یکشنبه ۰۴ مهر ۱۴۰۰
چطور در بداهه سخن گفتن مهارت پیدا کنیم؟

چطور در بداهه سخن گفتن مهارت پیدا کنیم؟

امشب کنفرانسی در حال برگزاری است و قرار شده رئیس شما یکی از سخنرانان را معرفی کند. چند دقیقه مانده به سخنرانی باخبر می شوید که رئیس تان مسموم شده و شما باید به جای او معرفی را انجام دهید. برای آماده شدن عملا هیچ وقتی ندارید و از یک طرف هم می ترسید استرس کار دست تان بدهد. آبرو و اعتبارتان در خطر است و هیچ ایده ای ندارید که چه کار باید بکنید. خیلی از ما تجربه ی چنین موقعیت هایی را داریم. اما برای اینکه یک سخنرانی بدون برنامه اما خوب داشته باشیم، راه حل هایی هم وجود دارد.

در این مقاله قصد داریم توضیح بدهیم که چرا مهارت بداهه سخن گفتن این قدر مهم است. استراتژی های زیر می توانند در این مسیر کمک حال شما باشند.

نگرش تان را درست کنید

چه کسی گفته که بداهه حرف زدن حتما چیز ترسناکی است؟ بی برنامه صحبت کردن می تواند خیلی هم مفرح باشد! نگرش شما به هر کار بر کیفیت عملکردتان در آن تأثیر عظیمی دارد و داشتن پیش فرض مثبت، اساس موفقیت است.

اول از همه سعی کنید به کمک تفکر مثبت، به موقعیت به عنوان فرصتی نگاه کنید که در آن می توانید مهارت  و تخصص تان را با دیگران سهیم شوید، اعتباری برای خودتان کسب کنید و به دیگران کمکی کرده باشید.

قدم بعدی این است که یک لحظه بایستید و موفقیت را در ذهن تان تجسم کنید. تصور کنید سخنرانی را به پایان رسانده اید، همه دارند برای تان دست می زنند و لبخند بر لب شان است. خیلی خوشحالید چون سخنرانی را عالی پیش برده اید و به همه افراد حاضر کمک کرده اید. حس خوبی است نه؟

سرانجام اینکه از تصدیق های مثبت استفاده کنید تا روحیه تان بهتر شده و اعتمادبه نفس بگیرید. جملاتی مثل جملات زیر می توانند خوب باشند:

«این آدم ها واقعا به شنیدن حرف هایم علاقه مندند»
«این قضیه در مورد من نیست، در مورد اوناست»
«فقط باید با یه سری آدم حرف بزنم، مسئله انقدرم بزرگ نیست!»
«وقتی شروع کنم به حرف زدن آروم و ریلکس می شم»

فکر کنید و تصدیق های بامعنی و مثبتی بیابید که مخصوص خودتان باشند. قبل از آغاز سخنرانی، این جملات را با خودتان تکرار کنید.

برای آماده شدن وقت بگذارید

مهم نیست چقدر وقت داشته باشید؛ خیلی مهم است که کمی فکر کنید تا ببینید مخاطبان تان از شما انتظار دارند در مورد چه موضوعی حرف بزنید؟

اگر در جلسه ای کسی از شما خواست صحبت کنید، اول به شنونده هایتان بیندیشید. چرا اینجا جمع شده اند؟ به یادگیری چه چیزهایی نیاز دارند؟ چرا از شما خواسته شده تا حرف بزنید؟ چه کار ارزشمندی در این موقعیت می توانید انجام بدهید؟

اگر وقت کافی دارید، خلاصه ي اولیه ای از رئوس مطالب آماده کنید. برای این کار می توانید از تکنیک PREP استفاده کنید. این کلمه از حروف اول چهار کلمه تشکیل شده که چهار مرحله ی زیر را نشان می دهد:

نکته (Point) – حرف اصلی تان را واضح و مشخص در مقدمه بگویید.
استدلال (Reason) – دلیل تان برای این نکته ی اصلی چیست؟ عقاید خودتان، پژوهش ها، آمارها و هر داده ی دیگری که به اعتبار مطلب اضافه کند را ذکر کنید.
مثال (Example) – در اثبات حرف تان مثالی بیاورید.
نکته (Point) – نکته ی اصلی را یک بار دیگر بیان کنید. سعی کنید نتیجه را به مقدمه ربط بدهید.

اگر ترجیح می دهید به جای PREP، یک کلمه ی فارسی به یاد بسپارید، می توانید حروف اول مراحل بالا را ترکیب کرده و از کلمه اختصاری «نامن» استفاده کنید.

سعی کنید همیشه برای بداهه حرف زدن آماده باشید. همیشه یک کاغذ و قلم کنارتان باشد تا بتوانید یادداشت بردارید و برای حرف هایتان یک برنامه ریزی سریع بکنید. هنگام حرف زدن هم تکنیک PREP را به خاطر داشته باشید تا حرف های اصلی که می خواهید بزنید یادتان بماند.

کمی آرام تر

این صحبت های دقیقه نودی می توانند حسابی به آدم استرس بدهند، عصبی مان کنند و باعث شوند احساس عدم آمادگی کنیم. یاد بگیرید حاضرجواب باشید تا بتوانید در این موقعیت ها آرامش خود را حفظ کنید و خوددار بمانید.

اگر قرار است برای جمعی سخنرانی کنید و چند دقیقه بیشتر برای آماده شدن وقت ندارید، چند تا نفس عمیق بکشید تا کمی سرعت اوضاع را کم کرده و آرام شوید. اگر وسط جمع هستید، خیلی آرام از صندلی تان بلند شوید و با قدم های آهسته و حساب شده به طرف تریبون بروید. این کارها کمی وقت اضافه برای تان ایجاد می کند تا بتوانید افکارتان را منظم کنید.

وقتی پشت تریبون ایستاده اید، ممکن است احساس کنید که فوری باید شروع به صحبت کردن کنید. در مقابل این میل قوی تسلیم نشوید! به جای آن چند نفس عمیق بکشید تا خودتان را آرام کنید و به افکارتان سر و سامان ببخشید. به زبان بدن تان توجه داشته باشید. راست بایستید، شانه هایتان را عقب بدهید و مستقیم به شنوندگان نگاه کنید.

منبع: چطور

(Visited 15 times, 1 visits today)