جمعه ۲۷ مهر ۱۳۹۸
چگونه برای خودرو مجوز اینترنتی خروج موقت بگیریم؟

چگونه برای خودرو مجوز اینترنتی خروج موقت بگیریم؟

در این مطلب به شما می گوییم که چگونه مجوز خروج موقت خودرویتان را به صورت اینترنتی دریافت کنید.

کاهش ارزش ریال باعث شده عراقی ها امسال تمایل چندانی برای گرفتن پول ایرانی از خود نشان ندهند و همین موضوع موجب شده هزینه حمل ونقل ایرانی ها در عراق گران تر از همیشه تمام شود، به همین دلیل است که ایرانی های زیادی تمایل دارند خودروی خود را به نزدیکی مرز های ایران و عراق انتقال داده و برای مراسم اربعین از خودروی خود برای تردد در خاک این کشور استفاده کنند.

حالا گمرک ایران خبر داده است که امسال خروج موقت خودرو از ایران را ساده کرده و زائران می توانند بدون مراجعه به گمرک و از طریق فرآیند های اینترنتی مجوز خروج خودرویشان را از ایران بگیرند. در ادامه به شما می گوییم که چگونه مجوز خروج موقت خودرویتان را به صورت اینترنتی دریافت کنید.

عراقی ها پول ایرانی نمی گیرند

اگر قصد ندارید با خودروی شخصی خود به عراق سفر کنید، باید بدانید که هزینه های حمل ونقل برای زائران ایرانی در سال جاری بشدت افزایش یافته است. امسال با توجه به افزایش شدید نرخ ارز و کاهش ارزش پول ملی، زائران اربعین حسینی (ع) که عازم عراق هستند، باید به این نکته توجه داشته باشند و برای جلوگیری از خسارت بیشتر در محاسبه نرخ ارز در سفر اربعین، «دینار عراقی» مورد نیاز سفر خود را پیش از عزیمت به عراق از داخل کشور تهیه کنند، چراکه امسال عراقی ها با توجه به این افت ارزش پولی ایران، چندان تمایلی به دریافت پول ایرانی از زائران ندارند.

اما یکی از اصلی ترین هزینه های زائران اربعین در عراق، هزینه حمل ونقل در عراق برای تردد از مرز تا شهر های زیارتی نجف اشرف، کربلای معلی، سامرا و کاظمین است و امسال این هزینه های حمل ونقل بشدت افزایش یافته، به عنوان مثال کرایه خودروی ون از مرز مهران تا شهر مقدس نجف، ١٧ هزار دینار یعنی چیزی حدود ٢٢٠ هزار تومان است. برای رفتن از مهران تا نجف با سواری چیزی حدود ٢۵ هزار دینار یعنی ٣٢۵ هزار تومان باید پول پرداخت کنید.

مجوز اینترنتی برای خروج موقت خودرو

حالا گمرک از الکترونیکی شدن خروج موقت (کابوتاژ) خودرو به عتبات عالیات خبر داده و اعلام کرده: از این پس امکان دوراظهاری برای خروج موقت خودرو فراهم شده است. بر اساس اعلام گمرک ایران خروج موقت (کابوتاژ) خودرو به عتبات عالیات به صورت الکترونیکی انجام می شود و زائران عتبات عالیات جهت حضور در مراسم اربعین حسینی می توانند از طریق دوراظهاری و تحت وب تشریفات خروج موقت خودروی خود را انجام دهند.

بنابر این گزارش، در صورتی که فرد قبلا در سامانه گمرک کدینگ شده، نیازی به حضور در گمرک جهت ثبت کدینگ ندارد و در غیر این صورت می تواند به نزدیکترین گمرک محل با در دست داشتن سند خودرو و کارت ملی جهت دریافت کدینگ مراجعه کند و پس از دریافت کدینگ، مراحل بعدی را بدون مراجعه حضوری و به صورت دوراظهاری انجام دهد. البته یادتان باشد در صورتی که خودروی سواری در رهن شرکت است، دریافت نامه از شرکت الزامی است.

چگونه مجوز اینترنتی خروج موقت بگیریم؟

اگر قصد خروج خودروی خود را دارید، ابتدا باید رمز epl (پنجره تجارت فرامرزی) و کدینگ در سامانه احراز را از گمرک دریافت کنید.
ورود به سامانه epl به آدرس های csw.irica.ir یا epl.irica.gov.ir و تایید شماره تلفن و دریافت کد اعتبارسنجی و ورود به سامانه از دیگر اقداماتی است که زائران اربعین باید انجام دهند.

اما برای ورود اطلاعات باید به این ترتیب عمل کرد که ابتدا وارد منوی کاربر شده و گزینه دوراظهاری خروج موقت را انتخاب و فرم اطلاعات را مانند نمونه مشابه آن پر کرده و گزینه را ثبت و سپس کالا را انتخاب کنید، بعد از طی کردن این مراحل لازم است اسکن مدارک مورد نیاز را دانلود و کد امنیتی را وارد کنید و بعد گزینه گمرک اظهاری (غرب تهران) را انتخاب و مجددا کد امنیتی را وارد کرده و سریال ثبت خود را دریافت و شماره پلاک و vin خودرو را وارد کرده و سپس ثبت نهایی کنید.

نحوه تکمیل فرم اظهارنامه خروج موقت

باید بدانید در مقابل گزینه نوع حمل، حمل یکسره را انتخاب کرده و در مقابل گزینه صادرکننده کد ملی مالک خودرو وارد شود. یادتان باشد منظور از حق العمل کار کد ملی مالک خودرو و نماینده اظهارکننده همان کد ملی مالک خودرو است.
کد کشور طرف معامله TR ترکیه و کشور صادرکننده IR ایران است. هویت و ملیت وسیله حمل در ورود ایرانی و شرایط تحویل FOB و ارز انتخابی IRR باید انتخاب شود.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

(Visited 34 times, 1 visits today)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *