جمعه ۲۸ شهریور ۱۳۹۹
شش راهکار برای درمان ناامیدترین مردم جهان

شش راهکار برای درمان ناامیدترین مردم جهان

در مجموع آن چنان که محمد یونس، مدیر این موسسه در مقدمه این گزارش نوشته، جهان امروز پراسترس تر، غم انگیزتر و دردآورتر از همه زمان های گذشته شده است.

آیا اکثر ساعت های روز گذشته، غمگین یا عصبانی بودید و حتی در بخش هایی از بدنتان احساس درد کردید؟ این ها بخشی از سوال هایی است که موسسه تحقیقاتی گالوپ از بیش از ۱۵۴ هزار نفر از ۱۴۰ کشور جهان پرسیده است.

به گزارش یورنیوز، نتایج این بررسی که در گزارش سال ۲۰۱۸ این موسسه منتشر شده نشان می دهد که احساسات منفی مردم دریک دهه گذشته به بالاترین حد خود رسیده است.

البته در جریان این تحقیق، سوال هایی نیز در باب تجربه های مثبت مردم نیز پرسیده شده که نشان دهنده کاهش اندک آن در مقایسه با سال گذشته است.

در مجموع آن چنان که محمد یونس، مدیر این موسسه در مقدمه این گزارش نوشته، جهان امروز پراسترس تر، غم انگیزتر و دردآورتر از همه زمان های گذشته شده است.

جهان، آبستن تحولات و بی ثباتی

نانسی مولیتور، استاد روانپزشکی و علوم رفتاری در دانشگاه «نورث وسترن» معتقد است که نتایج این گزارش باید مورد توجه رهبران سیاسی جهان قرار گیرد.
خانم مولیتور تاکید می کند که بخشی از رویداد هایی همچون جنگ در یمن، بی ثباتی در اتحادیه اروپا به دلیل برکسیت، درگیری ایالات متحده آمریکا با سایر کشور ها و تهدید های تغییرات اقلیمی، ناشی از تصمیم های سیاسی است که مردم جهان را با این انگاره ذهنی مواجه کرده که در میان انبوهی از بی ثباتی محاصره شده اند.
او که تجربه بررسی های مشابه را از سال ۲۰۰۰ میلادی تاکنون دارد، تاکید می کند که با وجود از سرگذراندن تجربه های تلخی همچون بحران اقتصادی سال ۲۰۰۸ میلادی، مردم جهان هیچ گاه تا این حد تحت استرس نبوده اند و در عین حال امید خود را به حل مسائل و بهبود اوضاع از دست نداده بودند.

غلفت از روان درمانی

در تحلیل دلایل گرفتار آمدن عموم مردم جهان در محاصره یاس و ناامیدی، جفری بورنشتاین، استاد روانشناسی دانشگاه کلمبیا می گوید، دلیل آن ساده است، مردم سال ها به متخصصان بهداشت روان مراجعه نکرده اند.

آقای بورنشتاین یادآوری می کند که فارغ از اتکائی که مردم به ادیان و مذاهب و یا باور های قومی برای برخورداری از بهداشت روان دارند، نقش مراجعه به متخصصان بهداشت روان غیرقابل انکار است.
به اعتقاد او، وضعیت حاکم بر جهان نشان می دهد که خدمات بهداشت روان باید بیش از پیش در دسترس عموم مردم قرار گیرد و در این خصوص دیگر خیلی تفاوتی میان درد فیزیکی و درد روحی و روانی وجود ندارد.

جهان جای بهتری می شود؟

تهدید غذا و سرپناه هر فردی زمینه استرس، عصبانیت و غم را فراهم می کند. اما رابین سرتر، پژوهشگر دانشگاه ییل آمریکا معتقد است که با وجود تمام شرایط بد حاکم بر جهان، هنوز راه کار هایی وجود دارد که هر فرد با توسل به آن ها می تواند بهترین درمانگر روح و روان خود باشد و از تاثیر بالای رویداد های منفی بر احساساتش بکاهد.

آقای سرتر ۶ راه کار زیر را پیشنهاد می کند:

۱- مشارکت

مشارکت اجتماعی و تلاش برای کمک کردن به دیگران ضمن افزایش احساس رضایت مندی فردی، موجب کاهش محسوس استرس فردی
 می شود. آقای سرتر تاکید می کند که نتایج تحقیقات نشان داده که این کاهش استرس افزون بر تأثیر مثبت روانی موجب کاهش آلام فیزیکی انسان نیز می شود.

۲- یادگیری

سلطه سیاست بر زندگی ما موجب شده تا بدل به افرادی شویم که در پس رخداد هر رویدادی تلاش کنیم تا به سرعت در مورد آن قضاوت کنیم یا نظر بدهیم. اما این روش درستی در مواجهه با رویداد ها نیست. بلکه باید همانند متخصصان بهداشت روان یاد بگیریم که به مسائل گوش کنیم و آن ها را کاملا درک کنیم.

۳- سپاسگزاری

قدردانی از آنچه در زندگی دارید و همه چیز ها و افرادی که می توانید بر روی آن ها حساب کنید، از دوستان و خانواده گرفته تا دارایی شما شواهدی از شرایط خوب شما هستند. همین که افرادی را دوست دارید و افرادی هم شما را دوست دارند، مهمترین عامل برای کاهش استرس شما خودنمایی می کند. پس سپاسگزار همه این خوبی ها باشید.

۴- تمرکز

شما مطمئنا قادر نیستید تا همه آن چیز هایی را که می خواهید، تغییر دهید. همین حقیقت ساده عامل تشدید ناراحتی شماست. در مقابل بهتر است از خودتان بپرسید که چه کاری می توانید انجام دهید. وقتی در قبال برخی مسائل منفی کاری از دستتان برنمی آید، پس نباید در مورد آن ها چندان نگران و غمگین باشید.
براساس این الگوی ذهنی بهتر است هر چه زودتر کار هایی که از دست شما برمی آید و برنمی آید را برای خودتان فهرست کنید و از خودتان مدام سوال کنید که چه چیزی را می توانید تغییر دهید؟

۵- مراقبت

خوب بخوابید و خوب غذا بخورید. ورزش کنید و لبخند را فراموش نکنید. به سر و وضع خودتان برسید و به نیاز های اساسی خودتان بی توجه نباشید. فراموش نکنید که راهی طولانی در مواجهه با مشکلات و چالش های مختلف در پیش دارید پس مراقب خودتان باشید.

۶- شناسایی

عواملی را که موجب برانگیخته شدن احساسات منفی شما می شوند شناسایی کنید. مثلا اگر بحث ها و مجادله ها در شبکه های اجتماعی مثل توئیتر شما را ناراحت و خشمگین می کند از آن ها دوری کنید یا کمتر برای آن ها وقت بگذارید.

منبع: میگنا

(Visited 27 times, 1 visits today)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *