دوشنبه ۰۷ مهر ۱۳۹۹
آیا مصرف استامینوفن در بارداری خطرناک است؟

آیا مصرف استامینوفن در بارداری خطرناک است؟

در میان دارو های بدون نسخه ای که در دوران بارداری استفاده می شود، استامینوفن یکی از رایج ترین هاست. حدود ۴۰% تا ۶۰% زنان باردار در دوره ی بارداری خود از نوعی دارو برای کاهش تب و سردرد خود استفاده می کنند. در این مقاله می خواهیم در مورد مصرف استامینوفن در بارداری صحبت کنیم. اینکه چه میزانی از آن برای بدن مشکلی ایجاد نمی کند و چگونه از آن استفاه کنیم که کم خطر تر باشد.

استامینوفن چیست؟

استامینوفن که به آن paracetamol نیز می گوند، یک داروی بدون نیاز به نسخه است که به اسامی متفاوت از جمله Tylenol فروخته ی شود. طبق نظر سازمان FDA استامینوفن در زیر دسته بندی B قرار می گیرد و بیشتر برای از بین بردن تب یا سردرد در دوران بارداری استفاده می شود. در اوایل بارداری دمای بیش از ۳۸٫۳ درجه ی سانتی گراد می تواند برای نوزاد خطرناک باشد.
هنگامی که در دوران بارداری می خواهید از دارو ها استفاده کنید، باید حواس خود را جمع کنید و راجع به آن اطلاعات کافی جمع آوری کنید.

آیا استفاده از استامینوفن در دوران بارداری خطرناک است؟

استامینوفن به عنوان بی خطر ترین داروی تب بر و ضد درد شناخته شده که برای درمان تب و درد در زنان باردار استفاده می شود. توصیه می شود از این دارو در دوره های کوتاه مدت استفاده شود زیرا عوارض استامینوفن در بارداری کاملا مشهود است.
هرچند نباید این دارو را بیش از دوز پیشنهاد شده مصرف کنید. تحقیقات نشان داده زنانی که بیش از ۲۰ هفته و بیش از یک دوره ی سه ماهه ی بارداری از استامینوفن استفاده می کنند، ممکن است نوزادانی به دنیا بیاورند که مبتلا به اختلالات رفتاری باشند.

تحقیقی که روی ADHD (اختلال عدم تمرکز یا بیش فعالی) و ارتباط آن با استفاده از استامینوفن ساده در بارداری انجام شده نشان داده استفاده ی کوتاه مدت از استامینوفن در دوران بارداری باعث کاهش ریسک ابتلا به رفتار های ADHD در کودکان در حال رشد می شود.

یک تحقیق در نروژ به نام در معرض قرار گرفتن زنان باردار به استامینوفن و ریسک ADHD به این نتیجه رسیده است که ریسک ابتلا به ADHD با مصرف طولانی مدت این دارو افزایش می یابد. این تحقیق همچنین اعلام کرده که مادرانی که بین ۲۲ تا ۲۸ روز از استامینوفن در دوران بارداری خود استفاده کرده اند، ۶ برابر بیشتر احتمال به دنیا آوردن فرزندان دارای ADHD نسبت به دیگر مادران هستند. دیگر نتایج نشان داده پدرانی که بیش از ۲۹ روز قبل از لقاح از استامینوفن استفاده کرده اند، احتمال تجربه ی بیش فعالی کوک نوپا را برای خود ۲ برابر کرده اند.

آیا مصرف استامینوفن در بارداری می تواند باعث سقط جنین شود؟

تا زمانی که دوز مصرف استامینوفن در بارداری از میزان پیشنهاد شده بیشتر نشود، احتمال سقط جنین یا مرگ نوزاد بسیار کم است.
نیاز است این دارو به دوز مورد نیاز خود مصرف شود تا پیچیدگی ای در بارداری بوجود نیاید. در ادامه بیشتر در باره ی این میزان صحبت خواهیم کرد.

چه میزان استامینوفن می تواند در دوران بارداری مصرف کرد؟

بیشترین دوز مجاز از استامینوفن در طول یک روز ۴ گرم است. اگر مادر مبتلا به هپاتیت A,B یا C بود، دوز مجاز زیر ۲ گرم در روز است.( ۴ قرص ۵۰۰ میلی گرمی در روز)

استفاده ی بیش از حد مجاز این دارو می تواند موجب از کار افتادن کلیه ها یا کم خونی در زنان باردار شود. این کار همچنین مشکلاتی را هم برای نوزاد ایجاد می کند. بهتر است قبل از استفاده از آن دیگر مواد تشکیل دهنده قرص را بخوانید. چرا که در این قرص ها به جز استامینوفن از ترکیبات دیگری نیز استفاده می شود. برای مطمئن شدن از میران دوز مجاز، با پزشک خود مشورت کنید. همچنین مطمئن شوید که دیگر مواد موجود در قرص نیز برای نوزاد مشکلی ایجاد نمی کنند.

نکته: اگر بیماری دیگری دارید که به خاطرآن دارو مصرف می کنید، مانند cirrhosis ( یک بیماری بدخیم کبد) پس قبل از استفاده از استامینوفن با پزشک خود مشورت کنید. ترکیب استامینوفن با کدئین نباید در دوران بارداری به مصرف شود. چرا که استامینوفن کدئین در بارداری می تواند عوارضی را پس از به دنیا آمدن نوزاد، در او ایجاد کند. این عوارض می توانند جان نوزادتان را به خطر بیاندازند. همچنین این مواد ممکن است وارد شیر شما شود و به نوزادتان آسیب بزند.

استفاده از استامینوفن بیش از ۲۸ روز با این موارد نیز همراه است:

  • پایین آمدن ضریب هوشی IQ
  • آسم
  • کوتاهی فاصله ی مقعد تا آلت تناسلی( به معنای قوای جنسی و توانایی تولید مثل ضعیف در پسرها) نام دیگر این مشکل Cryptorchidism است که در این حالت بیضه های نوزاد پایین نمی آیند و وارد کیسه ی بیضه ها نمی شوند.
  • مشکلات رشد اعصاب (برقراری ارتباط، رشد ناخالص قابلیت های حرکتی)
  • طیف اختلالات اوتیسم
  • تأخیر در مهارت های زبانی

منبع: سرسره

(Visited 30 times, 1 visits today)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *