سه شنبه ۰۶ اسفند ۱۳۹۸
چگونه فشار روحی و عصبی خود را تخلیه کنیم؟

چگونه فشار روحی و عصبی خود را تخلیه کنیم؟

سعی کنید نگذارید فشارهای عصبی اطراف تان تأثیر عمیقی بر شما بگذارد و سطحی و گذرا باشد.
این روزها فشارهای روانی و استرس بر روی آدم ها بسیار زیاد است که همین فشارهای عصبی می تواند باعث خیلی از بیماری ها شود. وجود این فشارها به دلایل مختلف اجتناب ناپذیر است ولی باید راه های تخلیه این فشار روحی را یاد بگیرید. با ما همراه باشید تا چند روش را به شما آموزش دهیم.

فشارهای روحی و روانی را سرکوب نکنید صدای تان را صاف می کنید و تلاش می  کنید محکم صحبت کنید، اما لرزشش کاملا پیداست. فقط می خواهید فریاد بزنید، اما به هر دلیل که فقط خودتان می دانید، غم و بغض تان را فرو می خورید. به خانه که می رسید دیگر حال تان را نمی دانید.

این قدر گریه می کنید که چشم های تان دیگر توان دیدن ندارند. حال تان اما خوب نمی شود! به این دلیل که به موقع ابراز احساسات نکرده اید. واکنش نشان نداده اید. به قول معروف حق طرف را کف دستش نگذاشته اید.

روانشناسان عقیده دارند باید به موقع، به جا و به اندازه، واکنش نشان داد. درغیر این صورت، خشم، غم، رنج و غصه و حتی گاهی شادی  در روان تان جمع شده و به شکل های دیگری مانند مشکلات جسمی، روانی و یا واکنش ناگهانی در شرایط نامناسب و به شکل نامناسب بروز می کند. به نظر شما چه طور باید ناراحتی و غم مان را بروز بدهیم؟ بهترین راهکار نشان دادن غم مان چیست؟

باور های غلط در مورد گریه نکردن را دور بریزید

سختاست؛ اما امکان پذیر است! هرچه باور درباره گریه نکردن، فرو خوردن غم، متانت، وقار، حفظ آرامش، حفظ غرور و… شنیده اید، دور بریزید. این ها باورهای نادرستی است که فقط و فقط باعث تشدید غم و رنج شما، باقی ماندن حرف ها در دل تان و بروز نادرست آنها به شکل  اختلال های جسمی و روانی می شوند. بنابراین هر وقت از چیزی غمگین و دلخور شدید، حتما حس تان را به شکلی که احساس می کنید از غم رها می شوید، بروز دهید. این حس را همان جا بیان کنید و آنها را مانند کوله باری با خودتان حمل نکنید.

از بین بردن فشار روحی

 راحت  گریه کنید

اجازه بدهید اشک های تان به راحتی سرازیر شوند. گریه کردن درواقع اولین و بهترین راهکار برای نشان دادن احساس درونی شماست. گریه نماد بیرونیِ احساس درونی شماست. به همین دلیل است که بعد از گریه کردن، احساس آرامش می کنید چون هورمون های ایجاد کننده استرس با گریه کردن از بین می روند. بعد از گریه کردن، روی تخت تان دراز بکشید. نفس عمیق بکشید و به فرآیندی که اتفاق افتاد، کمی فکر کنید.

احساس تان با بنویسید

گاهی فقط گریه کردن باعث تسکین غم و اندوه تان نمی شود. یکی از بهترین راهکارهای رها شدن از احساس های بدی که در وجودتان جمع شده، نوشتن است. جای ساکتی را انتخاب کنید. احساس تان را از لحظه اول اتفاق به یاد بیاورید و بنویسید. به نوع جمله بندی، ترتیب کلمه ها و… فکر نکنید. هرچه را که به ذهن تان می رسد، بنویسد. حالت های فیزیکی، روانی و هر نوع احساسی را که تجربه کرده اید، یادداشت کنید.

از هنر کمک بگیرید

از نظر روانشناسی، یکی از راهکارهای تخلیه روانی، هنر است. به همین دلیل معمولا در شرایط خاص، کیفیت و تعداد آثار هنری افزایش پیدا می کنند. از بین هنرها، نقاشی کردن و نواختن موسیقی، از بهترین روش ها برای کسب آرامش هستند. در زمان انتخاب و کشیدن طرح، انتخاب رنگ، توجه به نقاشی و تمرکز روی آن باعث تخلیه روانی می شود. بهتر این است که موضوعی را که باعث ناراحتی تان شده، نقاشی کنید.

راه های کم کردن فشار روحی:

با کمک موسیقی آرام شوید

گاهی با اینکه بسیار غمگین هستید، نمی توانید گریه کنید. انگار مانعی  برای ریختن اشک های تان وجود دارد. افرادی که بسیار مغرور بوده و یا احساس می کنند گریه کردن، نشانه ضعف رفتاری است، حتی در خلوت هم گریه نمی کنند، اما واقعیت این است که گریه کردن، با شکسته شدن غرور ارتباطی نداشته و ضعف رفتاری هم محسوب نمی شود. بنابراین اگر نمی توانید گریه کنید، از موسیقی کمک بگیرید. این موسیقی می تواند آرام بخش و بدون کلام؛ با کلام و کمی غمگین یا حتی کاملا شاد و هیجانی باشد. هر کدام از اینها می توانند به شما کمک کنند تا از نظر روانی تخلیه شوید.

با کسی که دلخور هستید، قهر کنید

اصلا اشکالی ندارد با کسی که از دست او دلخور هستید، قهر کنید. یکی از واکنش های منطقی، قهر کردن است. زمانی که قهر کردید به این نکته دقت کنید:

ولی حرف بزنید اگر دوستی با آن شخص برای شما ارزشمند است و می دانید او عمدا شما را نرنجانده، به او بگویید که با او قهر هستید، ولی با هم صحبت کنید و دلخوری را برطرف کنید.

معذرت خواهی غیر کلامی را بپذیرید

گاهی بعضی افراد بعد از این که شما را ناراحت می کنند، متوجه کاری که کرده اند، می شوند، اما به دلیل خجالت، غرور، ترس از واکنش شما و… نمی توانند مستقیما معذرت خواهی کنند. این افراد به روشی دیگر مثلا خریدن هدیه، گل، تلفن کردن و حرف زدن حتی درباره موضوعی نامربوط و… سعی می کنند کارشان را جبران کنند. در این شرایط به آنها فرصت بدهید. معذرت خواهی شان را به شکل ضمنی بپذیرید. اما سعی کنید شرایط را برای صحبت کردن و رفع کدورت فراهم کنید.

بد نیست برخی از راهکارهای مقابله با استرس را بدانید

۱) توصیه های دین مبین اسلام را به کار گیریم از جمله: یاد خدا، توکل به خدا، نماز خواندن.

۲) عوامل استرس را شناسایی کرده و از میان برداریم.

۳) از وقایع اطراف خود اطلاعات دقیق تری کسب کنیم.

۴) از سلامت روحی و جسمی خود مطمئن باشیم و در صورت بروز مشکل به افراد متخصص مراجعه کنیم.

۵) در کارهای خود برنامه ریزی داشته باشیم تا از سردرگمی رهایی یابیم.

۶) برای رسیدن به موقع سرکار، قرار ملاقات ها و… زودتر حرکت کنیم.

۷) وقت خود را طوری تنظیم کنیم که به کارهای مهم خود برسیم.

۸) خود را از شر وسایل اضافی و به درد نخور خلاص کنیم.

۹) شب ها به موقع و به اندازه کافی بخوابیم.

۱۰) صبح ها زود از خواب بیدار شویم.

۱۱) عادت های استرس زای خود را ترک کرده یا تغییر دهیم.

۱۲) به چشمان خود استراحت دهیم (گاهی چشم هایمان را ببندیم).

۱۳) مشکلات را آنچنان که هستند بپذیریم.

منبع: آریا بانو

(Visited 42 times, 1 visits today)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *