورشید جذب کنند.

۳- یک گلخانه بسازید. با خم کردن چند میله پلاستیکی یا فلزی و فرو بردن دو سر آن به درون زمین (به طوری که یک نیم دایره درست کنند)، یک گلخانه موقت بسازید. بر روی این نیم دایره یک تکه پارچه یا پلاستیک بیاندازید به این ترتیب حرارت درون گلخانه به دام می افتد. این بهترین روش برای امن و گرم نگه داشتن گیاهان درون باغچه است. این گلخانه را در هر جایی از باغچه که بخواهید (و به هر تعداد که نیاز باشد) می توانید درست کنید.

منبع: فوت و فن

(Visited 72 times, 1 visits today)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *