جمعه ۰۴ مهر ۱۳۹۹
آموزش ساخت بادبادک کاغذی

آموزش ساخت بادبادک کاغذی

آیا تابحال به لذت بادبادک سواری با بچه  فکر کردید؟ بچه ها عاشق پرواز دادن بادبادک هستند و چه چیزی از این لذت بخش تر که همراه کودک تان بیرون از خانه بروید و کاردستی دست ساز خودتان را هوا کنید. اگر دنبال فعالیتی خانوادگی می گردید که همه اعضای خانواده در آن مشغول شوند و یک بازی و تفریح شاد برای کودک تان فراهم کنید، ایده ساخت این کاردستی یک پیشنهاد هست. خوبی ساخت بادبادک در این هست که خیلی وسایل خاصی نیاز ندارد و در کنار تفریح ساخت، آموزش هایی را برای کودک همراه دارد و در انتها هوا کردن بادبادک یک چالش هیجان انگیز هست. در بادبادک هوا کردن کودکان تمام سعی خودشان را می کنند تا با موفقیت آن را هوا کنند. اول با مشکل برخورد می کنند ولی بعد از کمی تلاش متوجه می شوند که چطور آن را درست به پرواز در آورند و این یعنی حس لذت بخش پیروزی که کودک شما در بازی آن را تجربه می کند.

در ساخت بادبادک بچه ها فیزیک، هواشناسی، علوم را یاد می گیرند و یک فعالیت از نوع steam هست. در ساخت این کاردستی کودک طراحی، ساختن و تزیین کار دست خودش را یاد می گیرد.

ساخت بادبادک یک فعالیت آموزنده و شاد برای کودکان هست. با ساخت این کاردستی شما و کودک شما از تماشای کار دست خودتان و پرواز آن در آسمان کلی لذت می برید.در ساخت بادبادک روش های زیادی میشه بکار برد.در ادامه چند روش ساخت بادبادک بصورت خیلی ساده و ابتدایی تا کمی حرفه ای تر داریم. بسته به سن کودک آنها را امتحان کنید.

ساخت بادکنک با نی

مواد لازم:

 • کاغذ کشی
 • نی
 • چسب
 • قیچی

اگر در تدارک جشن تولد و تزیین با تم تولد بادبادک هستید، با کاغذ کشی رنگارنگ و زیبا می توانید، تزئینات زیبایی برای جشن تولد کودک داشته باشید.

مراحل ساخت:

کاغذ کشی را روی میز پهن کنید و مطابق تصویر بسته به اندازه بادبادک مورد نظر نی ها را برش بزنید و بر روی کاغذ بچسبانید. شکل شما باید بصورت یک لوزی نامتناسب باشد که توسط دو خط شکل صلیب بالا و پایین لوزی بهم وصل شود. کمی بالاتر از نی ها دورتادور اسکلت بادبادک را قیچی کنید. لبه ها را برگردانید و با نوار جسب بچسبانید.
برای دنباله از روبان و تزیینات پاپیون با کاغذ کشی استفاده کنید.

ساخت بادبادک با کاغد ابر و باد

اگر دنبال بادبادک رنگی شاد هستید و می خواهید نقاشی کودک تان باشد، نظرتان چیه از تکنیک کاغذ ابر و باد استفاده کنید. یا با آبرنگ بخواهید نقاشی دلخواهش را کودک روی کاغذ بادبادک بکشد وصبر کنید، خشک شود و بجای کاغذ کشی که در آموزش قبلی داشتیم از کاغذ رنگ آمیزی شده کودک تان استفاده کنید.

ساخت بادبادک با ماکارانی

این روش بسیار ساده و زیبا هست. فعالیت هنری مناسب کودکان خردسال و پیش دبستانی که به سادگی با کلاژ و رنگ آمیزی یک بادبادک زیبا درست می کنید.البته این بادبادک پرواز نمی کند.

مواد لازم:

 • کاغذ A4
 • ماکارانی مدل رشته ای و پروانه ای
 • نخ کلفت یا روبان
 • رنگ آبرنگ یا گواش
 • چسب

مراحل ساخت بادبادک با ماکارانی :

روی یک کاغذ A4 اندازه دلخواه بادبادک را با مداد بکشید. از کودک بخواهید رشته های ماکارانی را در ابعاد رسم شده کوتاه کند و آنها را بر روی کاغذ بچسباند. یک مسیر پیچی از انتهای بادبادک با چسب مایع روی کاغذ رسم کنید و نخ یا روبان را روی چسب قرار دهید. در مسیر روبان ماکارانی های پروانه ای را با فواصل بچسبانید تا شکل پاپیون شود. از کودک بخواهید روی ماکارانی ها رنگ آمیزی کند. می توانید قبل از چسباندن هم رنگ آمیزی انجام دهید. داخل فضای قالب بادبادک را هم رنگ آمیزی کنید و ساخت بادبادک زیبای شما تمام شد.

ساخت بادبادک حرفه ای

ساختن کاردستی بادبادک که بتونه پرواز کنه و بالا بالاتر بره خیلی هم سخت نیست .

مواد لازم:

 • یک صفحه کامل روزنامه
 • ۲ عدد رول چوبی با قطر ۰٫۵ سانتی متر(یکی با طول ۶۰CM و یکی با طول ۵۰CM)
 • قیچی
 • مداد
 • نخ قرقره
 • چسب نواری
 • خط کش
 • روبان
 • اره دستی

مراحل ساخت بادبادک حرفه ای :

ابتدا رول چوبی ها را اندازه مشخص شده برش بزنید. اگر کودک شما کوچک هست، بخواهید تا در اندازه گیری ها به شما کمک کند تا با طول و مفاهیم اندازه گیری آشنا شوند).با کمک اره دستی دو طرف سر رول چوبی شیاری مانند تصویر ایجاد کنید( برای رعایت امنیت این مرحله از ساخت بادبادک توسط بزرگتر انجام شود).

چوب با طول ۶۰cm را عمودی روی زمین قرار دهید و فاصله ۱۶cm از سمت بالای چوب علامت بزنید.چوب دوم را بصورت افقی بر روی نقطه ای که علامت گذاشتید، قرار دهید طوریکه ۲ چوب همدیگر را در این نقطه قطع کنند. به این صورت اسکلت بادبادک شما بشکل صلیبی درست شد.محل تلاقی را با نخ بهم وصل کنید. موقع بستن نخ دقت کنید که موقعیت شیارهای دو سر چوب باید موازی با سطح میز باشد. در مرحله بعد برای وصل کردن چوبها این موضوع مهم هست.محل تلاقی را با چسب نواری محکم کنید.

نخ را دورتا دور اسکلت بادکنک بپیچانید.نخ باید درست لای شیارها قرار بگیرد.

حالا زمان این هست که روزنامه را وصل کنید ( بجای روزنامه از کیسه زباله می توان، استفاده کرد). روزنامه را روی زمین پهن کنید. اسکلت بادبادک را روی روزنامه قرار دهید. روزنامه را با فاصله حدود ۳ سانتی بیرون تر از قالب برش بزنید. لبه های روزنامه را روی نخ تا کنید و با چسب آنرا محکم کنید.

یک رشته نخ با طول ۵۰cm ببرید. یک سوراخ بالا و یکی پایین بادبادک درست کنید و یک سر نخ را در سوراخ بالا و سر دیگر را در سوراخ پایین گره بزنید.با نوار چسب گره نخ ها را محکم کنید. نخی که می خواهید با آن بادبادک را پرواز دهید به این رشته نخ گره بزنید. با روبان و نوارهای باریک رنگی دنباله بادبادک را درست کنید.

منبع:کاویاب

(Visited 149 times, 1 visits today)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *