جمعه ۱۷ مرداد ۱۳۹۹
چگونه بعد از رها کردن باشگاه اضافه وزن پیدا نکنیم؟

چگونه بعد از رها کردن باشگاه اضافه وزن پیدا نکنیم؟

تبدیل عضله به چربی بعد از رها کردن باشگاه؟ آیا حقیقت دارد؟ این سوالی است که ذهن خیلی از افراد را به خود مشغول می کند . خیلی از افراد از ترس چاقی پس از رها کردن باشگاه به طور کلی دور ورزش و هر نوع فعالیت بدنی را خط می کشند زیرا معتقدند اگر بنابه هر دلیل مدتی مجبور شوند ورزش را ترک کنند بافت چربی جایگزین بافت عضلانی آنها شده و عملا چاق تر از قبل خواهند شد. اگر شما هم جزو افرادی هستید که به همین بهانه ورزش را کنار گذاشته اید همراه ما باشید .

برای اینکه بدانید تبدیل عضله به چربی چقدر صحت دارد ، اول از همه باید بدانید که ورزش کردن باعث می شود که اسیدهای آمینه که همان واحدهای سازنده پروتئین هستند در ماهیچه های شما جمع می شوند و عملا باعث حجیم تر و قوی تر شدن عضلات شما می شوند.

زمانی که در طول روز شما ورزش می کنید این اسیدهای آمینه از ماهیچه های شما وارد جریان خون می شوند و بعد از مدتی مجدد وارد عضلات شما می شوند. در واقع ورزش کردن مهمترین عامل برگشت مجدد اسیدهای آمینه به داخل عضلات شماست. اما زمانی که شما به هر دلیلی ورزش کردن را ترک می کنید، اسید آمینه کمتری به سمت عضلات شما می آید و در نتیجه عضلات شما روز به روز کوچکتر می شود. در این حالت کبد اسیدهای آمینه ای را که نتوانسته اند وارد عضلات شوند از خون برداشت می کند.

زمانیکه کبد به اندازه کافی اسیدهای آمینه را دریافت کرد و ذخیره پروتئینی بدن کامل شد و جایی برای ذخیره کردن پروتئین اضافی وجود نداشت، کبد پروتئین اضافی را به چربی تبدیل می کند تا از این پروتئین های اضافی جهت تولید انرژی استفاده کند. به همین خاطر با توقف فعالیت های بدنی و ورزش چاق می شویم.

برای جلوگیری از اضافه وزن این کارها را انجام ندهید:

۱- خوردن کورن فلکس در وعده صبحانه

خوردن کورن فلکس (غذایی که از غلات  تهیه شده و با شیر مصرف می شود) در صبح باعث می شود شما قبل از رسیدن به وعده ناهار احساس گرسنگی کرده و در مجموع غذای بیشتری در روز بخورید. در عوض افرادی که در وعده صبحانه، تخم مرغ می خورند هیچگاه به این مشکل برنمی خورند زیرا پروتئین موجود در صبحانه تا ساعت ها احساس سیری را برای آنها به ارمغان می آورد.

۲- خوردن نان و برنج سفید

سال ها بود که ادعا می شد مصرف کربوهیدرات های تصفیه شده مانند نان سفید یا برنج سفید می تواند باعث افزایش وزن به خصوص در قسمت های میانی بدن شود. برای بررسی صحت این موضوع، دانشمندان رژیم غذایی با کالری کاملا یکسان را به ۲ گروه از انسان ها دادند و متوجه شدند افرادی که برنج سفید یا نان سفید بیشتری در رژیم غذایی خود دارند در هر سال ۱۰ میلی متر دور شکمشان بیشتر از گروه دیگر افزایش پیدا می کند.

۳- زیاده روی در خوردن آبمیوه

آبمیوه و دیگر نوشیدنی های شیرین نسبت به غذاهای جامد اثرات بیشتری بر اضافه وزن انسان ها دارند. اگر شما فقط یک نوشیدنی شیرین را در طول روز از رژیم غذایی خود حذف کنید، بعد از ۶ ماه نیم کیلوگرم از وزن بدنتان کاسته می شود. هر چه کاهش نوشیدنی های شیرین بیشتر باشد، به همان اندازه نتیجه بهتر خواهد بود.

۴- خوردن شیر با چای

سال گذشته، دانشمندان هندی متوجه شدند چای ترکیباتی مانند theaflavins و thearubigins دارد که باعث کاهش جذب چربی در شکم و کم شدن میزان کلسترول خون می شود. ولی پروتئین های موجود در شیر این اثر را کاملا خنثی می کند، پس بهتر است هیچگاه شیر خود را با چای ترکیب نکنید.

۵- نخواندن برچسب های غذایی

بررسی ها نشان می دهد، افرادی که از روی عادت برچسب های غذایی را می خوانند و ورزش می کنند، وزن بیشتری در مقایسه با دیگران از دست می دهند. نکته عجیب این است که خواندن برچسب های غذایی به تنهایی و بدون ورزش کردن هم می تواند باعث کاهش وزن شود. به اعتقاد دانشمندان این کار سبب می شود فرد درک بیشتری از کالری هایی که هنگام غذا خوردن وارد بدن می شود پیدا کرده و به طور ناخودآگاه غذایش را کم کند.

۶- اضافه نکردن ادویه به غذا

اضافه کردن فلفل تند به وعده های غذایی می تواند سرعت سوزاندن کالری ها را بیشتر کند. علاوه بر آن فلفل اشتهای انسان را برای خوردن غذاهای چرب، شور و شیرین کاهش می دهد.

۷- نخوردن ماست

نتایج یک تحقیق در نشریه بین المللی چاقی نشان داده، افراد بزرگسالی که هر روز ۳ مرتبه ماست می خورند، ۲۲درصد            بیشتر از دیگران وزن خود را از دست داده و زمان بیشتری هم این کاهش وزن را حفظ کرده اند. علاقه مندان به مصرف ماست ۸۱ درصد چربی بیشتری را هم در ناحیه شکم آب کرده اند. به نظر می رسد چربی و پروتئین موجود در این محصول لبنی نقش زیادی در سوزاندن چربی دارد.

۸- معاشرت با دوستان چاق

اگر دوست شما در حال افزایش وزن است، به احتمال زیاد شما هم در معرض چاق شدن خواهید بود. به گفته محققان دانشگاه هاروارد اگر فردی ۴ دوست چاق داشته باشد احتمالا ۲ برابر بیشتر از فردی که دوست چاق ندارد در آینده نه چندان دور افزایش وزن را تجربه خواهد کرد.

۹- خواندن کتاب ها و مجلات آشپزی

کشف جدید روانشناسان دانشگاه ساوث کالیفرنیا یکی دیگر از عوامل عجیب چاقی را آشکار کرد و آن چیزی نیست جز خواندن کتاب ها و مجلات آشپزی. نگاه کردن به تصاویر غذاهای چرب و پرکالری موجود در این مجلات باعث تحریک قسمت های کنترل اشتها در مغز شده و علاقه ما به خوردن غذاهای شیرین و خوشمزه را افزایش می دهد.

هنگام ورزش بدن به پروتئین بیشتری نیازمند است

فراموش نکنید زمانی که ورزش را از سر می گیرید بدن شما برای عضله سازی به مواد غذایی و مواد پروتئینی بیشتری نیازمند است . سعی کنید در برنامه غذایی خود از انواع منابع پروتئینی مثل انواع گوشت ها، تخم مرغ، حبوبات و لبنیات بیشتر استفاده کنید.

نتیجه گیری:

تبدیل عضله به چربی حقیقت ندارد و هیچگاه چربی به عضله و یا عضله به چربی تبدیل نمی شود چون بافت و ساختار این دو با هم متفاوت است. اگر زیاد غذا بخورید و کم حرکت کنید، کالری های اضافی یعنی مقادیر اضافی کالری که مازاد نیاز بدن است، اعم از مواد نشاسته ای و قندی و پروتئینی یا چربی، به چربی تبدیل خواهند شد. اگر عضلات به کار گرفته نشوند، چروکیده و ضعیف می شوند، اما هرگز به چربی مبدل نمی شوند.

منبع: کاویاب

(Visited 44 times, 1 visits today)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *