شنبه ۰۱ اردیبهشت ۱۳۹۸
۸ علامتی که نشان می‌دهد باید در دوستی‌تان تجدیدنظر کنید!

۸ علامتی که نشان می‌دهد باید در دوستی‌تان تجدیدنظر کنید!

شاید بهتر باشد قبل از اینکه با نشانه های یک دوست بد شروع کنید نسبت به دوستان تان خوش بین باشید و ابتدا مقاله صفات دوست خوب را مطالعه کنید؛ نهایتاً اگر احساس خوبی نسبت به رابطه دوستان فعلی خود ندارید در ادامه مقاله با ما همراه شوید.

تأثیراتی که دوستی ها بر زندگی مان میگذارند چیزی فراتر از داشتن ساعاتی خوش و برنامه های آخر هفته است. دوستان می توانند برروی سلامت، شادی و تندرستی کلی تان اثر بگذارند. تحقیقی صحت این امر را اثبات میکند.

بر اساس مطالعه ای که در سال ۲۰۰۰ توسط (یو سی ال ای) انجام شد محققان در یافتند که محافل اجتماعی زنان به آنان کمک میکند تا به استرس هایشان، واکنش بهتری نشان دهند. و مطالعه ای که در مجله سلامت عمومی آمریکا در سال ۲۰۰۸ منتشر شد نشان داد که روابط اجتماعی ممکن است از دست دادن حافظه در افراد مسن را به تأخیر بیندازد.

اما به همان اندازه که روابط دوستی مهم هستند، می توانند منبع استرس و تعارض نیز باشند. گاهی اوقات این روابط مایوس کننده اند. اگر شما در رابطه تان دچار تردید شده اید، پس به خواندن این مطلب ادامه دهید تا مشخص شود زمان متوقف کردن این رابطه فرا رسیده یا نه.

  1. دوست تان غیرقابل اعتماد است

آیا دوستتان در قرارهایش تاخیر دارد یا هرگز نداشته؟ آیا پیش آمده که برنامه ای بگذارد و در لحظه آخر نظرش عوض شود؟ اگر پاسختان مثبت است، این، نشانه آنست که باید در دوستی تان تجدید نظر کنید.

دکتر ایرنه لوین، متخصص دوستی و استاد روانشناسی در دانشکده پزشکی نیویورک میگوید “شاید دوست شما واقعا دچار مشکل مدیریت زمان است و کارهایش، بیش از حد زیاد است.

اگر این، یک صفت دائمی  است، لازم است که بطور واضح با او صحبت کنید، برایش توضیح دهید که اینکارش چه حسی را در شما ایجاد میکند و برایش محدودیت هایی تعیین کنید و سر حرفتان بایستید.

اگر مشکلتان همچنان پابرجا بود بهتر است به دنبال دوستی باشید که به شما و وقتتان احترام بگذارد.

  1. احساس می کنید که دوستتان موجب تضعیف روحیه تان می شود

دانا کرفورد، متخصص دوستی و موسس گرل پاور، دوستی سالم را با غذای سالم مقایسه می کند “همانطور که غذای سالم به شما انرژی می دهد و کمکتان می کند تا رشد کرده و قوی شوید، دوستان سالم هم همانطورند.

آنها نیازهای ما را برطرف می کنند، موجب رشد و پیشرفت ما می شوند. اما ممکن است بعضی از دوستان مانند غذاهای بی ارزش باشند، تا حدی سیرمان کنند اما انرژی مان را کم کنند. “دوستی های ناسالم موجب تضعیف روحیه ما می شوند، آنها حس خوبی را در ما ایجاد نمی کنند و احتیاجات ما را برطرف نمی کنند”.

اگر دوست شما تمایل دارد که به نیازهای شما گوش کند و روشش را عوض کند این رابطه ارزش نگه داشتن را دارد. اگر نه، به سرعت این رابطه را تمام کنید و در جای دیگری به دنبال یک دوست خوب بگردید.

  1. دوستتان نمی تواند کشمکش های بین تان را حل کند

کارشناس دوستی دانا فورد می گوید: در همه دوستی ها و روابط کشمکش وجود دارد. مهم این است که شما چگونه با کشمکش هایی که در دوستی تان پیش می آید برخورد کنید.

اگر با دوستتان، ناسازگاری دارید و در مقابلتان حالت تدافعی به خود می گیرد، بر سرتان فریاد میزند، به شخصیتتان توهین می کند، در مورد اتفاقات بد، اغراق می کند، به حرف هایتان گوش نمی کند، از صحبت کردن با شما خودداری می کند یا از نظر فیزیکی، خشن می شود اینها نشانگر این است که او دارای قدرت مصالحه ی ضعیفی است.

  1. دوستتان، خیلی صحبت میکند

دوستتان دائما در مورد زندگی و مشکلاتش صحبت می کند و شما کوچکترین فرصتی برای حرف زدن ندارید. حتی وقتی موضوع مهمی  برای بحث کردن دارید، دوستتان به اندازه کافی، ساکت نمی ماند تا به حرف شما گوش کند.

این احتمالا نشانگر این است که دوستتان خود محور است و به شما اهمیت نمی دهد، اما این قضیه ممکن است معنای روانشناسی عمیق تری داشته باشد.

  1. سبک زندگی دوستتان ناسالم است

شما سال هاست که با او دوستید اما اخیرا بیشتر به سلامتی تان اهمیت می دهید، اما انگار دوستتان قصد ترک عادات ناسالمش را ندارد. او اغلب دوست دارد که فست بخورد در حالیکه شما تمایل به خوردن سالاد دارید.

شما ترجیح می دهید که وقتتان را در باشگاه ورزشی بگذرانید اما دوستتان به تماشای تلویزیون اعتیاد دارد. گاهی اوقات کمی  تشویق به او کمک می کند تا روش های ناسالمش را تغییر دهد وگرنه مراقب باشید عادات بد او به شما سرایت نکند.

  1. دوستی تان نامتعادل است

از۱۰ بار ۹ بارش را شما تماس گرفته و به دوستتان پیشنهاد می دهید که وقتتان را باهم بگذرانید. معمولا شما برای کنسرت یا نمایش بلیط می خرید.

شما چندین بار برای او شام درست کرده اید اما او هرگز شما را دعوت نکرده. دانا کرفورد متخصص دوستی می گوید: مسأله تعداد دفعات دعوت های شما در برابر یکدیگر نیست. بلکه باید این حس در شما ایجاد شود که دوستی تان عادلانه است و هر دویتان به یک اندازه فداکاری می کنید.

زمانی که در رابطه تان تعادل نباشد احتمالا به شما حس ناراحتی و بی میلی دست می دهد که حس خوبی نیست . اگر دوستتان در برابر ابراز نگرانی شما تلاشی برای بهبود اوضاع نکرد بهتر است که انرژی تان را برای یک دوستی با روابط متقابل بیشتر، نگه دارید.

  1. دوستتان در جمع شما را شرمنده میکند

ممکن است دوستتان بر روی حرف هایی که میزند کنترل نداشته باشد. در مهمانی ها یا بی ادبی کند یا صدایش بیش از حد بلند شود و شما به خاطر او از محافل اجتماعی طرد شوید. اگر چه ممکن است او صفات خوب دیگری داشته باشد اما باعث می شود نتوانید دوستی های دیگرتان را حفظ کنید.

شما از او می خواهید که دست از این کارها بردارد اما او تمایلی نشان نم یدهد یا قادر به این کار نیست.

  1. دوستتان خیلی نیازمند است

هفته گذشته ماشین دوستتان خراب شد و ماشین شما را قرض گرفت. سپس با دوست پسرش دعوا کرد و تمام شب با شما تلفنی در این باره صحبت کرد. هفته قبل او جلسه داشت و از شما خواست که سگش را به گردش ببرید.

دکتر ایرنه لوینه، استاد روانشناسی می گوید: هرکسی گاهی اوقات به کمک احتیاج دارد و در یک رابطه دوستی همیشه این مسائل وجود دارد اما اگر دوستتان شما را خسته و درمانده کرده، پس لازم است که یاد بگیرید در برابر خواسته های او نه بگویید.

منبع: آلامتو

(Visited 16 times, 1 visits today)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *