سه شنبه ۰۱ مهر ۱۳۹۹
۱۷ مورد از مهمترین کلیدهای میانبر ویندوز که هرکسی باید بلد باشد

۱۷ مورد از مهمترین کلیدهای میانبر ویندوز که هرکسی باید بلد باشد

در این مقاله به معرفی ۱۷ مورد از مهمترین کلیدهای میانبر ویندوز (ویندوز ۱۰ و ویندوز ۷) خواهیم پرداخت.

اگر معمولا از سیستم عامل ویندوز استفاده می کنید، این مطلب می تواند به خوبی بهره وری شما را ارتقا ببخشد. لیست گرداوری شده در زیر، فهرستی شامل ۱۷ مورد از مهمترین کلیدهای میانبرد ویندوز است که در طول کارهای روزمره به کمک شما خواهند آمد.

کلیدهای میانبر ویندوز – ابتدایی

اگر تا به حال با کلیدهای میانبر ویندوز کار نکرده اید، بهتر است از پایه آغاز کنید.

۱ – Ctlr+Z : بازگشت به عقب

صرف نظر از آنچه انجام می دهید یا جایی که هستید، Ctlr+Z یک نجات دهنده است. هیچکسی وجود ندارد که بدون این عملکرد بتواند دوام بیاورد.

هر برنامه ای که در حال کار با آن هستید از این کلید میانبرد پشتیبانی می کند. پس نگران اشتباهات خود نباشید.

۲ – Ctlr+A : انتخاب همه

باز هم تفاوتی ندارد از چه برنامه ای استفاده می کنید، این کلید میانبر می تواند تمام نوشته ها، اسناد یا المان های برنامه ی مورد استفاده ی شما را انتخاب کند. نیازی به درگ ماوس نیست، Ctrl+A سودمندتر از آن چیزی است که فکرش را می کنید.

۳ – Ctrl+C : کپی

شما آنچه می خواهید را انتخاب می کنید. حالا چی؟ شما دوست دارید آن را کپی کنید.

این یکی از مهم ترین کلیدهای میانبر ویندوز در زمانی است که از آن استفاده می کنید. شما می توانید هر موردی که خواستید را کپی کرده و هرزمانی که خواستید پیست کنید.

۴ – Ctrl+V : پیست

هرچیزی که کپی کرده اید را با این میانبر پیست می کنید. آن می تواند نوشته، فایل، عکس یا فولدر باشد. یک قابلیت سودمند، برای کنار هم گذاشتن همه چیز.

اگر می خواهید یک متن ساده را بدون فرمتی که دارد پیست کنید، باید شیفت را نیز به این میانبر اضافه کنید: یعنی Ctrl+Shift+V

۵ – Ctrl+X :  بریدن

نمی خواهید یک متن/جدول/عکس/فایل در مکانی که در حال حاضر وجود دارد، باقی بماند؟

خیلی راحت آن را انتخاب کنید و با استفاده از کلید میانبر Ctrl+X آن را به طور کلی از آنجا بردارید. این میانبر در اصل سوژه را حذف کرده و کپی می کند. سپس هر کجا که خواستید آن را پیست کنید. میانبر پیست را که به خاطر دارید؟

۶ – Alt+Tab : جابجایی صفحه ها/زبانه ها

این یکی کمی محدود بوده و با ارتقا سیستم عامل بهتر شده است. به سادگی Alt را بفشارید و سپس Tab را بزنید تا بین صفحه/زبانه مورد نظر جابجا شوید.

در حالی که Alt را نگه داشته اید و بر روی Tab می فشارید، شما می توانید بین صفحه ها نیز جابجا شوید. ما از مالتی تسکینگ صحبت می کنیم.

۷ – Ctrl+Alt+Del : اجرای تسک منیجر

چه اتفاقی می افتد وقتی یک اپلیکیشن در حال اجرا به تاخیر می افتد یا بی پاسخ می شود و پنجره های ویندوز شما بدون حرکت همان گونه که هستند باقی می مانند؟ شما می توانید با ضدن کلیدهای ترکیبی Ctlr+Alt+Del آن را برطرف کنید. زمانی که این کلیدها را پشت سر هم فشار دهید، یک جعبه ی جادویی به نام مدیریت وظایف ظاهر می شود.

سپس شما می توانید اپلیکیشن/برنامه مربوطه را از این طریق ببندید و زندگی دوباره ای به کامپیوتر خود ببخشید.

۸ – Alt + F4 : بستن اپلیکیشن

این کلید میانبر حدودا یک دهه است که مورد استفاده قرار می گیرد. تنها کافیست کلید Alt را به علاوه کلید عملیاتی F4 بفشارید و می بینید که اپلیکیشن مورد نظر بسته می شود. برای این کار کافیست که شما در اپلیکیشن باشید.

با این حال،  این کلید میانبر به قدری هوشمند است که از شما ذخیره ی کارتان را پیش از خاموش کردن بپرسد. آن همچنین هرآنچه از مرورگر شما گرفته تا بازی ها و اپلیکیشن های مختلف را می بندد.

۹ – Ctrl+F : یافتن

آیا همیشه چیزی که پیدا نمی کنید را تایپ می کنید یا به دنبال یک کلمه کلیدی در یک سند یا مرورگر می گردید؟ Ctrl+F یک کلید میانبر عالی برای شماست تا یک نوار سریع برای تایپ موارد مورد نظر شما اجرا شود. شما می توانید تمامی نتایج مطابق با کلیدواژه ی مدنظرتان را مشاهده کنید.

۱۰ – Ctrl+H : یافتن و جایگزین کردن

شما علاوه بر این که به دنبال یک کلیدواژه هستید، می خواهید آن را تغییر نیز دهید؟ مشکلی نیست، میانبر Ctrl+H در خدمت شماست. کافیست کلیدهای مربوط هرا فشار دهید تا یک جعبه باز شود. شما می توانید با تایپ کردن نوشته های قابل یافتن و جایگزین کردن، این کار را به سادگی انجام دهید. این میانبر برای اکثر اسناد کارایی دارد.

۱۱ – Ctrl+E : انتخاب جعبه جستجو

فرقی نمی کند شما در فایل اکسپلورر یا مرورگر باشید، زدن کلید میانبر Ctrl+E متن موجود در نوار جستجو/ناوبری را انتخاب می کند و شما می توانید خیلی سریع در آنجا شروع به نوشتن کنید.

۱۲ – Ctrl+N : بازکردن یک پنجره جدید

فشردن کلیدهای Ctrl و N در کنار هم یک فایل یا یک پنجره ی جدید را بسته به مکانی که در آنجا مشغول فعالیت هستید، باز می کند. این کلید میانبر با اغلب اپلیکیشن های آفلاین و مرورگرهای آنلاین ساخته شده برای ویندوز کار می کند.

۱۳ – Ctrl + اسکرول ماوس

نوشته بسیار کوچک است؟ می خواهید جزئیات بیشتری را ببینید؟ شاید در حال تماشای یک اینفوگرافی هستید که نیازمند زوم کردن است. این کلید میانبر دقیقا همان چیزی است که شما نیاز دارید.

کلیدهای میانبر ویندوز – پیشرفته

۱۴ – Win+L : صفحه قفل

می خواهید از کامپیوتر فاصله بگیرید، اما نمی خواهید سیستم را خاموش کرده یا به حالت استراحت ببرید؟ Win+L یک میانبر عالی است. این به شما کمک می کند تا صفحه را قفل کرده و هیچ کسی به جز شما که رمزعبور ویندوزتان را در اختیار دارید موفق به دسترسی به صفحه دسکتاپ نشود؛ البته به شرطی که شما یک رمز عبور را برای سیستم خود تنظیم کرده باشید.

۱۵ – Win+D : نمایش دسکتاپ

این همیشه یک گزینه ی مینیمایز سریع است. فرقی نمی کند چند تب/ویندوز فعال باشد،  این میانبر تمام آن ها را مینیمایز کرده و دسکتاپ شما را به نمایش گذاشته و به شما اجازه می دهد تا با دو کلیک به اپلیکیشن ها/فایل هایتان دسترسی پیدا کنید.

۱۶ – Win+Tab : تغییر نمایش وظیفه

عملکرد ش بسیار شبیه به Alt+Tab است، اما آن یک سطح پیشرفته تر از ناوبری پنجره های اپلیکیشن است. زمانی که آن را بفشارید، شما کاشی هایی از تمام اپلیکیشن های در حال اجرا و استفاده شده اخیر را مشاهده خواهید کرد.

شما می توانید بین آن ها اسکرول کنید و با زدن یک کلید Shift پس از فشردن Win+Tab بین آن ها جابجا شوید.

۱۷ – Win+C : اجرای کورتانا

طرفدار صدا هستید؟ از کورتانا استفاده می کنید؟ شما می توانید با استفاده از Win+C خیلی سریع کورتانا را اجرا کرده و هر دستور صوتی که خواستید را به آن بدهید.

منبع: گجت نیوز

(Visited 22 times, 1 visits today)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *