سه شنبه ۰۱ مهر ۱۳۹۹
چگونه محترمانه از خودمان دفاع کنیم؟

چگونه محترمانه از خودمان دفاع کنیم؟

دختری ۲۶ ساله و مجرد هستم که در یک خانواده پرجمعیت به دنیا آمده ام و در حال حاضر منشی یک آموزشگاه هستم. در بحث ها همیشه کوتاه می آیم و از طرد شدن می ترسم و دوست دارم همه از من راضی باشند و تحت هر شرایطی سعی می کنم همه را از خودم راضی نگه دارم و این باعث شده خودخوری کنم. به همین دلیل از آینده ام می ترسم لطفاً برای غلبه بر مشکلاتم راهکارهایی ارائه دهید. برای اینکه بتوانید در موقعیت های مختلف به خوبی از حق خودتان دفاع کنید باید مهارت جرات مندی را به خوبی بیاموزید.

در ادامه انواع جرات مندی را به طور خلاصه و کوتاه برایتان شرح می دهم:

جرأت مندی اساسی این نوع جرأت مندی، ابراز ساده و مستقیم باورها، احساسات یا عقاید شما است. این نوع جرات مندی معمولاً از طریق عبارات ساده ای چون من می خواهم یا من احساس می کنم ابراز می شود.

جرأت مندی قوی

این نوع جرات مندی، انتقال حساسیت ها به شخص دیگر است. این نوع جرات مندی معمولاً شامل دو بخش می شود. بازشناسی موقعیت یا احساسات شخص دیگر که به دنبال آن اظهارنظری صورت می گیرد که در آن شما از حقوق خاص خود حمایت می کنید. من می دانم که شما واقعاً سرتان شلوغ بوده است ولی من می خواهم احساس کنم که رابطه ها برای شما مهم است. می خواهم شما به من و ما زمانی را اختصاص دهید.

جرأت مندی فزاینده

این نوع جرات مندی زمانی به وقوع می پیوندد که شخص دیگری در واکنش به جرئت مندی اساسی شما شکست می خورد و به تجاوز علیه حقوق شما ادامه می دهد. درنتیجه شما به تدریج جرأت مندی را گسترش می دهید و به نحو فزاینده ای بر رأی خود محکم تر تأکید می ورزید. در این گونه جرأت مندی حتی ممکن است شما به پاره ای از اعمال اشاره کنید که در صورت ادامه رفتار طرف مقابل، از شما به عنوان نتیجه بروز کند ولی اشاره به اعمال تنها پس از چند عبارت جرأت مندانه اساسی و پایه ارائه می شود. برای مثال اگر شما تا پنج بعدازظهر فردا کارتان را روی ماشین من تمام نکنید من مجبور می شوم به فلان یا بهمان دفتر تجاری زنگ بزنم.

جرأت مندی از طریق گفتار با من آغاز شونده

این نوع جرات مندی خصوصاً برای بیان احساسات منفی مفید است. این نوع جرأت مندی یک اظهارنظر سه بخشی را شامل می شود: وقتی شما چنین و چنان کردید…( رفتار را توصیف کنید.) اثرات عبارت هستند از …(این موضوع را که چگونه رفتار به نحو عینی و ملموس بر شما اثر می گذارد، توصیف کنید) (من احساس می کنم که) عبارت اول شخص مفرد را به کار ببرید: من احساس می کنم که بجای «شما فلان یا بهمان هستید.»
تمرکز اصلی در اظهارنظرهای با من آغاز شونده، روی بخش (من احساس می کنم)، من می خواهم است. به هنگام ابراز خشم، تمایل غالباً بر سرزنش شخص دیگر، از کوره دررفتن و اختیار هیجان را از کف دادن است. جرئت مندی از طریق گفتار با من آغاز شونده، می تواند به شما کمک کند به نحو سازنده بر خشم متمرکز شوید و در ارتباط با احساسات خودتان موضع روشنی بگیرید.

یادگیری جرأت مندی بودن به شیوه ای مثبت

چگونه شروع کنیم: یک نظام اعتقادی و ارزشی را قبول کنید که به شما رخصت ابراز وجود بدهد. این گام، دشوارترین گام است. بدین معنی که چنین نظامی است که به شما اجازه می دهد خشمگین شوید، نه بگوئید، درخواست کمک کنید و خطا کردن را قبول کنید این مهارت ها عبارت اند از جرئت مندی اساسی ، جرأت مندی قوی، جرأت مندی فزاینده از طریق گفتار با من آغاز شونده از بهترین مهارت های ارتباطی خود استفاده کنید.

تماس چشمی مستقیم برقرار کنید: وضع بدنی مناسب به خود بگیرید، حالات چهره خود را مناسب با پیام انتخاب کنید، سطح و آهنگ مناسب صدای خود را حفظ کنید، زمانی مناسبی را برای جرئت مندی انتخاب کنید. شما می توانید در ارتباطی که با دوستان و اعضای خانواده خود برقرار می کنید این مهارت ها را تمرین کنید ولی به آن ها ابتدا بگوئید که مشغول چه کاری هستید!

روی کمک آن ها می توانید حساب بازکنید، در مورد چگونگی انجام مهارت ها ، از این افراد بازخورد دریافت کنید. ارتباط صادقانه در درازمدت به روابط شما یاری می رساند.
در آغاز سعی نکنید رفتارتان را در مورد موقعیت های دشوار و فشار آور تغییر دهید. ابتدا در موقعیت های که کمترین احتمال خطر را دارد، تمرین کنید.

منبع: میگنا

(Visited 68 times, 1 visits today)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *