شنبه ۲۹ شهریور ۱۳۹۹
راهکارهای غلبه بر بی حوصلگی در محیط کار

راهکارهای غلبه بر بی حوصلگی در محیط کار

گاهی اوقات پیچیدگی های زیادی در زندگی انسان و دنیای پیرامون رخ می دهد، طوری که توان تمرکز از فرد سلب می شود. زمانی که پشت میزتان می نشینید و احساس پریشانی و حواس پرتی می کنید چه اقداماتی باید انجام دهید؟ ابتدا سعی کنید بفهمید دلیل حواس پرتی چیست، مثلا تلفنی که دائم زنگ می خورد یا پیام هایی که از توئیتر دریافت می شود.

انجام چند کار به طور همزمان مفید نیست و هزینه های شناختی زیادی دارد. وقتی متوجه شدید که حواستان پرت شد، تمرین تنفس را انجام دهید تا چرخه اضطراب یا استیصال را بشکنید. فکر کنید به عنوان یک همکار یا یک رهبر در سازمان چگونه رفتار خواهید کرد و اجازه دهید تصویر ذهنی تان، رفتارتان را هدایت کند. وقتی سراغ رسانه های اجتماعی یا ایمیل هایتان می روید برای خود مرزبندی داشته باشید و مراقب باشید که با چه کسانی وقت خود را می گذرانید.

با توجه به اثر سرایت اجتماعی، همکارانی که در هم شکسته و پریشان هستند ممکن است باعث شوند همین احساس در شما نیز شکل بگیرد. سعی کنید رابطه تان حمایتگر باشد: از همکاران راهنمایی بخواهید و همدیگر را تشویق به انجام وظایف خود کنید. در نهایت، مراقبت از خود را دست کم نگیرید. به خودتان زمان استراحت بدهید، سالم غذا بخورید و خوب بخوابید.

افراد خبره چه می گویند

احساس پریشانی و ناکارآمد بودن مساله ای است که به نظر سوزان دیوید موسس سازمان راهبری هاروارد اکثر افراد با آن دست و پنجه نرم می کنند. بالاخص از این جهت که بیشترمان همواره توسط رسانه های اجتماعی و پیام های جدید بمباران می شویم. حتی زمانی که احساس می کنید انرژی زیادی برای کار دارید باید خودتان را با وضعیت همکارانتان نیز هماهنگ کنید.

دیوید می گوید: «ما به طور نامحسوس تحت تاثیر رفتار ها و احساسات دیگران هستیم.» ریچارد فرناندز به عنوان مدیرعامل موسسه غیرانتفاعی «درون خود را جست وجو کنید» که یک سازمان آموزشی جهانی در زمینه ذهنیت جهانی و هوش عاطفی است اشاره می کند که این مساله حقیقت دارد. او می گوید «آنچه در همه ما مشترک است یک عصب شناسی بنیانی است که ما را در مواجهه با استرس به سمتی می برد که همیشه کارآمد نیست». برای غلبه بر این مشکل و بازیابی تمرکز قدم های زیر را بردارید.

به خطرات چند وظیفه بودن واقف باشید

ابتدا به تاثیری که چند وظیفه بودن، مثلا پاسخ به تلفن و رسیدگی به پیام های توئیتر، بر مغز شما دارد واقف باشید. فرناندز توضیح می دهد که ما شبکه ای از ساختار های مغزی داریم که با تمرکز فرد در ارتباط هستند. یک «شبکه حالت پیش فرض» وجود دارد که مسوول تجزیه و تحلیل گذشته، پیش بینی یا برنامه ریزی برای آینده و بازتاب اثر آن روی شخص و دیگران است.

او می گوید «ما تقریبا نیمی از زمان را در این حالت به سر می بریم». اما زمانی که لازم است فکر خود را متمرکز کنید وارد «شبکه مستقیم توجه» می شوید که به شما اجازه می دهد خاطرات را کنار بگذارید و روی کار تمرکز کنید. پریشانی یا حواس پرتی، به هر شکلی که باشد، شما را مجددا به حالت پیش فرض بازمی گرداند و هزینه شناختی بازیابی تمرکز بسیار بالاست. فرناندز می گوید «برخی از تحقیقات نشان می دهند که بازگشت به سطح قبلی می تواند بین ۱۰ تا ۱۸ دقیقه زمان ببرد.» به همین خاطر کاهش وقفه ها در زمان انجام کار مساله بسیار مهمی است.

پاسخ عاطفی خود را آزاد بگذارید، اما مسوول باقی بمانید

احساس درماندگی می تواند با عواطف گوناگونی همراه باشد (استیصال، خشم، هیجان) که می تواند اثر مخرب تری روی کارآمدی و بهره وری فرد داشته باشد. پس به نظر دیوید در اینجا لازم است «این چرخه متوقف شود». او معتقد است که بهتر است احساسات خود را شناسایی و نامگذاری کنید و بعد از خودتان درباره این احساسات سوال بپرسید.

مثلا ممکن است بگویید، «بسیار خوب من عصبانی هستم، اما مسوول آن چه کسی است- عصبانیت یا من، به عنوان کسی که این احساس را دارم.» فرناندز با این روش موافق است. او می گوید «باید تایید کنید که چنین احساساتی وجود دارند. این احساسات مشروع و مهم هستند. اما نباید بر موج این احساسات سوار شد».

توجه خود را جمع کنید

فرناندز می گوید زمانی که خودتان را پریشان یافتید، «مکث کرده و وضعیت را بررسی کنید، آگاه باشید که در چنین وضعیتی هستید». سپس نقطه کانونی توجه خود را عوض کنید. البته این کار در حرف آسان تر از عمل است، اما به خودتان یادآوری کنید که بیشتر مسائلی که نگران آن هستیم «تهدید آنی نیستند». برای آنکه ارتباط با بخش منطقی ذهنتان دوباره برقرار شود «تمرکز خود را روی موضوعات آنی و جزئی قرار دهید مثلا تنفس کردنتان.»

فرناندز می گوید این به معنی تلاش برای نادیده گرفتن احساس پریشانی نیست: «لازم نیست این احساس را منکوب یا سرکوب کنید. آن را یادداشت کنید، تایید کنید و آن را در گوشه ای از ذهن خود قرار دهید که بعدا درباره آن فکر کنید، یا با کسی در میان بگذارید یا زمانی که سر کار نیستید و وقت فکر کردن دارید به آن بپردازید.»

بر ارزش های خود تکیه کنید

زمانی که توجه خود را جمع کردید، می توانید انتخاب کنید که آن را در چه حوزه ای متمرکز کنید. دیوید می گوید که تمرکز روی ارزش هایتان به شما احساس کنترل می دهد. او می گوید «زمانی که در هم شکسته هستید، احساس می کنید توانایی و انتخاب های زیادی از شما دور می شوند. اما با این حال باید انتخاب کنید که قصد دارید چه کسی باشید. اگر همکاری کردن از ارزش های اصلی شماست، روی آن متمرکز شوید.

چگونه می توانید به افراد کمک کنید که احساس کنند بخشی از تیم هستند؟ و به این مساله فکر کنید که عدم تمرکز شما چه تاثیری بر احساساتتان دارد.» اگر عدالت برای شما مهم است، احساس پریشانی چه تاثیری می تواند روی عادل بودن شما داشته باشد؟ اگر روزانه سه ساعت در شبکه های اجتماعی هستید، تاثیر آن روی تیم و خانواده شما چگونه است؟

از بدن خود مراقبت کنید

اگر خسته و پریشان هستید، طبق نظر دیوید، نسبت به احساس درهم شکستگی آسیب پذیرتر خواهید بود. به اندازه کافی خوابیدن و ورزش کردن مهم است. دیوید همچنین پیشنهاد می کند «تغییرات کوچکی در محیط خود به وجود آورید» که سلامت شما را بهبود بخشد. استراحت کنید، ناهار سالم بخورید، موبایل خود را در وضعیت بی صدا قرار دهید. او می گوید «اگر به طور معمول ساعت ناهار خود را در فیس بوک می گذرانید، تلفن خود را کنار بگذارید و به جای آن برای پیاده روی بیرون بروید.

منبع: سمینار ما

(Visited 4 times, 1 visits today)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *