شنبه ۲۹ دی ۱۳۹۷
چند توصیه برای انجام بهتر تکالیف توسط دانش آموزان

چند توصیه برای انجام بهتر تکالیف توسط دانش آموزان

اگر می خواهید درسال جدید دانش آموزشی موفق و منظم داشته باشید بهتر است ۵ دقیقه وقت بگذارید و این مقاله مهم و ساده را بخوانید تا دانش آموزتان در انجام بهتر تکالیف مدرسه موفق باشد.

 

۱ – معلم ها را بشناسید و بدانید دنبال چه چیزی هستند:

در جلسات مدرسه، جلسات اولیا و مربیان و … شرکت کنید و با معلمین بچه ملاقات کنید. در مورد روش های  تدریس و روش های  تکلیف شب دادن و نحوه کمک خودتان به بچه سوال کنید.

۲ – مشوق و ناظر باشید:

در مورد تکالیف، امتحانات و تست ها از او سوال کنید. او را تشویق کنید و تکالیف تمام شده او را چک کنید و اگر سوالی داشت به او جواب دهید.

۳ – زمان درسی مشخصی را برنامه ریزی کنید:

بعضی بچه ها عصرها و بعد از عصرانه و بازی بهتر درس می خوانند. بعضی بچه ها هم ترجیح می دهند اول شام بخورند و بعد تکالیفشان را انجام دهند.

اگر فرزندتان در مورد تکالیف خود مشکلات دائمی دارد، با معلم بچه در مورد این موضوع حرف بزنید. بعضی بچه ها چشمشان ضعیف است و خوب تخته را نمی بینند و باید عینک بزنند. بعضی دیگر نیز بخاطر مشکل یادگیری یا اختلال حواس باید معاینه بشوند.

۴ – به آنها کمک کنید تا برنامه ریزی کنند:

شب هایی که تکالیف سنگین است یا وقتی تکلیف داده شده دشوار است، فرزندتان را تشویق کنید که کارهایش را تقسیم بندی کند. اگر لازم شد برایش برنامه ریزی کنید و هر یک ساعت به او ۱۵ دقیقه استراحت بدهید.

۵ – چیزهایی که حواسش را پرت می کنند به حداقل برسانید:

این یعنی تلویزیون روشن نباشد، موسیقی با صدای بلند نباشد، یا تماس تلفنی نباشد. البته تماس با همکلاسی در مورد تکلیف شب اشکالی ندارد.

۶ – باید بچه ها خودشان تکلیفشان را انجام دهند :

اگر بچه ها خودشان فکر نکنند و اشتباه نکنند، چیزی یاد نمی گیرند. والدین می توانند پیشنهاداتی بدهند ودر مسیرها به آن ها کمک کنند. ولی این وظیفه خود بچه است که تکالیفش را انجام دهد.

۷ – محیطی مناسب انجام تکلیف شب مهیا کنید:

سعی کنید محلی که بچه تکلیفش را انجام میدهد نور کافی داشته باشد. وسایلی مانند دفتر، مداد،پاک کن و تراش را در معرض او بگذارید.

۸ – الگو و نمونه خوبی برای او درست کنید:

آیا بچه ها شما را بعنوان فردی که در بودجه اش تعادل ایجاد کرده یا کتاب و … مطالعه میکند می بینند و می شناسند؟ بچه ها نه به توصیه ها و پندهای شما، بلکه به کارهای شما نگاه می کنند و تقلید می کنند.

۹ – کار و تلاش او را تحسین کنید:

امتحانی که خوب از پس ان برآمده یا پروژه هنری او را روی در یخچال بچسبانید. موفقیت ها و دستاوردهای درسی او را جلوی اقوام و آشنایان بگویید.

۱۰ – اگر فرزندتان در مورد تکالیف خود مشکلات دائمی دارد، حتما کمک بخواهید:

با معلم بچه در مورد این موضوع حرف بزنید. بعضی بچه ها چشمشان ضعیف است و خوب تخته را نمیبینند و باید عینک بزنند. بعضی دیگر نیز بخاطر مشکل یادگیری یا اختلال حواس باید معاینه بشوند.

علاقمند کردن فرزندان به انجام مشق شب

بگذارید فرزندتان، خود پایه گذار روتین و روال درسی خود باشد اولین گام این است که برای تقویت شخصیت فرزندتان از او بپرسید ترجیح میدهد چه زمانی، کجا و چگونه به انجام تکالیف درسی خود بپردازد ودر ادامه از او بپرسید آیا ایده هایی برای مدیریت روند انجام تکالیف خود  دارد یا خیر.
به گفته پزشک دبوراایستیپک «Deborah Stioeck» مشاور مجله «parents» در صورتی که فرزندتان ایده مشخصی نداشت، می توانید با پیشنهادهایی، او را به مسیر درست هدایت کنید؛ سوالاتی نظیر بهتر است اول عصرانه بخوری؟
یا می خواهی قبل از مشق نوشتن در حیاط پشتی بازی کنی؟ او را وادار کنید نسخه مورد قبول خودرا بنویسد و ان را در محلی مناسب نصب کند تا همواره ان رابه یادداشته باشد.
به یاد داشته باشید که ممکن است فرزندان شما هر کدام روال درسی خودرا داشته باشند. ممکن است عده ای از فرزندان شما روی تختشان به انجام تکالیف خود بپردازند، عده ای دیگر میز غذاخوری را محلی مناسب برای انجام تکالیف خود بدانند.
بعضی از والدین برای فرزندان خود این نکته را جا انداخته اند که در صورتی که تکالیف خودرا انجام ندهند، نمیتوانند پای تلویزیون بنشینند و برنامه های  دلخواهشان را دنبال کنند.
بنا بر نظر کارشناسان، بهتر است در آغاز سال تحصیلی این مسئله را برای فرزندان خود جا بیندازید به ویژه پس از پشت سر گذاشتن تعطیلات تابستانی و عادت مداوم با تلویزیون بودن دراین مدت طولانی!

انجام تکالیف درسی توسط دانش آموز

در این جا ذکر نکته ای لازم بنظر میرسد و آن سفارش پزشک استیپک است مبنی بر این که در عین حال که معلمان در انتظار بازخوردهایی از جانب شما هستند، هیچ گاه در مقابل فرزند خود درباره معلمان و سیستم آموزشی مدرسه، زبان به انتقاد نگشایید. اگر فرزندتان از نوع تکالیف و نحوه انجام ان ها شکایت دارد، نگویید:این مسخره است. من با معلمت تماس می گیرم.

شما میخواهید فرزندتان بداند از او جانب داری می کنید اما در عین حال نباید سیستم آموزشی مدرسه محل تحصیل او را سبک و کم اهمیت بشمارید.
اگر به دنبال نسخه ای هستید که انگیزه فرزندتان را در انجام هر چه بهتر تکالیف بالا ببرد، ۴ نکته زیر را رعایت کنید و به خاطر داشته باشید تغییر کوچک می تواند شرایط رابه کلی دگرگون سازد.
۱- بجای گفتن:
من نمی فهمم اینروزها این معلم ها چطور به شماها ریاضی درس می دهند؟» بگویید:«من ریاضی رابه روش دیگری یاد گرفتم. بهتر است یک نگاه به کتاب بیندازی و نکته اش را بگیری.»
۲- بجای گفتن:
چرا تو یک جمله دیگری رابه این پاراگراف اضافه نمی کنی؟» بگویید:«این انشای خیلی جالبی است. من میخواهم بیشتر درباره انشایت به من توضیح بدهی.»
۳- بجای گفتن:
«جواب این مساله بعنوان مثال ۳۸ میشود.» بگویید:«مرحله به مرحله به پیش برو اگر مشکلی بود من این جا هستم به تو کمک کنم.»
۴- بجای گفتن:
«از مشق هایت را ننویسی نمره بد می گیری» بگویید:«تو حداکثر تلاشت را انجم بده من و معلمت حواسمان به تلاش های  تو هست نه این که تو حتما باید کامل باشی.»
منبع: تالاب
(Visited 15 times, 1 visits today)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *