یکشنبه ۱۱ خرداد ۱۳۹۹
۷ ترفند هوشمندانه برای دارو دادن به بچه ها

۷ ترفند هوشمندانه برای دارو دادن به بچه ها

همیشه دارو دادن به بچه ها یک کار پر مشقت برای والدین است. خیلی از ما هنوز هم طعم وحشتناک داروی غلیظ، گچی و سفیدی که پزشکمان در کودکی هنگام گلودرد برایمان تجویز می کرد را زیر زبانمان حس می کنیم. گاهی حتی نگاه کردن به بطری دارویی که طعم موز می داد، مجبورمان میکرد به فرار کردن و پنهان شدن! و در نهایت بعد از دقایقی مقاومت، خسته می شدیم و غرغرکنان و گریه کنان آنتی بیوتیک هایمان را می خوردیم.

حالا که خودمان پدر و مادر شده ایم، همه می دانیم که والدین (و کودکان) هنگام دارو دادن به بچه ها یشان با چه استرس هایی دست و پنجه نرم می کنند. خصوصا کودکانی که به خوردن دارو هیچ علاقه ای نشان نمی دهند. در این مطلب ترفندهایی را آموزش می دهیم که به کمک آن ها می توان به راحتی و به طور مؤثری به کودکان دارو خوراند!

۷ روش برای دارو دادن به بچه های بد عنق

۱- حق انتخاب دادن

وقتی کودکان مریض هستند، کنترل رفتار شان را از دست می دهند، بنابراین دادن حق انتخاب به آن ها، می تواند کمک کننده باشد. با این که مصرف دارو یک انتخاب محسوب نمی شود، اما می توانید با ارائه گزینه هایی ساده، به آن ها حق انتخاب دهید:

چطوری آن ها را بخورند ( از طریق سرنگ یا فنجان )
چه زمانی آن ها را بخورند ( قبل یا بعد از لباس پوشیدن )
کجا آن ها را بخورند ( روی میز آشپزخانه یا وقتی روی تخت دراز کشیده و مشغول تماشای تلویزیون اند. )
ممکن است فرزندتان ترجیح دهد که دارو را به تنهایی و بدون کمک شما بخورد یا شاید هم دوست داشته باشد کمکش کنید، انتخابش هر چه که باشد، همیشه اطمینان حاصل کنید که فرزندتان تحت نظارت شما قرار گرفته است.

۲- اجتناب از خفگی کودک از طریق دارو

توجه داشته باشید کودک تان به یک باره چه مقدار از دارو را می تواند قورت دهد تا در گلویش نپرد. گاهی مجبورید مقدار دارو را به بخش های کوچک تری تقسیم کنید. برای دارو دادن به بچه ها ی کوچک و نوزادان، همیشه دارو را به جای این که در قسمت پشتی گلو بریزید، به سمت گونه کودک تخلیه کنید تا در گلویش نپرد. (در این قسمت از دهان جوانه چشایی وجود ندارد و نوزاد متوجه طعم تلخ دارو نمی شود.) بگذارید قبل از این که کودک آن را بالا بیاورد ببلعد. وقتی در حال دارو دادن به بچه ها هستید، آن را در حالت عمودی و یا نشسته قرار دهید تا دارو در گلویش نپرد.

۳- به او توضیح دهید که چرا باید دارو بخورد

اگر کودک تان به اندازه ای بزرگ شده است که حرف تان را بفهمد، برایش توضیح دهید که چرا به دارو نیاز دارد. یکی از کاربران میگوید “من اخیرا پرستار خواهر زاده ی ۴ ساله م که به دلیل عفونت گوش آنتی بیوتیک مصرف می کرد بودم. وقتی بطری داروی صورتی را نزدیک اش می بردم می گفت: ” نه حال به هم زنه ” از او پرسیدم که چرا باید دارو بخورد؟ و او شانه هایش را بالا انداخت.

درباره این که دارو کمک می کند تا گوشش بهتر شود و او بتواند به کودکستان برگردد و با بچه ها بازی کند حرف زدیم. این یک ترفند بود تا متقاعدش کنم که به خوردن آن داروی به قول خودش حال به هم زن تن دهد!”

۴- مثبت باشید

شرایط را با رفتاری مثبت در دست بگیرید. فراموش نکنید که کودک تان را به خاطر خوردن دارو بدون هیچ گونه مقاومتی، تحسین کنید. مهم است که کودک تان بفهمد که خوردن دارو یک تنبیه نیست. هیچ گاه آنان را به خاطر نخوردن دارو تهدید نکنید.

۵- به کودک تان جایزه بدهید

کودکان مدرسه ای با تشویق برای خوردن دارو انگیزه پیدا می کنند. برای کودک تان یک جدول ستاره دار درست کنید. هر زمان که آن ها داروها یشان را بخورند یک استیکر جایزه می گیرند. می توانید تصمیم بگیرید که به عنوان جایزه چند استیکر دریافت کنند. همچنین می توانید یک صندوقچه جایزه بسازید و داخل اش را با سرگرمی هایی مانند عروسک های کوچک و استیکر پر کنید، تا هر روز به ازای خوردن هر دارو یک جایزه از آن صندوقچه بردارند.

۶- چاشنی های خوشمزه اضافه کنید

قبل از گرفتن نسخه فرزندتان از داروخانه، بررسی کنید که داروساز می تواند به دارو طعم دهنده ای مانند گیلاس، انگور، هندوانه اضافه کند یا خیر. اگر ممکن است، بگذارید کودک تان طعم اش را انتخاب کند. این موضوع به مبحث ” کنترل ” نیز کمک می کند.

۷- داروهای مایع، کپسول و جویدنی را انتخاب کنید

با پزشک یا داروساز کودک تان درباره فرمول های موجود در یک داروی خاص صحبت کنید. گاهی دارو ها به صورت قرص های جویدنی هستند، گاهی نیز به صورت کپسول هایی هستند که می توان به راحتی آن ها را باز کرد و روی غذا پاشید. و یا به صورت قرص هایی هستند که می توان آن ها را به تکه های کوچک تقسیم کرد و به راحتی قورت داد.

اگر کودک تان دارو را به بیرون تف می کند، راه حل چیست؟

همه ما این مسئله را تجربه کرده ایم. مقداری دارو در دهان کودک نوپای تان ریخته اید و او بلافاصله یا کمی بعد، آن را به بیرون تف می کند. اگر این اتفاق افتاد، قبل از این که مقدار بیشتری را بالا بیاورد، با پزشک کودک تان تماس بگیرید. برخی از داروها بی ضرر هستند اما عده ای از آن ها هستند که حتی کمی بیشتر خوردن آن ها می تواند به کودک تان آسیب برساند.

وقتی زمان خوردن داروهای کودک تان فرا می رسد، این نکات را برای تجربه ای آسان و بدون دلهره برای خودتان و فرزندتان به خاطر داشته باشید.

منبع: سرسره

(Visited 34 times, 1 visits today)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *