شنبه ۲۹ شهریور ۱۳۹۹
خارپاشنه را چطور در خانه درمان کنیم؟

خارپاشنه را چطور در خانه درمان کنیم؟

خار پاشنه نشت کلسیم است که باعث ایجاد یک استخوان در زیر استخوان پاشنه شده است ؛در زیر اشعه ایکس، خار پاشنه می تواند به اندازه نیم اینچ باشد. بدون شواهد X-ray قابل مشاهده، این حالت گاهی اوقات به عنوان “سندروم خار پاشنه” شناخته می شود.

اگرچه خار پاشنه اغلب بدون درد است، اما آنها می توانند درد دار هم باشند ؛ آنها اغلب با پلانتار فاسیا همراه هستند، التهابی دردناک از بافت فیبری بافت همبندی (پلنتار فاسیتیس) که در امتداد پایین پای وجود دارد و استخوان پاشنه را به توپ پا پیوند می دهد. درمان برای خار پاشنه و مشکلات مرتبط همراه با ورزش، ارتوپد های سفارشی، داروهای ضد التهابی و تزریق کورتیزون است.

خار پاشنه

علل خار پاشنه:

خار پاشنه زمانی رخ می دهد که رسوبات کلسیم در قسمت پایین استخوان پاشنه ایجاد شود، فرایندی که معمولا طی چند ماه اتفاق می افتد. خارهای پاشنه اغلب به علت کشیدگی عضلات و رباط های پا، کشش پلانتار فاسیا ، و تکرار پاره شدن غشای پاشنه استخوانی اتفاق می افتد. خار پاشنه مخصوصا در ورزشکاران رایج هستند، زیرا فعالیت آنها شامل مقدار زیادی دویدن و پریدن است.

در این بخش از سلامت برخی از عوامل مشترک عبارتند از:

سن: سن می تواند یک عامل باشد، اما تنها عامل نیستند.

اضافه وزن: افرادی که چاق هستند ساعتهای زیادی را روی پاهای خود هستند و می توانند این وضعیت را بدتر کند.

تمرینات شدید: تمرینات شدید گاهی اوقات ممکن است به این درد منجر شود.

پاهای صاف: شکل پا می تواند خطر ایجاد این وضعیت را در صورت عدم انعطاف پذیری تاندون آچیلی پا، بدتر کند.

کفش نامناسب: با استفاده از کفش های بدون پاشنه و یا پاشنه بلند (به ویژه آن هایی که دارای پاشنه های نازک و بلند هستند) می توانند خار پاشنه کفش را افزایش دهند.

عوامل خطر خار پاشنه شامل موارد زیر است:

راه رفتن بد که باعث ایجاد فشار بیش از حد در استخوان پاشنه، رباط ها و اعصاب نزدیک پاشنه می شود .

دویدن، به ویژه در سطوح سخت .

کفش های ضعیف و یا بد پوشیده شده، به ویژه افرادی که دارای قوس خاصی هستند.

وزن اضافی و چاقی .

علائم خار پاشنه:

خار پاشنه اغلب هیچ علامتی ندارند. اما می تواند با درد متناوب یا مزمن همراه باشد – مخصوصا در هنگام پیاده روی، دویدن – اگر التهاب در نقطه تشکیل شده ظاهر شود. به طور کلی، علت درد خار پاشنه نیست، بلکه آسیب بافت نرم است و بسیاری از افراد درد خار پاشنه و پلانتار فاسیا را مانند فرو رفتن چاقو یا پین می دانند – دردی که بعدا به یک درد مبهم تبدیل می شود ، آنها اغلب شکایت می کنند که درد شدیدی پس از نشستن برمی گردد.

درمان های غیر جراحی برای خار پاشنه:

درد پاشنه همراه با خار پاشنه و پلانتار فاسیا ممکن است به خوبی برای استراحت جواب ندهند ؛ اگر بعد از خواب راه بروید، درد ناگهان پدیدار می شود، که به پلنتار فاسیتیس مربوط می شود و درد می کند و درد اغلب با راه رفتن بیشتر کاهش می یابد اما پس از استراحت طولانی مدت یا پیاده روی وسیع، ممکن است عود کند.

اگر پاشنه درد دارید که بیش از یک ماه طول می کشد، با یک ارائه کننده خدمات بهداشتی مشورت کنید. او ممکن است توصیه هایی مانند:

  • تمرینات کششی
  • توصیه های کفش
  • بستن ماهیچه ها و تاندون های تنش دار
  • کفش های طبی یا همراه باوسایلی طبی
  • درمان فیزیوتراپی

درد پاشنه ممکن است به درمان با داروهای بدون نسخه مانند استامینوفن، ایبوپروفن، یا ناپروکسن پاسخ دهد.در بسیاری از موارد یک دستگاه ارتوپدی کاربردی می تواند علل درد پاشنه و قوس را از جمله عدم تعادل بیومکانیک را اصلاح کند. در برخی موارد تزریق با کورتیکواستروئید ممکن است برای کاهش التهاب در منطقه انجام شود.

راههای پیشگیری و جلوگیری از خارهای پاشنه:

می توانید با پوشیدن کفش های مناسب با پاشنه ای اندازه، انتخاب کفش مناسب برای هر فعالیتی، گرم کردن و انجام تمرینات کششی قبل از هر فعالیت از اتفاقات بد جلوگیری کنید.

از پوشیدن کفش پاشنه بلند و تخت در ورزش ها اجتناب کنید.

اگر اضافه وزن دارید، کم کردن وزن می تواتد از خار پاشنه جلوگیری کند.

درمان های خانگی پلانتار فاسیا یا خارپاشنه

۱- سرکه سیب برای درمان خار پاشنه :

یک حوله را به شکل پای خود ببرید و آن را در سرکه سیب فرو ببرید. حوله خیس شده را در کفش خود قرار دهید. حتما حوله را در طول روز مرطوب نگه دارید. حداقل یک هفته این درمان را دنبال کنید.

شما همچنین می توانید ۱ قاشق غذا خوری از سرکه سیب و عسل را در یک لیوان آب گرم مخلوط کنید و آن را دو بار در روز برای ۱ یا ۲ هفته بنوشید.

۲- پک یخ برای درمان خار پاشنه:

یک بطری آب را بگذارید تا یخ بزند و آن را زیر پای خود برای ۱۰ تا ۱۵ دقیقه رول کنید.

این کار را بعد از یک روز با فعالیت شدید و احساس درد فوری انجام دهید.

۳- جوش شیرین برای درمان خار پاشنه:

۱/۲ قاشق چای خوری جوش شیرین و کمی آب را مخلوط کنید تا خمیری تهیه شود.

این خمیر را روی پاشنه خود قرار دهید و آن را با باند گاز استریل ببندید.

دو بار در روز این درمان را تکرار کنید.

در روشی دوم، ۱ قاشق چای خوری جوش شیرین و ۲ قاشق غذاخوری سرکه سیب را در یک لیوان آب گرم مخلوط کنید. آن را یک بار در روز به مدت ۲ هفته بنوشید تا PH بدنتان متعادل شود.

۴- یونجه برای درمان خار پاشنه:

به ۱ قاشق چای خوری بذر یونجه، ا ۱/۲ فنجان آب جوش اضافه کنید. درش را بگذارید و اجازه دهید ۲۰ تا ۳۰ دقیقه بجوشد. صاف کنید، سپس کمی عسل را اضافه کنید.

این چای را ۳ یا ۴ بار در روز بنوشید تا درد و التهاب آرام شود. سپس ۱ تا ۲ فنجان چای یونجه را روزانه بنوشید تا علائم را از بین ببرد.

منبع: نمناک

(Visited 10 times, 1 visits today)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *