جمعه ۲۷ مهر ۱۳۹۸
کنترل احساسات را چگونه به کودکانمان بیاموزیم؟

کنترل احساسات را چگونه به کودکانمان بیاموزیم؟

کودکان بعد از گذر از ۲ سالگی باید بیاموزند چگونه احساسات خود را کنترل کنند ولی کار آسانی نیست. کنترل احساسات در کودکان مهارتی است که نیاز به تمرین دارد.وقتی یک بزرگسال به سختی می تواند احساسات خود را مدیریت کند چطور قرار است به کودکمان کنترل احساسات را بیاموزیم؟

احساسات می توانند نور یا تاریکی را به زندگی ما بیاورند. کمک به کودکتان برای تشخیص و مدیریت آن ها بهترین هدیه ای است که می توانید به او بدهید.

بهتربن روش ها برای کنترل احساسات در کودکان

در ابتدا از خودتان بپرسید : کودکتان چند بار شاهد از دست دادن کنترلتان در ترافیک بوده است؟ چند بار شما را در حال دروغ گفتن یا پریدن وسط حرف دیگران دیده؟

حالا مسیر را تغییر دهید: چند بار کودکتان را در حال اذیت کردن خواهر و برادرانش دیده اید؟ چند بار دیده اید دروغ می گوید با این که از اشتباه بودن کار خود مطلع است؟

همه ما با احساساتی روبرو می شویم که در یک لحظه ما را در بر میگیرد. نکته اصلی این است که بدانیم پردازش درست احساسات بخش مهمی از تعادل روانی و عاطفی است.

شناخت، تشخیص درست و پردازش کنترل احساسات در کودکان

یکی از نکات اصلی درآموزش کنترل احساسات به کودکان ، مدیریت احساسات است.

کودک باید بیاموزد چگونه کنترل و پردازش احساسات می تواند سایر جنبه های زندگی او را بهبود بخشد. مانند :

توجه بیشتر دیگران به او

موفقیت بیشتر در تحصیلات آکادمیک

حل بهتر اختلافات با همکلاسی

رفتار بهتر

بهبود ذهنیت دیگران در مورد کودک

ولی چگونه می توانید آن ها را به او آموزش دهید؟

کلید اصلی شناخت و تشخیص درست و پردازش احساسات

در روان شناسی ۶ احساس اصلی وجود دارد : ترس، تعجب بی حوصلگی، شادی، غم. با این حال برخی مطالعات می گویند احساساتی که تجربه می کنیم تا ۳۰۰ هم می رسدو

ولی برای آموزش به کودکان پرداختن به احساسات اصلی کفایت می کند.

استراتژی لازم برای کنترل و پردازش احساسات

مهم ترین استراتژی هایی که برای کنترل احساسات و آموزش به فرزندمان نیاز داریم عبارتند از:

شناسایی و کنترل احساسات در کودکان

کودک در ۵ سالگی باید بداند که غمگین است یا ناراحت. به علاه باید بداند چگونه احساسش را بیان کند تا به نحوی سازنده پاسخ بگیرد.

در ۱۰ تا ۱۱ سالگی احساسات پیچیده تر می شوند ولی هنوز هم نیاز به یادگیری دارند. به کودکان خود کمک کنید تا احساسات خود را با استفاده از عبارات مانند زیر بیان کنند.

زمانی که در خانه مادربزرگ بودیم خیلی خوش گذشت و خیلی خوشحال بودی.

من می دانم از این که خواهرت نمیخواست با تو بازی کند ناراحتی.

انتظارات را مشخص کنید :

از سورپرایزهایی که می تواند باعث پاسخ عصبی شود پرهیز کنید. کودک شما باید بداند چه چیزی در حال اتفاق افتادن است. حتی اگر دلشان نخواهد آن را انجام دهند و البته همزمان باید در تصمیم خود قاطع و محکم باشید.

مثلا : ما قرار است به خانه خاله برویم، من میخواهم با او صحبت کنم می توانی اسباب بازی ات را با خودت بیاوری و آن جا بازی کنی.

تا چند دقیقه دیگر باید از پارک برویم. باید به خانه برگردیم.

اثر تصمیم گرفتن در کنترل احساسات در کودکان

مکانی راحت و آرام را به همراه بالش و کوسن آماده کنید که کودکتان زمانی که اوضاع بر وفق مرادش نیست بتواند آنجا خودش را خالی کرده و هر کاری دلش خواست بکند. به این طریق کودک شما متوجه خواهد شد که به احساساتش اهمیت می دهید.

خود کنترلی

برای کنترل احساساتان باید صبور بوده و منتظر بمانیم. زمانی که به پیاده روی می روید بازی ای با کودکتان ترتیب دهید و به او بگویید تا زمانی که کلمه ای خاص رانگفته اید باید بی حرکت بماند و زمانی که آن کلمه را گفتید می تواند حرکت کند.

ایجاد همدلی

برای آموزش کنترل احساسات به کودکان از کودکتان بخواهید خودش را به جای دیگران قرار دهد و طوری رفتار کنید که بداند شما هم می توانید خود را به جای دیگران قرار دهید. سوال پرسیدن ابزاری عالی برای این است که کودکتان چیزی که احساس می کند و رفتارهایش را با شما در میان بگذارد.

تشویق و پاداش در کنترل احساسات در کودکان

برای آموزش کنترل احساسات به کودکان رفتار مثبت را با پاداش تقویت کنید. نیازی به هدیه دادن یا هر چیز دیگری نیست. همین که کودکتان بداند کارش خوب بوده کافی است.

مثلا : چه خوب که موقع حرف زدن با تلفن وسط حرفم نپریدی. خیلی عالیه که اینقدر مؤدب منتظر تموم شدن تلفنم موندی.

یا مرسی که کمک کردی میزو جمع کنم. حالا که بهم کمک کردی میان وعده رو خودت انتخاب کن.

اقدامات و پیامد ها

برای آموزش کنترل احساسات به کودکان صحبت کردن و به توافق رسیدن روی مسائل بهتر از پاسخ خشونت آمیز است. اگر رفتار کودک با دیگران خوب نبود باید به او یاد دهید چگونه معذرت خواهی کند.  به علاوه کودک باید یاد بگیرد که چگونه دیگران را ببخشید.

هر اقدامی عواقب خاص خود را دارد بنابراین باید باید بگیریم بهترین تصمیم را بگیریم. به عنوان مثال می توانید به کودکتان بگویید:

فلانی هنوز دوست توست حتی اگر اسباب بازی اش را به تو ندهد.

حتی اگر اشتباهی تو را زده باشد می توانی او را ببخشید و به دوستی با او ادامه دهی.

در کنترل احساسات در کودکان الگوی آنها باشید

برای آموزش کنترل احساسات به کودکان زمانی که خودتان روی رفتار و احساساتتان کنترل داشته باشید آموزش آن به کودکتان بسیار راحت تر خواهد شد. هیچ چیزی به اندازه قوی بودن خودتان نمی تواند رفتار درست را به کودک بیاموزد.

اگر فریاد بزنید فرزندان شما یاد خواهند گرفت که با فریاد پاسخ دهند. اگر با آرامش با او صحبت کنید یاد خواهد گرفت که چگونه خشم خود را کنترل کند.

برای آموزش کنترل احساسات به کودکان با هم تمرین کنید:

۱- خونسرد و آرام صحبت کردن

۲- بغل کردن

۳- برایش وقت بگذارید

۴- همه چیز گذراست

منبع: پرشین وی

(Visited 23 times, 1 visits today)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *