دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۸
۱۲ راهکار جلوگیری از کودک آزاری کدامند؟

۱۲ راهکار جلوگیری از کودک آزاری کدامند؟

 

میل جنسی به کودکان یا بچه  بازی (Pedophilia) یک اختلال روانی است که مشخصه آن تخیل یا عمل واقعی درگیر شدن در فعالیت جنسی با کودکان است. افراد کودک آزار یا پدوفیل فعالیت جنسی با کودکان را یا ترجیح می دهند و یا منحصرا از فعالیت جنسی با کودکان از همان جنس یا کودکان از جنس دیگر به لذت و هیجان جنسی دست پیدا می کنند.

به عبارت دیگر افراد مبتلا به پدوفیلیا به مدت حداقل ۶ ماه، خیال پردازی های برانگیزنده جنسی، یا رفتارهای مکرر و شدیدی دارند که فعالیت جنسی با کودک یا کودکان زیر سن بلوغ ( عموما ۱۳ ساله یا کوچکتر) را شامل می شود.

علت کودک آزاری چیست؟

ماده دوم قانون حمایت از کودکان و نوجوانان (مصوب ۱۳۸۱) در تعریف گونه ای از کودک آزادی میگوید: «هر نوع اذیت و آزار کودکان و نوجوانان که موجب شود به آنان صدمه جسمانی یا روانی و اخلاقی وارد شود و سلامت جسم یا روان آنان را به مخاطره اندازد، ممنوع است».

«کودک آزادی، عبارت است از هرگونه فعل یا ترک فعلی که باعث آزار روحی، جسمی و ایجاد آثار ماندگار در وجود یک طفل شود، البته برخی از این آثار میتواند مخفی باشد، مثل ممانعت از حاضر شدن در کلاس درس، محروم کردن او از غذا ،حبس در حمام یا زیر زمین و… »

در تعریف مناسبی از این پدیده میتوان گفت: «کودک آزادی عبارت است از هرگونه صدمه و آزار جسمی، روحی و یا اخلاقی کودکان یا نوجوانان که بر خلاف قانون بوده، سلامت جسمانی یا روانی ایشان را به خطر اندازد».

راه کارهای اساسی جلوگیری از کودک آزاری

 1. خودداری از دست زدن به آلت کودک
 2. گاهی اوقات مادر یا افراد دیگری با آلت جنسی کودک بازی می کنند ، کودک در حالی که آرام می گیرد ، عادت به آن می کند؛ اگر کسی با او این کار نکند ، خودش مبادرت به استمناء می نماید.
 3. جداسازی رختخواب کودکان: از آن جایی که با هم خوابیدن ، ممکن است باعث تماس بدنی آنها با یکدیگر و شاید تحریک حس کنجکاوی آنها شود ، لذا طبق اصل لزوم علاج واقعه ، قبل از وقوع ، پیش از آگاه شدن کودکان به لذت های جنسی ، باید رختخواب آنها جدا گردد .
 4. خودداری والدین و محارم جنس مخالف ، از ظاهر شدن در برابر کودک به صورت عریان ، با لباس نیمه عریان و یا زننده و مهیج .
 5. خوداری از دستمالی کردن آلت تناسلی کودک و یا حتی تنبیه کردن ، به صورت زدن بر پشت و ران های کودک .
 6. جدا کردن اتاق کودک از اتاق خواب والدین، از سنّی که کودک ، قادر به تشخیص رفتار های جنسی است .
 7. جلوگیری از خوابیدن کودکان با کودکان یا بزرگ سالان دیگر .
 8. خودداری والدین از انجام دادن عمل زناشویی ویا دیگر رفتار های آمیزشی در برابر کودکان (حتی نوزادن).
 9. خودداری از قرار دادن کودکان در معرض صحنه ها، عکس ها و یا فیلم های مستهجن وخودداری از شرکت دادن آنها در مجالس مختلط و پارتی ها وایجاد محدویت در استفاده از برنامه های سکسی در اینترنت وماهواره .
 10. پاسخ دادن به سؤالات جنسی کودکان ، به طور واقع بینانه وبه دور از تهییج جنسی آنها.
 11. مراقبت از کودکانی که در رختخواب برای مدت طولانی بیدارند. به این منظور ، لازم است که والدین ، در کنار کودک باشند یا رفت و آمد کنند تا هنگامی که مطمئن شوند که کودک، به خواب رفته است . و بهتر است که اتاق کودک ، در مجاورت اتاق والدین باشد تا در موقیعت ها و زمان های گوناگون بتواند به راحتی، از حال او آگاهی یابند.
 12. مراقب از دوستی ها و بازی های کودکان وجلوگیری از بازی های جنسی آنها و همچنین ممانعت از خلوت کردن کودکان ، به مدت طولانی دور از چشم والدین

چند توصیه نهائی به والدین

لازم است والدین از فرستادن کودکان خود به محیط های خلوت که امکان رخ دادن آزار باشد خودداری کنند،

اگر کودک خود را برای خرید می فرستید در ساعت خلوت از روز یا شب نباشد و برای کودکان سنین پایین تر این کار به تنهایی نبوده و حتماً خودتان در کنار او در فروشگاه حضور داشته باشید.

نسبت به حرف هایی که کودک می گوید حساس باشید؛ مثل اینکه “من دوست ندارم خانه دایی برم.”،

استفاده از اینترنت و ماهواره با توجه به سن کودک و فعالیت درسی کودک، محدود و زیر نظارت والدین باشد، همچنین لازم است شناخت کافی از دوستانی که فرزندان با آنها ارتباط دارند داشته باشند و مراقب باشید که کودک با افراد خیلی بزرگ تر از خود معاشرت نداشته باشد.

منبع: دلگرم

(Visited 15 times, 1 visits today)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *