جمعه ۲۸ شهریور ۱۳۹۹
مواد غذایی تب بر و مفید برای زمانی که تب دارید

مواد غذایی تب بر و مفید برای زمانی که تب دارید

استفاده از مواد غذایی تب بر مناسب و مفید در زمانی که تب دارید بسیار مهم است و باعث پایین آمدن دمای بدن شما می شود همچنین در طول تب در رژیم غذایی خود باید از خوردن بعضی غذاها اجتناب کنید.

مواد غذایی تب بر که باید وقتی تب دارید، بخورید

وقتی تب دارید، ممکن است اشتها نداشته باشید اما مهم است که چیزی بخورید تا بدنتان انرژی بگیرد. غذاهای ویژه ای وجود دارند که باید زمانی که تب دارید بخورید تا فرآیند التیام را تسریع کنید. اول در این بخش از سلامت اجازه دهید نگاهی به آن هایی بیندازیم که شما باید از آن دوری کنید.مواد غذایی تب بر

مواد غذایی تب بر

غذاهایی که هضم آن ها سخت است، زیرا در طول تب سیستم گوارشی شما به بهترین شکل خود کار نمی کند هم چنین شما باید از غذاهایی که هیچ ویتامین و مواد معدنی ندارند، دوری کنید بنابراین برای اینکه ایده ای به شما بدهم، در پایین برخی از آن هایی که شما نباید بخورید را آورده ایم.

هنگام تب کدام مواد غذایی را نباید بخورید

 • گوشت قرمز
 • صدف
 • میان وعده غیر سالم
 • شیر خشک و محصولات مشابه
 • نوشابه
 • قهوه
 • الکل

۵ غذایی که باید در طول تب و سرماخوردگی از آنها خودداری کرد

۱- نودل

حداقل نوزادها باید چیز دیگری بخورند!

از نودل و دیگر غذاهایی که با آرد تصفیه شده تولید شده اند، خودداری کنید.

۲- غذاهای سرخ شده 

چربی برای هضم مشکل است و باید از غذاهای سرخ شده اجتناب کرد.

سوپ را بدون خامه و شیر غلیظ شده تهیه کنید.

برای مصرف شیر راه هایی وجود دارد. هیچ حدی برای نوشیدنی هایی که از شیر غلیظ شده تهیه شده اند، وجود ندارد.

یک لیوان ساده شیر می تواند به حالت تهوع منجر شود!

شیر را با آب یا مکمل پروتیین مورد علاقه تان رقیق کنید – در حدی که فرد در طول تب نیاز دارد.

رژیم پروتئین بالا به بهبودی سریع تر کمک می کند.

۳- غذای غیر گیاهی سنگین

مردم ممکن است احساس کنند که مرغ کره ای و غیره به آن ها انرژی می دهد. ولی برعکس است. پروتئین های سنگین، که با چربی های اضافه چرب می شوند، باعث ایجاد حالت تهوع است و مواد ضروری مثل آب و مواد معدنی را از بدن دور نگه می دارد. اگر گرسنه شدید، تخم مرغ آب پز کنید و کربوهیدرات هایی را مثل سیب زمینی آب پز به پروتیین ساده تخم مرغ خود اضافه کند.

۴- کوکی ها، بیسکوییت های چرب، کیک

۵- میوه های سنگین در مقادیر زیاد – انسان نمی تواند به تنهایی با سیب زندگی کند.

مواد غذایی تب بر که هنگام تب باید بخورید

زمانی که تب دارید، باید مطمئن شوید که تنها غذاهای سالم را می خورید، همچنین آن هایی که غنی از مواد مغذی هستند و بدن شما به میزان زیادی به آنها نیاز دارد ؛ بنابراین بدون دردسر بیشتر، در پایین برخی از غذاهایی که در طی تب برایتان مفید است را آورده ایم:

سوپ مرغ

چند دلیل وجود دارد که چرا یک کاسه سوپ مرغ داغ برای شما خوب است. اول اینکه، مصرفش مایع بدن شما را افزایش می دهد و به کاهش دمای بدن و خارج کردن سموم کمک می کند.

دوم، سوپ مرغ پروتئین را تامین می کند که شما برای درمان سریع به آن نیاز دارید.

ماکیان و ماهی

زمانی که تب دارید، بدن شما به تمام پروتئین نیاز دارد و می تواند با سرعت بسیار بیشتری بهبود یابد.برخی از بهترین منابع پروتئین ماکیان و ماهی هستند اما مطمئن می شوند که آن ها به طور کامل برای هضم آسان پخته شده اند همچنین ماهی، مخصوصا از نوع چربش،غنی از امگا ۳ است که به تقویت سیستم ایمنی بدن کمک می کند.

سبزیجات

هیچ چیز بهتر از سبزیجات، مواد مغذی را به بدنتان نمی رساند.این یک ایده خوبی برای شما است که سبزیجات را کاملاً بپزید، تا هضم آن ها توسط معده ضعیف آسان تر شود.

میوه

همچنین این یک ایده عالی برای شما است که مقدار زیادی از میوه ها را در زمانی که تب دارید، مصرف کنید.اکثر میوه ها غنی از ویتامین C هستند، چیزی که شما برای سیستم ایمنی قوی نیازش دارید. اگر اشتها ندارید، استفاده از آب میوه تازه به شدت توصیه می شود، چون مصرف آن ها بسیار آسان تر است.

ماست یونانی

پزشکان مصرف ماست یونانی را برای هر کسی که تب دارد توصیه می کنند، چون برای بدن باکتری های خوب را فراهم می کند، که به مبارزه با میکروب های مهاجم کمک می کند. ماست یونانی یک منبع عالی از پروتیین است که به التیام سریع بدن شما کمک می کند.

غذاهایی پر از مایعات

طبق گفته ویلیام شافنر، پزشک مدرسه وندربیلت، بهترین روش برای مبارزه با تب، مصرف مایعات فراوان است. علاوه بر آب، چای داغ و یا آب میوه ۱۰۰ درصد طبیعی، شما باید غذاهای مایع مانند سوپ گوجه یا ماکیان هم بخورید. بخار غذاهای داغ مانند سوپ مرغ، می تواند خلط خشک را در مجاری بینی شما کم و نرم کند.

انتخاب میوه تازه

میوه هایی مثل پرتقال، توت فرنگی، هندوانه، آناناس، کیوی و طالبی غنی از ویتامین C هستند، یک آنتی اکسیدانی که سلامتی سیستم ایمنی شما را پشتیبانی می کند.موز می تواند به جایگزینی پتاسیم از دست رفته از اسهال، تعریق و یا استفراغ کمک کند علاوه بر این، مرکبات شامل ترکیبات فلاونوئید هستند که التهاب را کاهش می دهند و عملکردهای سلول ایمنی را افزایش می دهند.

مصرف بالای شکر ممکن است مانع از کار کرد درست سیستم ایمنی شما شود.

چند نکته کلی در مورد تغذیه زمانی که تب دارید

 • غذاهای نرم بخورید.
 • از هر دو وعده غذای سنگین در یک روز خودداری کنید و هر ۲ ساعت یک بار چیزی بخورید.
 • آب به همراه محصولات ساده مبتنی بر آب باید به آرامی استفاده شود.
 • هرگز در طول تب چیزی را در حجم زیاد و با شدت قورت ندهید.
 • آرام بخورید و بیاشامید.

منبع: نمناک

(Visited 85 times, 1 visits today)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *