یکشنبه ۱۱ خرداد ۱۳۹۹
راه های لاغر کردن صورت چاق؛ از بخور تا ماساژ

راه های لاغر کردن صورت چاق؛ از بخور تا ماساژ

مدت ها رژیم گرفته و ورزش كرده اید به امید چند كیلو لاغرتر شدن اما حالا می بینید هنوز صورت تان به قول قدیمی ها تپل است. این مشكل بسیاری از افرادی است كه اضافه وزن دارند و همچنین خیلی هایی که صورت شان به نسبت بدن شان چاق تر است.
پس شمایی که  دچار این مشكل هستید و از ظاهرتان در آینه خوش تان نمی آید باید بدانید تنها نیستید و خیلی ها به دنبال راه حل این مشكل هستند! كرم ها و ماسك هایی برای از بین بردن چاقی صورت توصیه  و در اینترنت هم راه های مختلفی برای آن ارائه داده شده اما كدام راه درست تر و بی خطر تر است؟ برای گرفتن پاسخ این سوال با دکتر قدیر محمدی متخصص طب سنتی صحبت کرده ایم با ما همراه باشید.

چاقی یكی از مشكلات بزرگ قرن ماست. زندگی های ماشینی و كم تحرك، غذاهای نامناسب، حتی مشكلات عصبی باعث شده آدم ها روز به روز چاق تر شوند. بزرگ تر و كوچك تر هم ندارد. اگر شما جزو كسانی نیستید كه به صورت ژنتیكی صورت پر و چاقی دارند، باید وزن و شرایط بدن تان را كنترل كنید چون چاقی صورت هم مانند چاقی سایر نواحی بدن است؛ یعنی تجمع چربی در قسمت صورت! چاقی صورت معمولا با گرفتن رژیم مناسب، ورزش و مشورت با متخصصان تغذیه بهتر می شود و می توانید همزمان با لاغر شدن، صورت تان را هم لاغر كنید؛ البته شاید كمی طول بكشد اما بالاخره نتیجه می گیرید.

صورت  تان را آب كنید!

اما گاهی این چاقی صورت و تجمع چربی ها به خصوص در نواحی گردن كه به غبغب معروف است، آنقدر زیاد می شود كه شكل ظاهری صورت را بسیار بد می كند و باعث كم شدن اعتماد به نفس فرد می شود. مشكل از آنجا شروع می شود كه رژیم و ورزش هم درباره این نوع چاقی دیر جواب می دهد چون چربی های جمع شده در این نواحی در مقابل تمرین، ورزش و رژیم غذایی بسیار مقاوم هستند و به سادگی برطرف نمی شوند. مشكل دیگری كه ممكن است به دلیل چاقی در صورت تان ایجاد شود، سلولیت (تجمع چربی) است. خیلی ها گمان می كنند این اتفاق در اندام های تحتانی مانند پاها می افتد اما این عارضه ممكن است در تمام پوست بدن یا حتی پوست صورت بروز كند.

فرورفتگی های روی پوست كه ممكن است از لحاظ پزشكی مشكلی برای بدن ایجاد نكنند اما ظاهر نامناسب آن دوست داشتنی و جالب نیست.  برای همین بسیاری از مردم دنبال راه هایی غیر از ورزش و رژیم برای لاغر كردن صورت هستند؛ البته باید بدانید به طور علمی هیچ محصولی نمی تواند قسمتی از بدن را به طور موضعی چاق یا لاغر كند و كرم هایی هم كه در بازار برای رفع چاقی صورت موجودند یا اصلا موثر نیستند یا تاثیرشان موقتی است.

خیلی ها هم سراغ روش هایی مثل لیپوساكشن صورت می روند. یك عمل جراحی زیبایی كه شبیه به دیگر عمل های لیپوساكشن معمول است با این تفاوت كه روی نواحی اطراف صورت یعنی گردن، گونه ها و چانه انجام می شود كه البته مانند هر عمل جراحی مشكلات و عوارض خاص خود را دارد و شاید باید به عنوان آخرین راه حل به آن نگاه كنید.

درمان با تغذیه

اول برویم سراغ تغذیه! به عنوان یك توصیه كلی برای لاغر شدن بدن و البته صورت، باید بدانید چه میزان چربی لازم دارید و مقدار اضافه آن را حذف كنید. كارشناسان تغذیه می گویند بدن انسان ها در روز حدود ۳۰درصد چربی نیاز دارد به طور كلی مردان باید كمتر از ۱۸درصد و زنان باید كمتر از ۲۳درصد از كل وزن بدن شان چربی باشد پس باید حواس تان به چربی غذا و خوراكی ها باشد.

مثلا یك عدد نان حدود ۱۳ درصد، دو عدد كره حدود ۷۵ درصد و یک لیوان شیر ۱۸درصد چربی دارد. البته بدون اندازه گیری هم مشخص است مواد غذایی مانند سس مایونز، گوشت های پرچرب، خامه و… چقدر چربی دارند پس در قدم اول و مهم باید چربی غذای تان را كنترل كنید تا این چربی در صورت تان تجمع پیدا نكند؛ اول اینكه غذاهای مناسب و كم چرب بخورید و فست فودها و چیزهایی مثل سس را از زندگی تان حذف كنید و در عوض سبزیجات، روغن های گیاهی و لبنیات كم چرب را جایگزین كنید.

جمع  کننده ها

بیشتر گیاهان قابض (جمع كننده اندام) برای لاغر كردن صورت مفید هستند چون خاصیت جمع كنندگی پوست را هم دارند. مثل پوست انار، پوست درخت بلوط، برگ خشك سماق، گلنار و… . می توانید از این گیاهان برای بخور دادن استفاده كنید؛ یعنی مقداری از این گیاهان را در آب بریزید و بجوشانید و بخور دهید.

ضماد گل وسرکه

ضمادهایی مثل ضماد گلنار و ضماد گل سرخ هم مفید است. برای این كار پودر یكی از این دو گیاه را در مقداری آب بجوشانید و با كمی سركه مخلوط كنید و روی صورت بمالید. میزان پودر به اندازه صورت تان بستگی دارد. می توانید بین ۲۰ تا ۱۰۰گرم از این پودرها استفاده كنید. سركه هم باید به اندازه ای باشد كه پودر جوشانده شده را شبیه ضماد كند.

آب درمانی

شستن صورت با آب خنك هم به مرور می تواند صورت را كوچك تر و لاغرتر كند البته این كار باعث شفاف و براق شدن پوست تان هم می شود. یك راه دیگر هم استفاده از حوله مرطوب است. یك حوله را مرطوب و سرد كرده و بعد آن را روی صورت بگذارید  و چند دقیقه اجازه دهید سردی آن به صورت تان نفوذ كند.

روغن کاری

یك راه دیگر استفاده از روغن هاست. روغن صندل و روغن مورد می تواند مفید باشد. به این صورت كه روغن را روی صورت تان بمالید و روی آن با سلفون بپوشانید بین نیم ساعت تا یک ساعت اجازه دهید این روغن و سلفون روی پوست تان باشد. باید این كار را چند بار انجام دهید و به مرور تاثیرش را ببینید.

ماساژ صورت با شرط و شروط

خیلی ها ماساژ را برای لاغر شدن صورت توصیه می كنند اما باید بدانید این ماساژ در صورتی به شما كمك می كند كه شرایط آن را رعایت كنید. ماساژ صورت برای لاغر شدن كمی متفاوت است. این ماساژ باید كمی شدید و طولانی مدت باشد؛ یعنی تا آستانه درد باید صورت تان را ماساژ دهید.

زمان آن هم بسیار مهم است. این ماساژ باید بیشتر از یك ساعت و نیم طول بكشد تا به مرور چربی های ناحیه صورت را آب كند. بدون مراجعه به متخصص ماساژ هم می توانید این كار را خودتان انجام دهیدبه شرط آنکه تکنیک های یک ماساژ درست را با مشورت متخصص آموزش ببینید؛ البته اگر تحمل كمی درد و مدت زمان طولانی آن را دارید.
منبع: تابناک باتو
(Visited 52 times, 1 visits today)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *