شنبه ۲۹ شهریور ۱۳۹۹
با ۶ راهکار مفید با تبعيض والدين تان ميان فرزندانشان كنار بياييد

با ۶ راهکار مفید با تبعيض والدين تان ميان فرزندانشان كنار بياييد

«مامان همیشه تو رو بیشتر دوست داشت!» آیا شما هم بارها این جمله را به زبان آورده اید؟ نکند احساس می کنید که پدرومادرتان یکی از خواهر یا برادرهایتان را طور دیگری دوست دارند و حتی حالا که بزرگ شده اید از این بابت احساس ناراحتی می کنید؟ نیازی به گفتن نیست که تبعیض بین فرزندان می تواند اثر مخربی روی روابط خانوادگی داشته باشد و باعث ایجاد رقابت های حسادت آمیز خواهروبرادری شود. در این مقاله شما را با ۶ راهکار مفید برای مقابله با تبعیض بین فرزندان آشنا خواهیم کرد.

 

۱- قضیه را به خودتان نگیرید

شاید رفتار پدر و مادرتان به این معنی نیست که آن یکی خواهر یا برادرتان را بیشتر دوست  دارند و به شما ترجیحش می دهند، بلکه تنها دلیلش این است که به هر دلیلی با خواهر یا برادر دیگرتان بیشتر احساس نزدیکی می کنند. ممکن است که خودشان اصلا نسبت به این قضیه آگاه نباشند. معمولا هم در چنین مواردی قصدشان این نیست که احساسات شما را خدشه دار کنند. اما اگر عمدا این کار را می کنند، آن هم فقط چون شخصیت شما باب میل شان نیست، پس شاید همین بهتر باشد که با شما احساس نزدیکی بیشتری نمی کنند!

۲- حمایت و پشتیبانی لازم را در جای دیگری از زندگی تان جست وجو کنید

در جست وجوی کسانی باشید که بتوانند با حمایت شان عشق، پذیرش و تأییدی را که از جانب خانواده دریافت نمی کنید با رفتاری سنجیده  به زندگی تان هدیه کنند. اما یادتان باشد که فقط به آدم های درست اعتماد کنید، چراکه حمایت و پشتیبانیِ خالصانه از هرکسی برنمی آید. بسیاری از ما در خانواده هایی زندگی می کنیم که طرز فکرشان با ما یکی نیست و به ارزش های متفاوت دیگری اعتقاد دارند، اما آدم های خیلی زیادی در دنیا هستند که می توانند خلأ حمایت خانواده را برای تان جبران کنند. باز هم تأکید می کنیم که در انتخاب چنین افرادی دقت کنید و بدانید که این حمایت و پشتیبانی از هرکسی ساخته نیست.

۳- در صورت احساس تبعیض بین فرزندان ارتباط تان را با خواهر یا برادرتان خراب نکنید

با خواهر یا برادرتان رقابت نکنید و به خاطر اینکه از سوی والدین تان ارجحیت دارند مورد سرزنش قرارشان ندهید. اگر برای اینکه دوست داشتنی و مورد قبول واقع بمانند تلاش می کنند، باز هم نباید سرزنش شان کنید. نمی توانید چون طالب عشق و تأیید خانواده هستند از دست شان دلگیر باشید. درعوض بپذیرید که رابطه ی شما با پدر و مادرتان مربوط به خودتان است و این قضیه را از ارتباط تان با خواهر یا برادرتان جدا کنید.

۴- واقعیت حاضر را بپذیرید

اگر بپذیرید که نمی توانید به اندازه ی دلخواه تان از جانب والدین تان حمایت و تأیید کافی دریافت کنید، احتمالا حال بهتری خواهید داشت. وقتی سراغ پدرومادر رفتن تان از روی احتیاج نباشد، می توانید قدرت فردی بیشتری در خودتان احساس کنید. عادت کردن به این طرز فکر آسان نیست، اما اگر انجامش بدهید خواهید دید که چقدر حال تان بهتر می شود. اول از همه ببینید که خانواده چه چیزهایی برای تان دارد و بعد توجه تان را به چیزهایی که از سایر جنبه های زندگی نصیب تان می شود معطوف کنید. با این کار خواهید فهمید که خانواده فقط بخشی از زندگی است و حتی گاهی می تواند مهم ترین بخش زندگی هم نباشد.

۵- برای زندگی خانوادگی خودتان وقت و انرژی بگذارید

اگر در خانواده ای به دنیا آمدید که عشق و حمایت های عاطفی کافی به شما نداده است و همیشه تبعیض بین فرزندان را احساس می کردید، سعی کنید پس از ازدواج و تشکیل خانواده جدیدتان تمام آن کاستی ها را جبران کنید. ببینید که چه برای خانواده تان در چنته دارید و چه کارهایی می توانید برای خودتان در زندگی شخصی  انجام بدهید. به این ترتیب راحت تر می توانید با موقعیت حاضر کنار بیایید و رفتار خاص خانواده تان را بپذیرید.

۶- از کمک های مشاوره ای استفاده کنید

آثار منفی تبعیض بین فرزندان و رقابت بچه ها می تواند تا بزرگسالی هم ادامه پیدا کند. به ویژه اگر فرد از این وضعیت احساس ناراحتی و استرس داشته باشد، اوضاع وخیم تر خواهد بود و اینجاست که توصیه می شود از مشاور کمک بگیرید. مشاوران خانواده می توانند برای مقابله با استرسی که از بابت این وضعیت دچارش هستید کمک تان کنند. همچنین می توانید با یادگیری رفتارهای مدیریت استرس از حجم کلی استرس تان بکاهید و راحت تر با این قضیه برخورد کنید.

منبع: چطور

(Visited 3 times, 1 visits today)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *