سه شنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۷
معرفی هیوندای i40 و قابلیت‌های این خودرو

معرفی هیوندای i40 و قابلیت‌های این خودرو

هیوندای i40 از جمله محصولات شرکت کره ای هیوندای است که از مدتی قبل در بازار خودروی ایران حضور یافته است. یک خودروی سواری شهری که بیشتر به آن می پردازیم.

هیوندای i40 بیش از هر چیز بازار اروپا را به عنوان بازار هدف خود انتخاب کرده است. به همین دلیل بخش عمده ی توانایی ها و قابلیت های این خودرو مشابه با محصولات اروپایی طراحی شده اند. خودروی آی ۴۰ شرکت هیوندا از نظر جثه و قامت به طرز محسوسی از خودروی هیوندای i30 بزرگ تر بوده و از برخی جهات به خودروی سوناتا شباهت دارد.

این خودرو از چند سال قبل توسط شرکت آسان موتور و در قالب دو مدل صندوق دار و استیشن به بازار ایران نیز وارد شد. با این حال میزان استقبال مشتریان از این خودرو چندان مناسب و چشم گیر نبود. در عمل این خودرو زیر سایه خودروی سوناتا باقی ماند و توجه چندانی به آن نشد.

به طور کل می توان عدم موفقیت این خودرو در بحث فروش را به حساب بازاریابی نادرست فروش آن گذاشت. چرا که با وجود خودروی سوناتا در بازار خودروی ایران دلیل محکمی برای آمدن خودروی آی ۴۰ به این بازار در دست نبود. به هر حال این امکان وجود داشت که بتوان از طریق برخی ترفندهای قیمتی این مشکل را برطرف کرد.

مشخصات فنی خودروی هیوندای i40

خودروی هیوندای i40 به یک موتور چهار سیلندر و شانزده سوپاپ بنزین سوز مجهز است. موتوری با بهره مندی از گنجایش ۱۹۹۹ سی سی که به منظور برخورداری از عملکرد بهتر نسبت به پیشرانه های قدیمی از سیستم تزریق سوخت مستقیم یا GDI استفاده می کند. وجود این سیستم موجب می شود که سوخت و ساز موتور خودرو از کارایی بیشتری برخوردار گردد. موتور به کار رفته در خودروی هیوندای آی ۴۰ قادر است حداکثر توانی برابر با ۱۷۷ اسب بخار با احتساب ۶۵۰۰ دور در دقیقه ایجاد کند و حداکثر گشتاور خروجی ۲۱۴ نیوتن متر را با احتساب ۴۷۰۰ دور در دقیقه تولید نماید.

با این اوصاف می توان توان موتور این خودرو را با مدل های پایه خودروی سوناتا مقایسه کرد. هر چند که خودروی سوناتا در زمینه ی حداکثر گشتاور خروجی عملکرد بهتری را از خود به نمایش می گذارد.

به هر حال خودروی هیوندای i40 به موجب برخورداری از مشخصات فنی یاد شده قادر است در مدت زمانی حدود ۱۰.۸ ثانیه از حالت سکون و سرعت صفر به سرعت صد کیلومتر در ساعت دست یابد. حداکثر سرعتی که این خودرو قادر به دست یابی آن است نیز حدود ۲۱۱ کیلومتر در ساعت براورد می شود. در مجموع می توان گفت که این خودرو از نظر شتاب عملکرد کاملا متوسطی دارد و نمی توان آن را با محصولات چالاک و اسپورت مقایسه کرد. با این حال شتاب این خودرو بهتر از آن چیزی است که بتوان از یک خودروی خانوادگی و شهری معمولی انتظار داشت. به این ترتیب می توان هیوندای آی ۴۰ را یک خودروی سواری شهری کاملا سرحال لقب داد.

فارغ از بحث سرعت و شتاب می توان این خودرو را محصولی کاملا منطبق بر استانداردهای اروپایی لقب داد. چرا که متوسط میزان مصرف سوخت آن در حد بهینه و مطلوبی قرار دارد. به گونه ای که در حالت چرخه ی ترکیبی این خودرو به طور متوسط حدود ۷.۶ لیتر سوخت به ازای پیمودن هر ۱۰۰ کیلومتر مسافت مصرف می کند. البته در صورت حرکت در اتوبان با سرعت های بالاتر از صد کیلومتر در ساعت، عملکرد این خودرو در زمینه ی میزان مصرف سوخت حتی بهتر از رقم یاد شده خواهد بود. تا حدی که این رقم حتی به حدود ۵.۹ لیتر به ازای پیمودن هر صد کیلومتر مسافت می رسد.

خودروی هیوندای i40 به یک جعبه دنده ی خودکار شش سرعته مجهز است که توان تولید شده توسط موتور این خودرو را به چرخ های جلوی آن منتقل می کند. البته می توان از طریق اهرم پشت فرمان این خودرو به شکل دستی نیز روی دنده های آن کنترل داشت. این جعبه دنده از کیفیت ساخت مناسبی بهره می برد و قدرت پاسخ گویی آن نیز بسیار معقول است. در مجموع سیستم انتقال قدرت و سیستم تعلیق خودروی هیوندای آی ۴۰ از کیفیت ساخت مطلوبی بهره می برد.

امکانات و قابلیت های خودروی هیوندای i40

 

 • برخورداری از بدنه ی تقویت شده و کسب پنج ستاره ی ایمنی از موسسه ی ان سی ای پی اروپا
 • بهره مندی از سقف پانوراما و سان روف برقی
 • وجود آینه ی جلوی الکتروکرمیک به همراه نمایشگر دوربین عقب
 • مجهز به سیستم تهویه مطبوع اتوماتیک که از وجود قابلیت تنظیم مجزا برای راننده و سرنشین صندلی کناری بهره می برد و از دریچه ی مجزا برای سرنشینان ردیف عقب برخوردار است

 • وجود پدال های تعویض دنده در پشت فرمان خودرو
 • بهره مندی از سیستم چراغ های جلوی تطبیقی یا همان سیستم گردش چراغ ها
 • برخورداری از نمایشگر ۴.۲ اینچی لمسی
 • مجهز به دوربین دنده عقب و سنسورهای پارک در بخش جلو و عقب خودرو
 • وجود سیستم ضد یخ در برف پاک کن
 • بهره مندی خودرو از ترمز دستی برقی
 • برخورداری صندلی راننده از دو حافظه
 • برخورداری تمام شیشه های خودرو از قابلیت بالابر خودکار و برقی
 • مجهز به رینگ  ۱۸ اینچی و اسپورت
 • مجهز به سنسور نور و سنسور باران یا همان برف پاک کن اتوماتیک
 • وجود قابلیت شوینده ی چراغ در بخش جلوی خودرو

مشخصات ظاهری خودروی هیوندای i40

نمای جلو

بخش جلو پنجره و قسمت مشبک و هواکش مانند سپر جلوی خودروی هیوندای i40 در تلفیق با یکدیگر یک ذوزنقه را تشکیل می دهد. در واقع این طراحی ذوزنقه ای شکل طی سال های اخیر به امضای آشنای شرکت هیوندای تبدیل شده است و در نمای جلوی بسیاری از محصولات این شرکت مشاهده می شود. در دو طرف این طرح ذوزنقه ای شکل هم چراغ های اصلی جلو و چراغ های مه شکن این خودرو به شکل موازی با یکدیگر و عمود بر هم قرار گرفته اند. چراغ های جلوی خودروی هیوندای آی ۴۰ از حالتی رو به پایین برخوردار بوده و به صورت نوک تیز و نسبتا درشت طراحی شده  است.

نمای عقب

این حالت تیز و برنده در چراغ های عقب خودروی هیوندای i40 نیز مشاهده می شود. سپر عقب این خودرو از حالت نسبتا پهنی برخوردار است و سنسورهای حرکتی بی آن که چندان جلب توجه کنند روی پیکر آن جا خوش کرده اند. در طراحی صندوق عقب این خودرو چند خط حجم دهنده مشاهده می شود که طرز استفاده از تمام آنها کاملا مناسب و به جا بوده است. به خصوص دو خط نسبتا کوتاهی که در راستای چراغ های عقب این خودرو تا بخش زیرین محل قرارگیری پلاک امتداد یافته است.

 

منبع: ستاره

(Visited 11 times, 1 visits today)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *