یکشنبه ۰۴ آبان ۱۳۹۹
رانا یا سمند سورن؟ کدام را بخریم؟

رانا یا سمند سورن؟ کدام را بخریم؟

رانا و سمند سورن محصولات ایرانی از ایران خودرو هستند که بعنوان خودروهای ارزان قیمت بازار ایران شناخته می شوند.

طراحی

رانا به عنوان جانشین ارزان قیمت پژو ۲۰۶ صندوقدار روانه بازار شد. طراحی این خودرو با ۲۰۶ صندوقدار تفاوت هایی دارد که باعث شده جذابیت کمتری نسبت به آن خودرو داشته باشد و نتواند توجهات را جلب کند. جلو پنجره کوچک این خودرو طراحی جالبی ندارد اما چراغ ها ر ا می توان خوب دانست. فاصله بین کاپوت و سایر اجزای بدنه از کیفیت مونتاژ نچندان خوب این خودرو خبر می دهند. چراغ ترمز نواری روی صندوق عقب نیز می توان یک گام مثبت در ظاهر این خودرو باشد. در بخش عقب نیز چراغ ها را می توان هماهنگ با نمای جلویی دانست اما در مجموع یک خودروی ساده را شاهد هستیم.

ظاهر سمند سورن را می توان جذاب تر دانست و حس قدرت بیشتری را منتقل می کند و بیشتر می توان به آن اطمینان کرد. اگر چه این خودرو نیز همان سمند است، اما در ظاهر سعی شده تغییرات مثبت بیشتری نسبت به سمند داشته باشد. سورن در بخش های مختلف با هم هماهنگی خاصی ندارند اما چراغ های جلو و جلو پنجره بزرگ خوب به نظر می رسند. معایب مونتاژی در اکثر خودروهای داخلی یک ضعف ثابت محسوب می شوند ولی در سورن این عیب کمتر از رانا مشخص است.

کابین

شاید اگر رانا یک کابین مشابه ۲۰۶ داشت، عیب های کمتری در آن یافت می شد اما این کابین چندان خوب نیست و ضعف های متعددی دارد. کابین رانا هیچگونه زیبایی خاصی ندارد و غربیلک فرمان ساده، دریچه های هوای دایره ای ناهماهنگ با طراحی، کنسول وسط کوچک و از مد افتاده را می توان به این کابین نسبت داد اما مهمترین ضعف، کیفیت بسیار پایین متریال داخلی است که از پلاستیک خشک و بی کیفیت ساخته شده است.

اگر چه کابین سورن هم چنگی به دل نمی زند اما در مقایسه با رانا راحتی بیشتر، طراحی بهتر و جذاب تر باعث برتری آن شده است. این کابین نیز از کیفیت متریال بالایی برخوردار نیست اما ظاهر آن کمی این ضعف را پوشش داده است. نباید فراموش کنیم که افزایش قیمت باعث شده این خودروها چنین مبالغ بالایی پیدا کنند و در گذشته نچندان دور، تمام خودروها با قیمتی کمتر از ۴۰ الی ۵۰ میلیون، یک گزینه ارزان محسوب می شدند که این ضعف ها کمتر به چشم می آمدند.

پیشرانه

رانا از موتور نام آشنای TU5 با حجم ۱٫۶ لیتر و ۴ سیلندر بهره می برد که می تواند ۱۰۵ اسب بخار قدرت و ۱۴۲ نیوتن متر گشتاور را تولید کند. گیربکس ۵ سرعته دستی نیز هماهنگی خوبی با این موتور ندارد اما بعنوان تنها گزینه برای رانا در نظر گرفته شده و با گذر زمان نیز جعبه دنده جدیدی جایگزین نشده است. گفته می شود معایب این گیربکس کمی بیش از حد هستند البته مصرف سوخت هم به واسطه همین گیربکس کمی بالاتر از حد انتظار است.

سمند سورن با موتور ملی EF7 عرضه شده که از حجم ۱٫۷ لیتر و ۴ سیلندر برخوردار است و قدرت خروجی ۱۱۵ اسب بخار و ۱۵۹ نیوتن متر گشتاور را تامین می کند. جعبه دنده ۵ سرعته نیز با همان مشکلات جعبه دنده رانا در سورن قرار داده شده است. ایرادات موتور EF7 از TU5 بیشتر هستند و برخی هزینه های تعمیر بالاتر باعث شده تا خریداران با مشکل مواجه باشند. مراقبت از این پیشرانه باید با دقت انجام شود در غیر این صورت عواقب پر هزینه ای برای مالک به همراه خواهد داشت. با این تفاسیر اگر چه رانا قدرت موتور کمتری دارد اما به دلیل وزن کمتر، چابک تر از سورن است و مصرف سوخت کمتری دارد اما از لحاظ کیفیت سواری می توان سورن را کمی بهتر دانست.

تجهیزات و ایمنی

همه ما عادت کرده ایم که در خودروهای ارزان، جای لیوان و عینک آفتابی را به عنوان آپشن حساب کنند. در این خودروها هم گزینه زیادی به عنوان تجهیزات رفاهی وجود ندارد و استحکام بدنه سورن در مقابل رانا تنها تفاوت بخش ایمنی را شامل می شود. البته سورن کنترل سیستم صوتی بر روی غربیلک فرمان خود دارد، صندلی های جلو برقی هستند و سیستم تهویه خودکار نیز بر روی آن قرار داده شده است. همچنین برای راحتی سرنشینان عقب، دریچه های تهویه نیز قرار گرفته است.

کلام آخر

متاسفانه این یک واقعیت است که اگر یک کار با حقوق متوسط داریم باید به خودروهایی مانند رانا و سورن به عنوان گزینه نگاه کنیم. این شرایط کشور و خودروسازی ماست. در حالی که می توان با مبلغی مشابه در کشورهای خارجی خودروهای خوبی سوار شد، اینجا می توان یک رانا یا سورن صفر خرید. اگر بخواهیم بین بد و بدتر، یک گزینه انتخاب کنیم، هر دو خودرو در سطح نزدیکی قرار دارند اما سمند سورن دارای کمی برتری است.

منبع: چرخان

(Visited 100 times, 1 visits today)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *