سه شنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۷
معرفی و شناخت کامل از توسان ۲۰۱۷

معرفی و شناخت کامل از توسان ۲۰۱۷

توسان ۲۰۱۷ از جمله محصولات کراس اور تولید شده توسط شرکت هیوندای است که اکنون حدود ۱۴ سال از عمر آن می گذرد. در طول این مدت شاهد تغییراتی در ظاهر و باطن این خودرو بوده ایم که در مجموع و به مرور زمان منجر به تکامل آن شده است.

مشخصات فنی توسان ۲۰۱۷

مدل وارد شده از خودرو توسان ۲۰۱۷ به بازار ایران از وجود یک موتور ۲ لیتری بنزین سوز مدل تنفس طبیعی بهره می برد. حداکثر توان خروجی این موتور رقم ۱۶۴ اسب بخار با احتساب ۶۲۰۰ دور در دقیقه است. حداکثر گشتاور خروجی آن نیز معادل ۲۰۴ نیوتن متر با احتساب ۴۰۰۰ دور در دقیقه است. این در حالی است که مدل های موجود از نسل پیشین این خودرو در بازار ایران به یک موتور ۲.۴ لیتری مجهز بودند و حداکثر توانی معادل ۱۸۰ اسب بخار و حداکثر گشتاوری برابر با ۲۴۰ نیوتن متر را به نمایش می گذاشتند.

به موجب وجود تفاوت فنی ذکر شده میزان شتاب صفر تا صد خودروی توسان ۲۰۱۷ نیز نسبت به نسل قبل این محصول افزایش یافته و از رقم ۸.۵ ثانیه به حدود ۱۱ تا ۱۱.۵ ثانیه رسیده است. با این حال در نسل جدید این خودرو هم مانند نسل گذشته از وجود یک جعبه دنده ی شش سرعته ی خودکار استفاده شده است. این جعبه دنده از نوع تیپ ترونیک بوده و امکان کنترل دنده ها به شکل دستی را برای راننده فراهم می کند. اکثر نسخه های موجود از مدل ۲۰۱۷ خودروی Tucson در بازار ایران مبتنی بر قوای محرک دیفرانسیل جلو هستند. با این حال می توان نسخه های دو دیفرانسیل این خودرو را نیز در بازار کشور یافت.

از این لحاظ می توان محصول کراس اور شرکت هیوندای را خودرویی نامید که از توان آفرود برخوردار است. البته مانند بسیاری از خودروهای کراس اور مشابه نباید توان آفرود این خودرو را با خودروهای شاسی بلند تنومند و بزرگ جثه مقایسه کرد. در واقع باید خودروی Tucson را محصول کراس اوری توصیف کرد که در عین توانایی پیمودن مسیرهای تخت و مستقیم قابلیت عبور از مسیرهای ناهموار و پر چالش را نیز دارد.

میزان مصرف سوخت خودروی توسان ۲۰۱۷ هم به عنوان یک خودروی کراس اور مناسب ارزیابی می شود. این خودرو در ازای پیمودن هر ۱۰۰ کیلومتر مسافت به طور متوسط حدود ۸.۵ لیتر سوخت مصرف می کند. در واقع می توان ادعا کرد که کاهش گنجایش موتور این خودرو در بهینه تر شدن متوسط میزان مصرف سوخت آن تاثیرگذار بوده است.

افزون بر مدل وارد شده از خودروی Tucson به ایران، نسخه ی ۲۰۱۷ این خودرو در قالب یک مدل مبتنی بر موتور بنزین سوز توربو شارژ نیز در بازارهای جهانی عرضه شده است. با وجود این که گنجایش موتور توربوشارژ به کار رفته در این خودرو ۱.۶ لیتر بوده و حدود ۴۰۰ سی سی از گنجایش موتور تنفس طبیعی خودروی Tucson کمتر است، اما در عمل حداکثر توان و حداکثر گشتاور بیشتری را نسبت به آن ایجاد می کند. به گونه ای که حداکثر توان و حداکثر گشتاور تولید شده توسط این موتور توربو شارژ به ترتیب برابر با ۱۷۵ اسب بخار و ۲۶۴ نیوتن متر خواهد بود.

امکانات و قابلیت های توسان ۲۰۱۷

خودروی توسان ۲۰۱۷ از نظر امکانات و قابلیت هایی که از وجود آنها بهره می برد کم و کسری چندانی ندارد و می توان آپشن های متعددی را در این خودرو مشاهده کرد. آپشن هایی که به لحاظ کمیت و کیفیت کاملا قابل قبول هستند. برخی از مدل های این خودرو که در بازارهای جهانی عرضه شده اند به یک نمایشگر ۵ اینچی مجهزند. اما در مدل های عرضه شده از این خودرو در بازار ایران شاهد وجود نمایشگر ۸ اینچی به عنوان بخش اصلی سیستم سرگرمی آن هستیم.

برای تضمین هر چه بیشتر امنیت سرنشینان این خودرو از وجود شش کیسه هوای ایمنی استفاده شده است. این کیسه های هوای ایمنی مواردی نظیر کیسه هوای ایمنی اصلی در ردیف جلوی این خودرو به همراه کیسه های هوای جانبی و پرده ای (مخصوص محافظت از سر سرنشینان خودرو) را در بر می گیرد. البته در مدل های فول آپشن خودروی Tucson تعداد کیسه های هوای ایمنی به یازده عدد افزایش می یابد. با این حال در نمونه های موجود از این خودرو در بازار ایران تنها وجود همان شش کیسه هوا را شاهد هستیم.

در مجموع می توان گفت که خودروی Tucson از نظر ایمنی موفق به کسب نمرات قابل قبولی از سوی مراجع معتبر جهانی شده است. به گونه ای که از سازمان صاحب نام یورو ان سی ای پی هر پنج ستاره ی ممکن در این زمینه را دریافت نموده است.

سایر امکانات و قابلیت های به کار رفته در توسان ۲۰۱۷

 • مجهز به قابلیت پشت  سری هوشمند در صندلی های جلو برای کاهش آسیب وارده به سر و گردن سرنشینان خودرو هنگام وقوع تصادفات احتمالی
 • بهره مندی از سیستم کمکی هنگام حرکت در سربالایی
 • مجهز  به سیستم هشدار تشخیص اجسام و عابران پیاده و همچنین قابلیت شناسایی عابر پیاده در خارج از مسیر حرکت
 • مجهز به سیستم ناوبری و قابلیت تشخیص ترافیک
 • برخورداری از رادار جانبی با امکان تشخیص اجسام در نقاط کور
 • بهره مندی از قابلیت کروز کنترل هوشمند
 • وجود قابلیت گرم کن برای تمام صندلی های خودرو
 • برخورداری از قابلیت سردکن در صندلی های جلوی خودرو
 • وجود رینگ  ۱۹ اینچی
 • برخورداری چراغ های  جلوی خودرو از قابلیت اتولایت و امکان تنظیم ارتفاع الکترونیکی آنها
 • مجهز به سقف پانوراما به همراه سان روف
 • بهره مندی از شیشه های سولار

منبع: دلگرم

(Visited 9 times, 1 visits today)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *