چهارشنبه ۰۳ مرداد ۱۳۹۸
شیرینی های مخصوص کریسمس در کشورهای مختلف دنیا

شیرینی های مخصوص کریسمس در کشورهای مختلف دنیا

در روزهای آخر سال میلادی قرار داریم و کشورهای مختلف دنیا در حال تدارک برای برگزاری جشن کریسمس و آغاز سال نو هستند. جشن کریسمس در هر کشوری آداب و رسوم مختلفی دارد و مردم هر کشور سعی می کنند به بهترین شکل کریسمس را جشن بگیرند. تزئین درخت کاج و هدیه دادن به همدیگر از جمله رسوم قشنگ کریسمس هستند، اما نمی توان از یک جشن بزرگ صحبت کرد و به غذا اشاره نکرد! غذاها و شیرینی های مخصوص کریسمس بخشی جذاب و خوشمزه از این جشن هستند و مردم هر کشور با توجه به فرهنگشان غذاهای و شیرینی های مختلفی را مخصوص کریسمس تهیه می کنند. در این مطلب قصد داریم به کشورهای مختلف دنیا سر بزنیم و بهترین شیرینی های مخصوص کریسمس آن ها را به شما معرفی کنیم.

آلمان، کیک کریسمس اشتولن | Stollen

در آلمان شیرینی ها و کیک های مختلفی برای جشن کریسمس تهیه می شود، اما مشهورترین آن ها بدون شک کیک کریسمس اشتولن است. اشتولن یک نوع کیک میوه ای است که از مغزیجات مثل گردو و میوه های خشک شده مثل کشمش، برگه زردآلو و ادویه های مختلف تهیه می شود و یکی از خوشمزه ترین کیک ها و شیرینی های مخصوص کریسمس در آلمان به حساب می آید. آلمانی ها طبق سنت های دیرینه این کیک خوش طعم و خوشمزه را برای جشن کریسمس آماده می کنند و شب کریسمس می خورند.

فرانسه، بوش دو نوئل | Bûche de Noël

بوش دو نوئل که یول لوگ هم نامیده می شود یکی از شیرینی های مخصوص کریسمس است که در شهرهای مختلف کشور فرانسه تهیه می شود. علاوه بر فرانسه، این کیک خوشمزه به کشورهای فرانسوی زبان دیگر مثل بلژیک، سوئیس و کبک و سایر مستعمره های فرانسه هم راه پیدا کرده است. کیک بوش دو نوئل یک کیک اسفنجی است که آن را به شکل تنه درخت تزئین می کنند. این کیک تاریخچه ای دور و دراز دارد و نزدیک به ۱۰۰۰ سال است که در اروپا تهیه می شود.

یول لوگ (Yule log) به معنای کنده درخت کریسمس است و برگرفته از یکی از رسوم مخصوص کریسمس است. خانواده دور شومینه جمع می شوند و بلندترین شاخه و کنده ای را که بتوانند پیدا کنند در آتش می سوزانند و معتقدند که این کار در سال جدید شانس و اقبال به همراه خواهد آورد. بوش دو نوئل هم به همین دلیل به شکل کنده درخت تهیه می شود با تزئینات دیگر مثل تمشک تازه، پودر قند که نماد برف زمستان است و قارچ و برگ های تهیه شده از مرنگ آن را کاملا به شکل صحنه ای از یک جنگل زمستانی در می آورند.

اسپانیا، تورون | Turron

تورون که به نام شیرینی نوقای جنوب اروپا هم شناخته می شود یکی دیگر از شیرینی های مخصوص کریسمس است که در اسپانیا تهیه می شود. این شیرینی خوشمزه از عسل، شکر و سفیده تخم مرغ تهیه می شود و گاهی آن را با بادام بو داده یا سایر مغزیجات تزئین می کنند و به شکل یک کیک مکعب مستطیل یا گرد در می آورند. تورون قرن ها قبل و در شهری کوچک به نام جیجونا ابداع شده است و به سرعت به یکی از شیرینی های مخصوص کریسمس در اسپانیا تبدیل شد. اگر در ایام کریسمس به اسپانیا و به ویژه شهرهایی مثل مادرید سفر کردید پیشنهاد می کنیم این شیرینی خوشمزه و کریسمسی را حتما امتحان کنید.

ایتالیا، نان شیرینی پانه تونه | Panettone

یکی از خوشمزه ترین شیرینی های مخصوص کریسمس در کشور ایتالیا و به ویژه شهر میلان تهیه می شود. پانه تونه نوعی نان شیرینی بزرگ که ابتدا در شهر میلان تهیه شده است، اما امروزه در سرتاسر ایتالیا به عنوان یکی از شیرینی های مخصوص کریسمس محبوبیت پیدا کرده است. این کیک اسفنجی و بزرگ به شکل یک کیک یزدی بزرگ تهیه می شود و با مواد شیرین مثل رنده پوست پرتقال، لیمو و کشکش و گردو و … تزئین می شود و بسیار خوش طعم و خوشمزه است. در شهرهای مختلف ایتالیا پانه تونه را در اندازه های مختلف، از کیک کوچک یک نفره تا کیک بزرگ یک کیلوگرمی تهیه می شود و همراه با نوشیدنی های مخصوص کریسمس میل می شود.

انگلیس و ایرلند، پودینگ کریسمس | Christmas Pudding

پودینگ کریسمس یا پودینگ یکی از معروف ترین شیرینی های کریسمس در انگلیس و ایرلند است. شاید باورتان نشود اما در تهیه پودینگ آلو اصلا از میوه آلو استفاده نمی شود! در واقع، در قرن ۱۷ و زمانی که این کیک کریسمسی ابداع شد به کشمش و سایر میوه های خشک شده به طور کلی آلو می گفتند و به همین خاطر هم اسم این کیک پودینگ آلو است.

با این حال در سال ۱۸۵۸ و در رمانی به قلم آنتونی ترولوپ برای اولین بار از اصطلاح پودینگ کریسمسی استفاده شد و این نام روی آن باقی ماند. پودینگ کریسمس یک نوع پودینگ بخارپز شده است که از میوه های خشک شده مثل کشمش، تخم مرغ و ادویه های مختلف مثل دارچین، میخک و زنجبیل تهیه می شود. جالب است بدانید که این پودینگ را هفته ها و حتی ماه ها قبل از کریسمس تهیه می کنند و آن را مثل ماست چکیده داخل پارچه قرار می دهند و آویزان می کنند تا کاملا خشک شود و طعم آن بیشتر شود.

منبع: الی گشت

 

(Visited 36 times, 1 visits today)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *