سه شنبه ۰۱ مهر ۱۳۹۹
افراد سمّی که باید هر چه سریع تر از خودتان دور کنید!

افراد سمّی که باید هر چه سریع تر از خودتان دور کنید!

«آدم های سمّی چه نشانه های دارند؟ از کجا بدانید که با یک فرد سمّی معاشرت می کنید؟ و اگر این طور است، بایدها و نبایدها در این خصوص کدامند؟

افراد سمی که باید به هر قیمتی از آن ها دوری کنید

افراد سمّی منطق را زیر پا می گذارند. برخی از آنها از تأثیر منفی خودشان بر اطرافیان شان بی اطلاع هستند و برخی دیگر به ظاهر از ایجاد آشوب و عصبانی  کردن دیگران لذت می برند.

آدم های سمّی همه جا حضور دارند. آنها نه  تنها زندگی تان را نابود می کنند و جلوی پیشرفت شما را می گیرند، بلکه می توانند شما را تا سطح خودشان پایین بیاورند و شما را نیز به یک فرد سمّی تبدیل کنند.

همان قدر که سم زدایی از بدن با خودش افزایش بهره وری در نتیجه  سلامت جسمانی را به همراه دارد، با بیرون  کردن این افراد از زندگی تان آرامش  خاطر هم نصیب تان خواهد کرد. خوشبختانه راه هایی برای مقابله با این افراد وجود دارد. هدف این مقاله آگاهی  رساندن درباره  شناسایی این افراد، چگونگی برخورد با آنها و به حداقل رساندن آسیب آنها است.

افراد سمّی منطق را زیر پا می گذارند. برخی از آنها از تأثیر منفی خودشان بر اطرافیان شان بی اطلاع هستند و برخی دیگر به ظاهر از ایجاد آشوب و عصبانی  کردن دیگران لذت می برند.

یادگیری چگونگی برخورد با افراد مختلف مهم است؛ افراد سمّی هرگز ارزش تلف  کردن وقت و انرژی شما را ندارند و چه بسیار که از هر دو می گیرند. افراد سمّی پیچیدگی، نزاع و بدتر از همه، استرس بیهوده ایجاد می کنند.

تحقیقات اخیر از دانشگاه فریدریش شیلر در آلمان نشان می دهد که افراد سمّی تا چه حد خطرناک هستند. محققان دریافتند مواجهه با محرکی که احساسات منفی قوی ایجاد می کند، درست شبیه مواجهه با افراد سمّی هستند که سبب می شود مغز فرد مورد بررسی واکنش های استرسی شدیدی را بروز دهد. خواه نامش یک نگرش منفی، بیرحمی، سندروم قربانی یا تنها دیوانگی محض باشد، این افراد به مغز شما استرس شدیدی وارد می کنند که باید به هر قیمتی از آن دوری کنید.

مطالعات مدت ها است نشان داده اند که استرس می تواند تأثیری منفی و درازمدت بر مغز داشته باشد. حتی مواجهه  چند روزه با استرس، سودمندی یاخته های عصبی در هیپوکَمپِس را به خطر می اندازد؛ ناحیه  مهمی از مغز که مسئول استدلال و حافظه است. هفته ها استرس سبب لطمه  برگشت پذیر به سلول های مغزی می شود و ماه ها استرس می تواند آنها را برای همیشه نابود کند. افراد سمّی شما را فقط بدبخت نمی کنند بلکه واقعا به مغز شما آسیب می رسانند.

توانایی کنترل احساسات و آرام  ماندن تحت فشار، رابطه  مستقیمی با عملکرد شما دارد. تَلِنت اِسمارت (TalentSmart) تحقیقی را بر روی بیش از یک میلیون نفر انجام داده است. آنها دریافتند ۹۰٪ از افرادی که بهترین عملکرد را دارند، آنهایی هستند که در مواقع استرس قادرند احساسات شان را مهار کنند و می توانند آرام بمانند. یکی از بزرگ ترین موهبت های آنها، توانایی شناسایی افراد سمّی و دور نگه داشتن آنها است.

اغلب گفته می شود هر آدمی برآیندی از پنج نفری است که بیشترین وقت خود را با آنها می گذراند. حال اگر شما فقط به یکی از آن پنج نفر هم اجازه  سمّی  بودن بدهید، به زودی خواهید دید که آن یک نفر چقدر قادر است جلوی موفقیت شما را بگیرد.

نمی توانید امیدوار باشید از افراد سمّی فاصله بگیرید، مگر این که آنها را بشناسید. برای این کار کسانی که مردم آزار هستند یا صرفا بودن در کنارشان دشوار است را از آنهایی که واقعا سمّی هستند، جدا کنید.

نکات زیر درباره  انواع افراد سمّی است که باید به هر قیمتی از آنها فاصله بگیرید تا خودتان سمّی نشوید.

شایعه پردازها

شایعه پردازها از بدبختی دیگران لذت می برند. شاید در ابتدا سرک  کشیدن به لغزش های شخصی و حرفه ای دیگران مایه  سرگرمی باشد اما با گذشت زمان خسته کننده می شود و به شما احساس شرم می دهد و دیگران را نیز می رنجاند. نکات مثبت و پندهای بسیار از افراد جالب آن قدر زیاد هستند که نیاز نیست وقت خود را با صحبت از بدبختی  دیگران هدر دهید.

دمدمی مزاج ها

برخی افراد هیچ کنترلی روی احساسات شان ندارند. آنها شما را به باد فحش خواهند گرفت، احساسات شان را به شما فرافکنی خواهند کرد و در تمام مدت تصور می کنند شما باعث بی قراری آنها شده اید. دور انداختن دمدمی مزاج ها از زندگی تان دشوار است، زیرا کنترل نداشتن آنها روی احساسات شان باعث می شود به حالشان تأسف بخورید. گر چه وقتی همه راه های دیگر بسته باشند، افراد دمدمی مزاج از شما به عنوان توالت احساسی خود استفاده می کنند و باید به هر قیمتی از آنها دوری کرد.

قربانی ها

شناسایی قربانی ها دشوار است چون شما نخست با مشکلات آنها همدردی می کنید اما با گذشت زمان، متوجه می شوید «زمان احتیاج» آنها، همه  وقت شماست. قربانی ها در عمل هر گونه مسؤلیتی را کنار می زنند و هر سرعت گیر پیش رویشان را یک کوه غیر قابل  صعود جلوه می دهند. آنها به جای دیدن تجربیات سخت به عنوان فرصت هایی برای آموزش و رشد، آنها را راه فرار می بینند.

خودبین ها

خودبین ها با حفظ فاصله  شدید از دیگران، شما را از پا درمی آورند. هر زمان که کاملا احساس تنهایی می کنید می توانید حدس بزنید که دور و بر خودبین ها می پلکید. این اتفاق می افتد چون تا جایی که به آنها مربوط است، داشتن رابطه  واقعی میان آنها و دیگران هیچ فایده ای ندارد. شما صرفا ابزاری هستید که به خودبینی آنها پر و بال بدهید.

حسودها

برای حسودها، همیشه مرغ همسایه غاز است. حتی وقتی اتفاق خوبی برای حسودها می افتد، هیچ لذتی از آن نمی برند. دلیلش این است که آنها بخت و اقبال خود را با بخت و اقبال تمام دنیا مقایسه می کنند. در حالی که باید از درون جویای رضایت باشند. دقیق که بنگریم، باید بپذیریم همیشه در زندگی خوش بخت تر و خوش اقبال تر از ما هم هست. صرف  کردن اوقات زیاد با حسودها خطرناک است، چون آنها به شما یاد می دهند موفقیت های خودتان را بی اهمیت بدانید.

مغرورها

مغرورها زمان شما را هدر می دهند، چون به هر کاری که شما انجام می دهید به چشم یک چالش شخصی نگاه می کنند. غرور، اعتماد به  نفس کاذب است و همیشه ناامنی های زیادی ایجاد می کند. در یک مطالعه از سوی دانشگاه اِیکرون دریافتند که غرور با انبوهی از مشکلات در محل کار مرتبط است. افراد مغرور معمولا عملکردی ضعیف دارند، بیشتر ناسازگار هستند و بیش از افراد معمولی، دشواری های شناختی دارند.

منبع: بیتوته

(Visited 40 times, 1 visits today)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *