پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۷
راهکارهایی طلایی که باعث زیاد شدن عمر لاستیک خودرو می شود

راهکارهایی طلایی که باعث زیاد شدن عمر لاستیک خودرو می شود

همه می دانیم که برای  تعویض تایرهای فرسوده با تایرهای نو باید هزینه زیادی متقبل شد و در صورتی که سالی ۲ مرتبه اقدام به تعویض تایرها کنیم مساله آزاردهنده خواهد بود. اما می توانیم با رعایت چند نکته ساده عمر تایرها را افزایش بدهیم. با چرخان همراه باشید!

بررسی چشمی

اگر می خواهید که گاهی اوقات برای پنچرگیری در کنار جاده و حتی اتوبان ها مجبور به توقف نشوید هر از گاهی تایرها را به صورت چشمی بازدید کنید و چک کنید که سوراخ یا شیاری بر روی بدنه آنها وجود نداشته باشد زیرا در سطح جاده معمولا شیشه خورده و میخ وجود دارد. این اشیا ریز و تیز معمولا بلافاصله باعث پنچری تایرها نمی شود اما بعد از مدتی باد تایرها را کاملا خالی می کند.

باد تایرها

باد تایرها را به صورت هفتگی چک کنید، زیرا احتمال دارد که هر چهار چرخ ماشین در معرض کم باد شدن باشند و این نکته را مدنظر داشته باشید که تنظیم بودن باد تایرها مصرف سوخت را نیز بهینه می کند. علاوه بر دفترچه راهنمای خودرو که میزان باد مناسب را توصیه کرده می توان با توجه به نوشته های حک شده روی دیواره تایرها از این مقدار آگاه شد. معمولا میزان بادی که توسط خودروساز توصیه می شود با میزان باد حک شده بر روی تایر مقداری تفاوت دارد. اما اندکی کم باد بودن تایرها، هندلینگ و عمکلرد را بالا می برد و اندکی پر باد بودن نیز عمر تایرها را افزایش می دهد در نتیجه تایرها را هیچ وقت بیش از حد مجاز باد نکنید زیرا  باعث ساییده شدن آج در قسمت میانی آن می شود.

جابجایی تایرها

هر ۱۰.۰۰۰ کیلومتر یک بار تایرها را جابجا کنید اما توصیه می کنیم اگر دست به آچار نیستید هر سری که روغن موتورتان را تعویض می کنید این کار را نیز به مکانیک ها بسپارید. در این صورت علاوه بر اینکه زمان تعویض تایرها را فراموش نمی کنید گریسی هم نمی شوید! اگر خودتان این کار را انجام می دهید توجه کنید که تایرهای عقب و جلوی یک طرف را با هم عوض کنید اما هرگز تایرهای یک محور را با هم یا به صورت ضربدری عوض نکنید زیرا این گونه تعویض تایرها باعث فرسایش بیشتر آنها خواهد شد و انجام ندادنش بهتر از انجامش است.

چک کردن فرسودگی

شاخص فرسایش تایرها را ماهانه چک کنید. تمام تایرها دارای شاخص هایی در بین آج ها هستند. بیشتر اوقات این شاخص ها در جایی قرار گرفته اند که آج با لبه تایر تلاقی پیدا می کند. اگر شاخص فرسایش بلندتر از آج است، تایر را عوض کنید تا از پنچری یا ترکیدگی آن جلوگیری کنید.

بالانس کردن تایرها

تایرها را همیشه بالانس نگه دارید. اکثر مراکز خدمات خودرو و تمامی آپاراتی ها تجهیزات مخصوصی برای بالانس کردن تایرها دارند. هنگامی که تایرها بالانس باشد عمود بر زمین و به موازات یکدیگر قرار می گیرند تجربه رانندگی و عمرشان بیشتر می شود. با دیدن هندلینگ ضعیف، کشیده شدن دائمی خودرو به سمت راست یا چپ و گیجی فرمان می توان متوجه شد که تایرها بالانس نیستند.

(Visited 40 times, 1 visits today)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *