شنبه ۲۷ مرداد ۱۳۹۸
تمیز کردن لکه زنگ زدگی از روی لباس و لوازم

تمیز کردن لکه زنگ زدگی از روی لباس و لوازم

پاک کردن لکه های زنگ زدگی به عقیده اغلب افراد کمی سخت و دشوار است، اما با روش های خانگی می توان لکه های زنگ زدگی را از روی لباس، ابزارآلات ، اسکلت چدن ، سینک و کاشی را از بین برد.تمیز کردن لکه زنگ زدگی
تمیز کردن لکه زنگ زدگی

تمیز کردن لکه های زنگ زدگی از لباس

از بین بردن لکه های زنگ زدگی از لباس بسیار دشوار است زیرا آنها به راحتی در آب حل نمی شوند علاوه بر این، ذرات زنگ زدگی نیز تمایل دارند تا بر روی الیاف طبیعی بمانند با این وجود، می توانید از آب لیمو و محلول نمکی برای از بین بردن این مشکل استفاده کنید. شما فقط نیاز به اشباع زنگ زدگی در آب لیمو تازه دارید و آب نمک را روی آن بمالید و حداقل یک ساعت و نیم اجازه دهید محلول روی محل بماند و سپس با یک حوله سفید تمیز آن را تمیز کنید. اگر لکه هنوز هم وجود دارد، لباسی را که در محلول لیمو و نمک قرار داشت را در نور مستقیم خورشید قرار دهید و نیم ساعت تا یک ساعت بماند؛ در نهایت، لباس را با دست یا ماشین لباسشویی بشورید.

برای لکه های کم، شما می توانید از محلولی تهیه شده با دو لیتر آب گرم و شش قاشق چای خوری تارتار استفاده کنید و اجازه دهید این محلول برای چند ساعت در لباستان خیس بخورد. یک محلول با چهار فنجان آب و دو قاشق چای خوری آمونیاک نیز در این رابطه مفید است علاوه بر این، می توانید از پاک کننده های ضد زنگ مطمئن استفاده کنید. با این حال، هنگامی که با لکه های زنگ زدگی روی پارچه های ظریف مانند ابریشم، پشم، ترایکتات و غیره روبرو می شوید، بهتر است پارچه را با پاک کننده های حرفه ای تمیز کنید.

تمیز کردن لکه های زنگ زدگی از ابزارآلات:

برای حذف لکه های زنگ زدگی از روی ابزار و تجهیزات، محل های آسیب دیده را در آب لیمو برای چند دقیقه خیس کنید و سپس آن را بشویید. اسیدیته موجود در لیمو، باعث می شود که ذرات زنگ زدگی خنثی شود و به این ترتیب باعث می شود که آنها را از بین ببرند. آب لیمو علائم اکسیداسیون سیاه رنگ را از وسایل نقره نیز پاک می کند. ابزاری از جنس فولاد ضد زنگ مانند چاقو فولاد ضد زنگ کربن نیز در هنگام برخورد با آب لیمو، زنگار دریافت می کنند.

علاوه بر این، می توانید لکه ها را با استفاده از یک فویل آلومینیومی یا قلع از بین ببرید. برای لکه های سخت، مخلوطی از یک نسبت پراکسید هیدروژن و سه نسبت کرم تارتار استفاده کنید، و آن را روی محل آسیب دیده قرار دهید و اجازه دهید کمی خشک شود و سپس آن را با یک پارچه مرطوب تمیز کنید.

علاوه بر این، شما می توانید وسایلی مثل ابزار باغبانی را در سرکه سفیدی قرار دهید و روز بعد آنها را تمیز کنید. به همین ترتیب، پیچ های زنگ زده، آجیل، پیچ و مهره ها، بولت و غیره، را در سرکه بگذارید یا سرکه را روی آنها اسپری کنید و در یک رول خیس شده از سرکه قرار دهید.

بعضی از روش های دیگری برای حذف زنگ زدگی، به ویژه برای اقلام ساخته شده از فولاد ضد زنگ عبارتند از ؛

شیر سویا، مخلوطی از یک کرم تارتار و چند قطره آب لیمو، و ترکیبی از آب لیمو و جوش شیرین می باشد.

تمیز کردن لکه های زنگ زدگی از سینک:

برای تمیز کردن لکه های زنگ زدگی از سینک استیل ضد زنگ، می توانید از مالیدن الکل استفاده کنید. یک تکه پارچه نرم و تمیز و یا اسفنج استفاده کنید، آن را در الکل خیس کنید و آن را بر روی علائم زنگ زدگی بمالید تا ناپدید شوند ؛ علاوه بر این، ممکن است از سرکه سفید استفاده کنید، زیرا می تواند علائم زنگ زدگی و لکه های آب را حذف کند.به علاوه، می توانید سینک خود را روشن و براق کنید.

تمیز کردن لکه های زنگ زدگی از روی کاشی:

تمیز کردن لکه های زنگ زدگی تمیز از کاشی های سرامیکی و وسایل چینی را با استفاده از یک خمیر تهیه شده از مقادیر مساوی آب لیمو و موم استفاده کنید، خمیر را در منطقه آسیب دیده بگذارید و اجازه دهید تا خشک شود و سپس بشورید. یکی دیگر از درمان ها شامل استفاده از آب لیمو بر روی لکه هاست،اجازه دهید حدود پنج دقیقه بماند و سپس آن را با یک مسواک قدیمی پاک کنید و برای ایجاد مؤثرتر این روش، نمک را روی آب لیمو بپاشید و سپس مالش دهید.

علاوه بر این، شما می توانید لکه ها را به آرامی با سنگ پومیس پاک کنید. در مورد کفپوش لینواوم و کاشی ها، می تونید لکه ها را با مالش دادن الکل یا یک خمیری متشکل از یک کاسه قاشق غذا خوری کرم تارتار و دو قاشق غذا خوری آب پاک کنید. به طور جایگزین، جوش شیرین را در ناحیه آسیب دیده بمالید و با سرکه آن را مالش دهید.

منبع: نمناک

(Visited 63 times, 1 visits today)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *