دوشنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۸
راه های لاغر کردن صورت چاق؛ از بخور تا ماساژ

راه های لاغر کردن صورت چاق؛ از بخور تا ماساژ

مدت ها رژیم گرفته و ورزش کرده اید به امید چند کیلو لاغرتر شدن اما حالا می بینید هنوز صورت تان به قول قدیمی ها تپل است. این مشکل بسیاری از افرادی است که اضافه وزن دارند و همچنین خیلی هایی که صورت شان به نسبت بدن شان چاق تر است.
پس شمایی که  دچار این مشکل هستید و از ظاهرتان در آینه خوش تان نمی آید باید بدانید تنها نیستید و خیلی ها به دنبال راه حل این مشکل هستند! کرم ها و ماسک هایی برای از بین بردن چاقی صورت توصیه  و در اینترنت هم راه های مختلفی برای آن ارائه داده شده اما کدام راه درست تر و بی خطر تر است؟ برای گرفتن پاسخ این سوال با دکتر قدیر محمدی متخصص طب سنتی صحبت کرده ایم با ما همراه باشید.

چاقی یکی از مشکلات بزرگ قرن ماست. زندگی های ماشینی و کم تحرک، غذاهای نامناسب، حتی مشکلات عصبی باعث شده آدم ها روز به روز چاق تر شوند. بزرگ تر و کوچک تر هم ندارد. اگر شما جزو کسانی نیستید که به صورت ژنتیکی صورت پر و چاقی دارند، باید وزن و شرایط بدن تان را کنترل کنید چون چاقی صورت هم مانند چاقی سایر نواحی بدن است؛ یعنی تجمع چربی در قسمت صورت! چاقی صورت معمولا با گرفتن رژیم مناسب، ورزش و مشورت با متخصصان تغذیه بهتر می شود و می توانید همزمان با لاغر شدن، صورت تان را هم لاغر کنید؛ البته شاید کمی طول بکشد اما بالاخره نتیجه می گیرید.

صورت  تان را آب کنید!

اما گاهی این چاقی صورت و تجمع چربی ها به خصوص در نواحی گردن که به غبغب معروف است، آنقدر زیاد می شود که شکل ظاهری صورت را بسیار بد می کند و باعث کم شدن اعتماد به نفس فرد می شود. مشکل از آنجا شروع می شود که رژیم و ورزش هم درباره این نوع چاقی دیر جواب می دهد چون چربی های جمع شده در این نواحی در مقابل تمرین، ورزش و رژیم غذایی بسیار مقاوم هستند و به سادگی برطرف نمی شوند. مشکل دیگری که ممکن است به دلیل چاقی در صورت تان ایجاد شود، سلولیت (تجمع چربی) است. خیلی ها گمان می کنند این اتفاق در اندام های تحتانی مانند پاها می افتد اما این عارضه ممکن است در تمام پوست بدن یا حتی پوست صورت بروز کند.

فرورفتگی های روی پوست که ممکن است از لحاظ پزشکی مشکلی برای بدن ایجاد نکنند اما ظاهر نامناسب آن دوست داشتنی و جالب نیست.  برای همین بسیاری از مردم دنبال راه هایی غیر از ورزش و رژیم برای لاغر کردن صورت هستند؛ البته باید بدانید به طور علمی هیچ محصولی نمی تواند قسمتی از بدن را به طور موضعی چاق یا لاغر کند و کرم هایی هم که در بازار برای رفع چاقی صورت موجودند یا اصلا موثر نیستند یا تاثیرشان موقتی است.

خیلی ها هم سراغ روش هایی مثل لیپوساکشن صورت می روند. یک عمل جراحی زیبایی که شبیه به دیگر عمل های لیپوساکشن معمول است با این تفاوت که روی نواحی اطراف صورت یعنی گردن، گونه ها و چانه انجام می شود که البته مانند هر عمل جراحی مشکلات و عوارض خاص خود را دارد و شاید باید به عنوان آخرین راه حل به آن نگاه کنید.

درمان با تغذیه

اول برویم سراغ تغذیه! به عنوان یک توصیه کلی برای لاغر شدن بدن و البته صورت، باید بدانید چه میزان چربی لازم دارید و مقدار اضافه آن را حذف کنید. کارشناسان تغذیه می گویند بدن انسان ها در روز حدود ۳۰درصد چربی نیاز دارد به طور کلی مردان باید کمتر از ۱۸درصد و زنان باید کمتر از ۲۳درصد از کل وزن بدن شان چربی باشد پس باید حواس تان به چربی غذا و خوراکی ها باشد.

مثلا یک عدد نان حدود ۱۳ درصد، دو عدد کره حدود ۷۵ درصد و یک لیوان شیر ۱۸درصد چربی دارد. البته بدون اندازه گیری هم مشخص است مواد غذایی مانند سس مایونز، گوشت های پرچرب، خامه و… چقدر چربی دارند پس در قدم اول و مهم باید چربی غذای تان را کنترل کنید تا این چربی در صورت تان تجمع پیدا نکند؛ اول اینکه غذاهای مناسب و کم چرب بخورید و فست فودها و چیزهایی مثل سس را از زندگی تان حذف کنید و در عوض سبزیجات، روغن های گیاهی و لبنیات کم چرب را جایگزین کنید.

جمع  کننده ها

بیشتر گیاهان قابض (جمع کننده اندام) برای لاغر کردن صورت مفید هستند چون خاصیت جمع کنندگی پوست را هم دارند. مثل پوست انار، پوست درخت بلوط، برگ خشک سماق، گلنار و… . می توانید از این گیاهان برای بخور دادن استفاده کنید؛ یعنی مقداری از این گیاهان را در آب بریزید و بجوشانید و بخور دهید.

ضماد گل وسرکه

ضمادهایی مثل ضماد گلنار و ضماد گل سرخ هم مفید است. برای این کار پودر یکی از این دو گیاه را در مقداری آب بجوشانید و با کمی سرکه مخلوط کنید و روی صورت بمالید. میزان پودر به اندازه صورت تان بستگی دارد. می توانید بین ۲۰ تا ۱۰۰گرم از این پودرها استفاده کنید. سرکه هم باید به اندازه ای باشد که پودر جوشانده شده را شبیه ضماد کند.

آب درمانی

شستن صورت با آب خنک هم به مرور می تواند صورت را کوچک تر و لاغرتر کند البته این کار باعث شفاف و براق شدن پوست تان هم می شود. یک راه دیگر هم استفاده از حوله مرطوب است. یک حوله را مرطوب و سرد کرده و بعد آن را روی صورت بگذارید  و چند دقیقه اجازه دهید سردی آن به صورت تان نفوذ کند.

روغن کاری

یک راه دیگر استفاده از روغن هاست. روغن صندل و روغن مورد می تواند مفید باشد. به این صورت که روغن را روی صورت تان بمالید و روی آن با سلفون بپوشانید بین نیم ساعت تا یک ساعت اجازه دهید این روغن و سلفون روی پوست تان باشد. باید این کار را چند بار انجام دهید و به مرور تاثیرش را ببینید.

ماساژ صورت با شرط و شروط

خیلی ها ماساژ را برای لاغر شدن صورت توصیه می کنند اما باید بدانید این ماساژ در صورتی به شما کمک می کند که شرایط آن را رعایت کنید. ماساژ صورت برای لاغر شدن کمی متفاوت است. این ماساژ باید کمی شدید و طولانی مدت باشد؛ یعنی تا آستانه درد باید صورت تان را ماساژ دهید.

زمان آن هم بسیار مهم است. این ماساژ باید بیشتر از یک ساعت و نیم طول بکشد تا به مرور چربی های ناحیه صورت را آب کند. بدون مراجعه به متخصص ماساژ هم می توانید این کار را خودتان انجام دهیدبه شرط آنکه تکنیک های یک ماساژ درست را با مشورت متخصص آموزش ببینید؛ البته اگر تحمل کمی درد و مدت زمان طولانی آن را دارید.
منبع: تابناک باتو
(Visited 39 times, 1 visits today)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *