شنبه ۲۹ شهریور ۱۳۹۹
۵ دلیل اتلاف وقت و راه مدیریت زمان های مرده

۵ دلیل اتلاف وقت و راه مدیریت زمان های مرده

اگر بدون اینکه متوجه باشید، در حال هدر دادن وقت خود هستید، ممکن است مدام مسئولیت های بیشتری نسبت به آنچه که می توانید انجام دهید را در طول روز تقبل نموده و مدام ناراحت و غمگین باشید.

بر این اساس شما ممکن است دائما به دیگران گوشزد کنید که زمان کافی ندارید چرا که نمی دانید چه چیزهایی وقتتان را هدر می دهند تا بتوانید آنها را اصلاح کنید.

در اینجا برخی از ترفندهایی که می توانند به شما در جلوگیری از اتلاف زمانتان کمک نمایند معرفی خواهند شد.

  1. عادات بد خود در هنگام ایمیل زدن را کنار بگذارید

احتمالا شما وقت زیادی را بدون این که بدانید چقدر از وقتتان را هدر داده اید صرف ایمیل زدن می کنید.

آیا شما هم جزو آن دسته از افرادی هستید که زمان زیادی را به نوشتن پیام های خود تخصیص می دهید و کارهای مربوط به ایمیلتان به مقیاس غیر قابل کنترلی تبدیل شده و یا به تماس های غیر ضروری ای ختم می شوند که باعث ایجاد تداخل در امور روزمره تان می گردند؟

ما هر روز حدود ۳ تا ۶ ساعت را به چک کردن ایمیل های خود تخصیص می دهیم، بنابراین مطمئنا بخش زیادی از زمان شما در صندوق پستی تان تلف خواهد شد.

تنها راه مطمئن، استفاده از نرم افزارهایی مانند EmailAnalytics است تا بتوانید از هدر رفتن زمان خود جلوگیری کرده و علاوه بر این عادات بدِ ایمیل زدن خود را نیز کنار بگذارید.

هنگامی که نقاط ضعف خود را شناختید، طرح هایی برای چگونگی برخورد با آن به ذهنتان خواهد رسید. به عنوان مثال، ممکن است تصمیم بگیرید محدودیت زمانی ۱۰ دقیقه ای را برای خودتان در هنگام نوشتن یک ایمیل جدید وضع نمایید.

  1. فقط بگو نه

گفتن نه برای بسیاری از افراد سخت است، چه یک مسئولیت جدید از جانب رئیس باشد، و یا یک دوره همی دوستانه با بهترین دوستان.

متأسفانه، هر “بله” ای که می گویید مستلزم صرف بخشی از زمانی است که می توانستید آن را به کارهای مهم تری تخصیص دهید.

گفتن “نه” می تواند ساعت ها وقت شما را آزاد کند و تا زمانی که به دیگران مؤدبانه پاسخ منفی بدهید، احتمالا عواقبی نیز برای شما نخواهد داشت. علاوه بر این، دیگر نیاز نیست خود را برای انجام کارهای بیشتر، به زحمت بیاندازید.

  1. سریع تر تصمیم بگیرید

مطمئن باشید تا کنون زمان بسیار زیادی را نسبت به آنچه تصور می کنید در حالت بلاتکلیفی گذرانده اید. شما ممکن است تصمیم داشته باشید تا پروژه خود را، در ساعت ۴ بعد از ظهر آغاز کنید و هم اکنون ساعت ۴ بعد از ظهر است. پس یا می توانید کار خود را شروع کنید و یا فقط صبر نمایید تا ببینید چه پیش خواهد آمد.

شما ممکن است در مورد تصمیمی که اتخاذ کرده اید هیچ کاری انجام ندهید چرا که تصور می کنید این احتمال وجود دارد که این تصمیم را در آینده تغییر دهید.

در هر صورت، هر لحظه ای که در مورد تصمیمتان بیشتر فکر کنید، یک دقیقه بیشتر را هدر داده اید، البته این در صورتی است که که هیچ اطلاعات جدیدی برای بررسی کردن وجود نداشته باشد.

بنابراین تصمیم گیری سریع تر بهترین کار است چرا که از اتلاف وقتتان جلوگیری می کند.

  1. تعیین محدودیت ها و چسبیدن به آنها

تقریبا چند بار پیج رسانه های اجتماعی خود را در طول روز بررسی می کنید و یا خود را به بازی کردن و یا دانلود اپلیکیشن های مختلف مشغول می نمایید؟ احتمالا، شما زمان زیادی را صرف این برنامه ها می کنید و از این امر بی خبر هستید که این رسانه ها در حال هدر دادن و بلعیدن وقت با ارزش تان هستند.

خوشبختانه، راه هایی برای تنظیم محدودیت های زمانی وجود دارد، بنابراین می توانید این زمان را به شکل منطقی و معقولی مدیریت نمایید.

اگر از یک دستگاه iOS استفاده می کنید، می توانید از Access Guided اپل استفاده کنید تا دسترسی به برنامه های دیگر را بر روی تلفن خود محدود نمایید، یا اگر جزو کاربران آندروید هستید، می توانید از برنامه ای مانند AppDetox برای تنظیم محدودیت های دقیق بهره ببرید.

  1. کمی به خود استراحت دهید

شاید فکر کنید صرف یک ساعت بیشتر بر سر کار، به جای صرف ناهار در هنگام ظهر، باعث افزایش بهره وری شما می شود، اما لزوما اینطور نیست. کار بیش از حد طولانی بدون استراحت باعث می شود که تمرکزتان کاهش یابد و کاری که به صورت طبیعی باید ۳۰ دقیقه طول بکشد، تا یک ساعت به طول انجامد.

تحقیقات نشان می دهد که بهتر است برای بازدهی بیشتر، در بین ساعات کاری طولانی یک ساعته، به خود استراحت دهید. البته دقت کنید که زمان زیادی را صرف استراحت نکنید چرا که در آن صورت، ساعات بیشتری را باید در روز به انجام کارتان تخصیص دهید.

منبع: آلامتو

(Visited 6 times, 1 visits today)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *