پنج شنبه ۰۸ خرداد ۱۳۹۹
علل، نشانه ها و درمان ترس از مکان های بسته

علل، نشانه ها و درمان ترس از مکان های بسته

کلاستروفوبیا یعنی ترس از مکان های بسته، گیر کردن در آن و راه گریز نداشتن. حتی تصور بودن در یک مکان بسته برای این افراد اضطراب شدید ایجاد می کند. ترس از مکان های بسته یکی از انواع فوبیا می باشد که در ادامه این مقاله به نشانه ها، علل ایجاد آن و راه کارهای درمانی می پردازیم.

ترس از مکان های بسته ( کلاستروفوبیا )

به طور کلی فوبیا یعنی ترس های افراطی، غیر منطقی و مداوم نسبت به یک شی یا وضعیت خاص. افرادی که به کلاستروفوبیا مبتلا هستند از آسانسور، دستگاه ام آر آی، تونل ها و یا اتاق پرو نیز اجتناب می کنند. حتی فکر بودن در مکان های بسته نیز در این افراد باعث اضطراب شدیدی می شود و علائمی مانند افزایش ضربان قلب، تعریق شدید، مشکل در تنفس و …. را ایجاد می کند. کلاستروفوبیا سه بعد دارد:

۱) شناختی: یعنی تفکراتی که فرد در مورد مکان های بسته دارد مانند گیر کردن و راه نجات نداشتن، تمام شدن اکسیژن و… .

۲) احساسات: حس ترس و اضطراب شدید و گاهاً غیر قابل کنترل.

۳) علائم جسمانی: مانند بالا رفتن ضربان قلب، تعریق شدید، مشکل در تنفس، لرزش دست و پا و… .

علائم و نشانه های ترس از مکان های بسته ( کلاستروفوبیا )

علائم این فوبیا در افرادی که به آن مبتلا هستند متفاوت است. در موارد خفیف فرد در مکان های بسته احساس تنش می کند و تمایل به خروج از آن مکان را دارد و در موارد شدید تر حتی تصور بودن در مکان بسته نشانه ای شدید اضطراب را در فرد ایجاد می کند.

. اصلی ترین علائم کلاستروفوبیا عبارت است از:

– اضطراب افراطی در هنگام مواجهه با مکان های بسته.

-ایجاد علائم جسمانی و روانی ترس (مانند بالا رفتن ضربان قلب و احساس دلهره شدید و …) بلافاصله بعد از مواجه شدن با مکان بسته.

– تلاش بسیار زیاد برای قرار نگرفتن در مکان های بسته، برای مثال ممکن است فرد دارای این اختلال پیشنهاد شغلی مورد علاقه اش را رد کند تنها به این دلیل که محل کار در ساختمان بلند است و برای رفتن هر روز مجبور می شد سوار آسانسور شود. چنین موقعیت هایی می تواند بیشتر نیز پیش بیاید و ممکن است افسردگی نیز به سراغش بیاید.

-این علائم بیشتر از ۶ ماه در فرد ادامه دارند و بر عملکرد وی در زندگی اجتماعی، روابط بین فردی و شغلی تأثیر منفی می گذارد.

علل ترس از مکان های بسته ( کلاستروفوبیا )

تحقیقات در مورد علل ایجاد کلاستروفوبیا همچنان ادامه دارد و دلیل قطعی برای آن معلوم نشده است

اصلی ترین علل شناخته شده در ایجاد کلاستروفوبیا عبارت اند از:

– تجربیات اضطراب آور در گذشته مانند گیر کردن در یک مکان بسته و به مدت طولانی.

– داشتن سابقه ی تنبیه و زندانی شدن در دوران کودکی، برای مثال حبس در حمام و یا انباری.

درمان ترس از مکان های بسته ( کلاستروفوبیا )

۱) شناخت درمانی

درمان شناختی یکی از موثر ترین راه کار های درمانی برای ترس از مکان های بسته است. افرادی که کلاستروفوبیا دارند، مکان های بسته را بسیار خطرناک تر از چیزی که هست می پندارند. این درمان طرز فکر افراد مبتلا را نسبت به مکان های بسته تغییر میدهد.

۲) حساسیت زدایی منظم

حساسیت زدایی منظم روش دیگری در درمان فوبیا است. این روش درمانی سه مرحله دارد:

الف) تهیه لیست از حالت ها و موقعیت هایی که در فرد اضطراب ایجاد میکند؛ به ترتیب از محرکی که کمترین اضطراب را ایجاد می کند تا اضطراب آور ترین.

ب) یادگیری روش های آرمیدگی و ریلکسیشن

ج) تصور کردن سلسله مراتب لیست از محرکی که کمترین اضطراب را ایجاد می کند به ترتیب تا اضطراب آور ترین، در حالیکه فرد کاملا ریلکس است.

۳) مواجهه درمانی

این روش درمانی شباهت زیادی با روش حساسیت زدایی منظم دارد. فرد در معرض سلسله مراتب قرار می گیرد با این تفاوت که فرد احساس اضطراب را در هر مرحله حفظ می کند تا به تدریج این اضطراب برای فرد عادی شود.

برای آن که روش های درمانی موثر واقع شود، فرد مبتلا باید نسبت به مسأله خود و عامل ایجاد کننده آن آگاهی پیدا کند. شرکت در جلسات درمانی با روانشناس و متعهد شدن به برنامه درمانی، باعث می شود فوبیا به مکان های بسته به راحتی درمان شود.

در موارد شدید تر، می توان ابتدا از یک دوره دارو درمانی (داروهای ضد اضطراب و ضد افسردگی) استفاده کرد و سپس بعد از کاهش علائم، روان درمانی را آغاز کرد.

منبع: هنر زندگی

(Visited 32 times, 1 visits today)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *