جمعه ۰۸ مرداد ۱۴۰۰
راهنمای صبحانه در بارداری، چه بخوریم و چه نخوریم؟

راهنمای صبحانه در بارداری، چه بخوریم و چه نخوریم؟

داشتن یک رژیم غذایی مناسب در دوران بارداری برای حفظ سلامت مادر و رشد جنین بسیار اهمیت دارد و از آنجا که در مورد وعده صبحانه در بارداری تاکید زیادی شده است، بنابراین در این مطلب به این موضوع پرداخته ایم.

متخصصان تغذیه در رابطه با موضوع خوردن صبحانه در بارداری و باید و نباید های آن توصیه ها و تاکیدات فراوانی کرده اند اما به طور کلی، صبحانه از جمله وعده های مهم و اصلی غذایی می باشد که برای رشد جنین و حفظ سلامتی مادر اهمیت بسیاری دارد.

بهترین صبحانه در بارداری

بسیاری از مادران باردار در هنگام بیدار شدن از خواب حالت تهوع دارند، بنابراین میل چندانی به خوردن صبحانه نشان نمی دهند، در حالی که صبحانه یک وعده غذایی مهم در دوران بارداری می باشد که به منظور حفظ سلامت مادر و جنین باید مورد توجه قرار گیرد. در ادامه برخی از مواد غذایی مفید را برای صبحانه در دوران بارداری به شما عزیزان پیشنهاد داده ایم.

تخم مرغ پخته شده و آواکادو

تخم مرغ یک ماده غذایی مهم و حاوی کولین می باشد که برای بدن ضروری می باشد که می تواند به فعالیت مغز کمک کند و همینطور برای رشد مغز نوزاد، به خصوص در سه ماه آخر بارداری بسیار مناسب است. مصرف آواکادو و نان تست نیز می تواند فیبر مورد نیاز بدن در دوران بارداری را تأمین نماید.

آرد جو دو سر به همراه شیر و گردو

برای تهیه این خوراکی لازم است یک دوم پیمانه جو و یک دوم پیمانه شیر را درون یک ظرف بریزید تا با هم مخلوط شوند، سپس یک قاشق سوپ خوری گردوی خردشده و نصف سیب رنده شده را به مخلوط اضافه کرده و به مدت یک شب در یخچال قرار دهید و سپس در هنگام صبحانه آن را هم بزنید و میل نمایید.

مصرف اسموتی سبز

این نوع اسموتی سرشار از ویتامین C بوده و به دلیل استفاده از ترکیباتی نظیر شیر بادام، ماست، کیوی، اسفناج و دانه چیا یک وعده غذایی مهم برای صبحانه در بارداری محسوب می شود؛ زیرا این نوشیدنی حاوی مقدار زیادی پروتئین و کلسیم و همچنین اسید فولیک بوده که مصرف آن در بارداری بسیار مهم و ضروری می باشد.

نان گندمی حلقه ای به همراه پنیر خامه ای و ماهی قزل آلای پخته شده

به طور کلی ماهی قزل آلا به دلیل وجود لیستریا و خطرات آن برای جنین، مصرف آن برای زنان باردار توصیه نمی شود ولی به دلیل امگا ۳ موجود در آن و اهمیت آن در رشد مغز نوزاد پیشنهاد می شود آن را خوب بپزید و به همراه پنیر خامه ای روی نان گندمی حلقه ای بمالید و میل کنید.

غلات فیبردار به همراه توت و شیر

مصرف غلات در هر وعده غذایی می تواند ۱۰ تا ۱۴ گرم فیبر مورد نیاز بدن را تامین نماید. بنابراین استفاده از غلات غنی شده از آهن به همراه انواع توت ها می تواند به عنوان یک وعده غذایی مفید در بارداری معرفی شود؛ میوه هایی که دارای ویتامین C می باشند باعث جذب سریع تر آهن می شوند.

مصرف غلات در کنار بادام و موز

همانطور که گفتیم غلات یک منبع غنی از فیبر می باشد، همینطور بادام زمینی سرشار از امگا ۳، منیزیوم و پروتئین است و موز نیز دارای ویتامین B6 می باشد که از ترکیب این سه نوع ماده غذایی با هم می توان یک وعده غذایی مغذی و مهم برای صبحانه در دوران بارداری آماده کرد.

منبع : آرگا

(Visited 86 times, 1 visits today)